پوست بهتر با ۱۱ گام طلایی و چگونگی به‌کارگیری آن‌ها – بخش دوم

پوست بهتر با 11 گام طلایی و چگونگی به‌کارگیری آن‌ها - بخش دوم - ترنجان

پوست بهتر با ۱۱ گام طلایی و چگونگی به‌کارگیری آن‌ها – بخش دوم

۶- مراقب نور خورشید در فضاهای بسته باشید

برای داشتن پوست بهتر باید مراقب نور خورشید باشید. بله درست است: اشعه فرابنفش (به‌طور خاص، اشعه UVA) از پنجره خانه و محل کار به داخل نفوذ می‌کند و موجب بروز چین‌وچروک و لکه‌های قهوه‌ای می‌شود. در مورد پنجره ماشین هم همین‌طور است: پژوهش‌ها نشان داده‌اند که سرطان پوست در قسمت چپ صورت و بالاتنه بیشتر از قسمت راست است چون سمت چپ بدن هنگام رانندگی بیشتر در معرض نور خورشید قرار دارد. یکی از متخصصان اشاره می‌کند که علاوه بر سرطان، چین‌وچروک و آسیب‌های ناشی از نور خورشید در سمت چپ صورت افراد بیشتر است. برای مراقبت از پوستتان و داشتن پوست بهتر همیشه از مرطوب‌کننده دارای SPF استفاده کنید. از کرم مرطوب‌کننده روزانه حاوی مکسوریل لاروش-پوسی آنتلیوس اس.ایکس استفاده کنید.

۷- مراقب میزان مصرف لبنیات باشید (اگر دچار آکنه هستید)

مراقب میزان مصرف لبنیات باشید (اگر دچار آکنه هستید) - ترنجان

پژوهشی در مدرسه بهداشت عمومی هاروارد انجام شد که نشان می‌دهد دختران نوجوانی که شیر زیاد مصرف می‌کنند نسبت به آن‌هایی که شیر کمتری می‌نوشند، تقریباً ۳۰% بیشتر در معرض بروز آکنه هستند و متخصصان معتقدند که در مورد زنان بزرگ‌سال هم همین قاعده وجود دارد. به نظر می‌رسد که شیر کم‌چرب در این مورد بدتر از شیر کامل است. متخصصان پوست می‌گویند: «دانشمندان دقیقاً نمی‌دانند که چرا محصولات لبنی موجب بروز آکنه می‌شوند اما برخی گمان می‌کنند که شاید هورمون‌های طبیعی موجود در لبنیات علت آن است. حتی شیر ارگانیک هم موجب آکنه می‌شود.» پنیر کاتیج، نوشیدنی‌های فوری صبحانه و شربت هم با بروز آکنه ارتباط دارند. متخصصان معتقدند که با وجود اینکه کاهش مصرف لبنیات به‌تنهایی مشکل جوش را حل نمی‌کند اما برای کسانی که آکنه‌های وخیم دارند بسیار تأثیرگذار است. (اگر می‌خواهید مصرف لبنیات را کم کنید باید از منابع غذایی دیگر مانند سبزی‌های برگ‌دار یا مکمل‌ها، کلسیم کافی به بدن برسانید).

۸- برای داشتن پوست بهتر در انتخاب شوینده دقت کنید

شاید عجیب به نظر برسد اما اگر پوستتان خشک است، برای شما انتخاب شوینده صورت مهم‌تر از انتخاب مرطوب‌کننده است. گفته می‌شود: «شوینده غیر صابونی بهترین انتخاب است چون به ترمیم لایه رطوبتی پوست کمک می‌کند.» و در ادامه می‌افزاییم: «می‌توانید با انتخاب شوینده مناسب از بروز خشکی، اگزما و پسوریازیس جلوگیری کنید تا احتمال بروز آن‌ها را کم کرده و نیازی به درمان نداشته باشید.»  بهتر است پس از شستن صورت از مرطوب‌کننده استفاده کنید و اگر داروی ضد آکنه استفاده می‌کنید، ۱۰ دقیقه پس از شستن صورت مرطوب‌کننده بزنید تا پوستتان تحریک نشود.

۹- از محصولات موی آبی استفاده کنید

برخی نرم‌کننده‌ها، پمادها، حجم‌دهنده‌ها و کرم‌های مدل‌دهنده حاوی روغن‌ها یا موم‌هایی هستند که منافذ را مسدود می‌کنند و موجب بروز آکنه مخصوصاً روی پیشانی، کمر و رستنگاه مو، می‌شوند. حتی اگر مراقب باشید که این محصولات را روی پوستتان نزنید، ممکن است هنگام دوش گرفتن و عرق کردن یا وقتی سرتان روی بالش است به ‌صورت و بدنتان بمالند. بهتر است محصولاتی با فرمول‌های آبی استفاده کنید و از محصولات حاوی روغن معدنی، موم زنبور یا موم میکروکریستالین استفاده نکنید.

۱۰- جعبه داروهایتان را بررسی کنید

برخی از متخصصان پوست معتقد هستند که برخی قرص‌های ضدبارداری، آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای بارداری و داروهای ضد تشنج هم موجب بروز آکنه می‌شوند. آنتی‌هیستامین‌ها، داروهای ادرارآور و برخی داروهای ضدافسردگی هم موجب خشکی پوست می‌شوند. برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای ادرارآور و درمان‌های دیابت هم پوست را در برابر آسیب‌های ناشی از نور خورشید آسیب‌پذیر می‌کنند. در ادامه می‌گویند: «اگر فکر می‌کنید هنگام استفاده از نوعی دارو، پوستتان حساس‌تر می‌شود باید با پزشکتان مشورت کنید. شاید او دوز دارو را کم کند یا داروی دیگری برایتان تجویز کند.»

۱۱- شب‌ها خوب بخوابید

شب‌ها خوب بخوابید - ترنجان

متخصصان می‌گویند: «وقتی خواب هستید، مکانیسم ترمیمی پوست به کار می‌افتد.» یکی از اساتید درماتولوژیست می‌گوید: «کمبود خواب به بدن استرس وارد می‌کند و موجب آزاد شدن آدرنالین و کورتیزول بیشتر در بدن می‌شود که عامل بروز آکنه و مشکلات پوستی دیگر است. (پژوهشی در چین نشان داده است که کمبود خواب، عامل ریسک آکنه در نوجوانان است.) هفت تا هشت ساعت خواب، آخرین گام هر روز برای داشتن پوستی خوب است.