آشنایی با ۱۵ نکته برای داشتن ناخن‌های سالم و محکم – بخش دوم

آشنایی با 15 نکته برای داشتن ناخن‌های سالم و محکم - بخش دوم - ترنجان

آشنایی با ۱۵ نکته برای داشتن ناخن‌های سالم و محکم – بخش دوم

۸- با استفاده از لاک پایه (بیس کوت) از ناخن‌های خود محافظت کنید

لاک زدن ناخن‌ها در خانه بهانه خوبی برای تنبلی و کم‌کاری و حذف لاک پایه نیست. پزشکان می‌گویند: «این مرحله نه‌تنها از ناخن در برابر لک شدن در اثر لاک زدن جلوگیری می‌کند بلکه رنگ یک لایه لاک را مات‌تر و پررنگ‌تر نشان می‌دهد. اگر واقعاً! می‌خواهید لاک ناخنتان بی‌نظیر شود، پیشنهاد می‌شود که یک لایه برق ناخن بی‌رنگ بین هر لایه لاک بزنید تا درخشان‌تر شود و لایه محافظ دیگری روی ناخنتان اضافه شود. با استفاده از لاک پایه می‌توانید ناخن‌های سالم داشته باشید.

۹- برچسب روی لاک ناخن را بخوانید

همه برندهای لاک ناخن مانند همه برندهای لوازم آرایشی و مراقبت از پوست کیفیت یکسانی ندارند پس یک محصول خوب بخرید یا استفاده کنید. متخصصان تأکید می‌کنند: «هرگز از لاک‌های حاوی مواد شیمیایی سمی مانند دی‌بوتیل فتالات، فرمالدئید و تولوئن استفاده نکنید چون این سموم موجب شکننده شدن، ترک خوردن و شکستن ناخن می‌شوند.»

۱۰- برای جلوگیری از لب پر شدن ناخن‌ها از تاپ کوت استفاده کنید

فکر حذف کردن تاپ کوت را هم از ذهنتان بیرون کنید. این مرحله هم به همان اندازه اهمیت دارد چون تاپ کوت رنگ لاک را حفظ می‌کند و برق ویژه‌ای روی ناخنتان می‌اندازد. پیشنهاد می‌شود که هر سه روز یک‌بار، یک لایه تاپ کوت دیگر روی ناخن‌هایتان بزنید تا کمتر لب پر شوند و بیشتر از مانیکورتان لذت ببرید. واقعاً انقدر وقت صرف لاک زدن کردن چه فایده‌ای دارد وقتی فقط یک روز سالم بماند؟

۱۱- تا جایی که می‌توانید از کاشت ناخن آکریلیک یا ژلی دوری کنید

تا جایی که می‌توانید از کاشت ناخن آکریلیک یا ژلی دوری کنید - ترنجان

با هر متخصص ناخنی که صحبت کنید، دست به هر کاری می‌زند تا شما را از مانیکور آکریلیک یا ژلی منصرف کند. درست است که این نوع مانیکور بسیار راحت و بادوام است اما برای ناخن بسیار مضر است. اما اگر به این نوع مانیکور خیلی علاقه دارید، راه‌هایی برای کاهش آسیب آن به دست و ناخن وجود دارد.
مهم‌ترین مشکل مانیکور ژلی، قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش زیر دستگاه خشک‌کن است که به پوست زیر و اطراف ناخن آسیب می‌زند و در نتیجه خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. برای کاهش این خطر، پیشنهاد می‌شود که قبل از انجام مانیکور از ضد آفتاب دارای ۳۰ SPF تا ۵۰SPF استفاده کنید تا از آسیب اشعه در امان بمانید یا می‌توانید از دستکش‌های مخصوصی استفاده کنید که فقط محل ناخن‌هایشان پوششی ندارد و از بقیه نواحی دستتان در برابر اشعه مضر فرابنفش محافظت می‌کند.

۱۲- برای داشتن ناخن‌های سالم به ناخن‌هایتان استراحت دهید

طراحی ناخن و رنگ‌های جیغ پر از رنگ‌دانه را برای آخر هفته بگذارید و در طول هفته با یک برق ناخن شفاف به ناخن‌هایتان استراحت دهید تا خود را ترمیم کنند.متخصصان هشدار می‌دهند که اگر بدون استراحت دادن به ناخن‌هایتان، پشت سر هم لاک‌های پررنگ بزنید، خشک و زردرنگ می‌شوند و با گذشت زمان ساختار آن‌ها ضعیف می‌شود.
یکی دیگر از پزشکان می‌گوید: «لاک پاک‌کن هم می‌تواند دلیل ضعیف شدن ناخن‌ها باشد. گاهی طبیعی بودن تنها چیزی است که ناخن‌هایتان نیاز دارند تا دوباره جوان و سالم شوند.»

۱۳- همیشه دست‌ها و ناخن‌هایتان را مرطوب کنید

شما هیچ‌وقت بدون مرطوب کردن پوست صورتتان به رختخواب نمی‌روید پس چرا ناخن‌هایتان را نادیده می‌گیرید؟ استفاده از روغن بادام و آووکادو علاقه دارد تا پوستک‌ها و ناخن‌هایش مرطوب شوند اما مرطوب کننده‌ها و روغن‌های سرشار از مواد مغذی دیگر هم مفید هستند. حتی می‌توانید از کمی بالم لب استفاده کنید.

۱۴- هنگام شستن ظرف‌ها، دستکش بپوشید

هنگام شستن ظرف‌ها، دستکش بپوشید - ترنجان

برخی از پزشکان می‌گویند: «هنگام شستشو با مواد شوینده قوی، باغبانی یا انجام هر کاری که موجب خیس یا کثیف شدن دست‌ها می‌شود، دستکش لاستیکی، وینیل، نیتریل یا پلاستیکی بپوشید (برخی از آن‌ها لایه نخی دارند).» شستن ظرف‌ها در آب‌صابون داغ بدون دستکش موجب ضعیف شدن ناخن‌ها می‌شود و شستن دست‌های آلوده به خاک باغبانی به‌قدری دشوار است که نباید هرگز سمت آن بروید.
در هوای سرد هم حتماً دستکش دست کنید تا هوا و باد سرد پوست دستتان را خشک و پوسته‌پوسته نکند و زحماتتان برای مرطوب کردن دست‌ها از بین نرود.

۱۵- برای داشتن ناخن‌های سالم مواد غذایی سرشار از پروتئین بخورید

ناخن‌ها از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده‌اند پس می‌توانید ناخن‌هایتان را هم مانند موها و پوستتان با اصلاح رژیم غذایی، شاداب‌تر و جوان‌تر کنید. توصیه می‌شود که ویتامین‌ها و مکمل‌هایی مانند بیوتین، ویتامین ای و روغن ماهی را به رژیم روزانه خود اضافه کنید و متخصصان خوردن مواد غذایی سرشار از پروتئین مانند لوبیا، ماهی و خشکبار را توصیه می‌کنند. تنها نکته‌ای که همه متخصصان با آن موافق هستند این است که وقتی ترکیب مناسب خود را پیدا کردید، نتیجه آن داشتن ناخن‌های سالم و محکم‌تر و شفاف‌تر خواهد بود.