چگونه ویتامین د مورد نیاز بدن را تأمین کنیم و چه عواملی در جذب بیشتر آن موثر هستند؟ – بخش سوم

چگونه ویتامین د مورد نیاز بدن را تأمین کنیم و چه عواملی در جذب بیشتر آن موثر هستند؟ - بخش سوم - ترنجان

چگونه ویتامین د مورد نیاز بدن را تأمین کنیم و چه عواملی در جذب بیشتر آن موثر هستند؟ – بخش سوم

سایر عوامل

عوامل دیگری هم وجود دارد که می‌تواند بر میزان جذب ویتامین د در اثر قرار گرفتن بدن شما در معرض نور خورشید تأثیر بگذارد. این عوامل عبارتند از:

  • سطحی از پوست که در معرض نور خورشید قرار می‌دهید. هر چه پوست بیشتری در معرض نور خورشید قرار بگیرد، ویتامین د بیشتری تولید می‌شود.
  • سن. هر چه سن شما بالاتر رود، تولید ویتامین د توسط پوست سخت‌تر انجام می‌شود.
  • استفاده از ضد آفتاب. ضد آفتاب به میزان قابل‌توجهی از تولید ویتامین د جلوگیری می‌کند.
  • در چه ارتفاعی قرار دارید. تابش نور خورشید در بالای کوه به‌مراتب شدیدتر از ساحل است. بنابراین هر چه در ارتفاع بالاتری قرار داشته باشید ویتامین د بیشتری در اثر نور خورشید می‌توانید به دست بیاورید.
  • شرایط آب و هوایی. در هوای ابری پرتوهای فرابنفش کمتری به پوست شما می‌رسد، در نتیجه ویتامین د کمتری هم تولید می‌شود.
  • آلودگی هوا. هوای آلوده مانع از ورود پرتوهای فرابنفش می‌شود و آن را به فضا منعکس می‌کند. در نتیجه اگر در جایی زندگی می‌کنید که هوا آلوده است، پوست شما نمی‌تواند ویتامین د زیادی تولید کند.
  • وجود حفاظ شیشه‌ای. شیشه، همه پرتوهای فرابنفش را بازتاب می‌دهد بنابراین اگر همواره در معرض نور خورشید قرار دارید اما از پشت شیشه، نمی‌توانید از طریق نور خورشید ویتامین د جذب کنید.

برنزه کردن از طریق دستگاه

پوست شما می‌تواند از طریق استفاده از دستگاه‌های سولاریوم و مانند آن که برای برنزه کردن پوست به کار می‌رود هم ویتامین د جذب کند.
تولید ویتامین د از این طریق مانند نور خورشید در طی چند دقیقه اتفاق می‌افتد. بنابراین نیازی نیست مدت زیادی در دستگاه قرار داشته باشید و پوستتان را کاملاً برنزه کنید تا ویتامین د مورد نیاز خود را به دست بیاورید.
اگر قصد دارید از طریق دستگاه‌های سولاریم ویتامین د جذب کنید، به توصیه‌هایی که برای قرار گرفتن در معرض نور خوشید اشاره شد، دقت کنید. این توصیه‌ها عبارتند از:

  • نیمی از زمانی که پوست شما شروع به سوختن کند، برای جذب ویتامین د کافی است.
  • از تخت‌هایی استفاده کنید که شدت پرتو مناسبی دارند نه تخت‌های که از پرتوهای با شدت زیاد استفاده می‌کنند.

قرار گرفتن پوست در معرض پرتو فرابنفش و احتمال ابتلا به سرطان پوست

قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نور خورشید، به‌طوری‌که پوست شما شروع به سوختن کند می‌تواند خطرناک باشد. در واقع این امر می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. تحقیقات انجام‌شده تا به امروز نشان می‌دهد، قرار گرفتن در معرض نور خورشید به‌طور مداوم و مدت‌زمان متوسط می‌تواند برای سلامتی مفید باشد، اما قرار گرفتن بیش از حد در زیر نور شدید آفتاب می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.
بنابراین بهتر است تنها به مدت نیمی از زمانی که پوست شما شروع به سوختن کند در معرض نور خورشید قرار بگیرید و پس از آن بهتر است پوست خود را به‌وسیله لباس بپوشانید و به سایه بروید. استفاده از ضد آفتاب به اندازه لباس و سایه نمی‌تواند از پوست شما محافظت کند و نتایج تحقیقات اثبات نکرده‌اند که ضد آفتاب می‌تواند از ابتلا به انواع سرطان پوست جلوگیری کند. با این‌حال اگر قصد استفاده از ضد آفتاب را دارید بهتر است ضد آفتابی را انتخاب کنید که پوست شما را هم در برابر UVB و هم UVA محافظت کند.