۱۳ عادت بدی که باعث پیری و چین‌وچروک پوست می‌شود

13 عادت بدی که باعث پیری و چین‌وچروک پوست می‌شود - ترنجان

۱۳ عادت بدی که باعث پیری و چین‌وچروک پوست می‌شود

وقتی‌که نوبت به مراقبت از پوست و پیشگیری از چین‌وچروک پوست می‌رسد، کمترین اقدام هم نتایج چشمگیری خواهد داشت.
شما عادت کرده‌اید که هر روز آرایش صورتتان را بشویید و از مرطوب‌کننده استفاده کنید. اما برخلاف اینکه این عادت‌ها، عادت‌های سالمی هستند، ممکن است اشتباهات رایجی انجام دهید که بیشتر مضر باشند تا مفید.

۱- کشیدن گوشه چشم هنگام خط چشم کشیدن

کشیدن گوشه چشم هنگام خط چشم کشیدن - ترنجان

می‌دانیم که «چشم‌گربه‌ای» بی‌نقصی می‌خواهید اما این دلیل نمی‌شود که برای داشتن چنین چشم‌هایی به پوست لطیف اطراف چشم‌هایتان صدمه بزنید. کشیدن بیش‌ از اندازه چشم می‌تواند منجر به پف کردن، شکستن رگ‌های خونی و چین‌وچروک شود. به گفته یکی از متخصصین: «از خط چشمی که نرم باشد و راحت کشیده شود استفاده کنید.»

۲- فکر می‌کنید که مجموعه کاملی از محصولات ضد پیری و چین‌وچروک پوست وجود دارد

بسیاری از افراطیون مراقبت از پوست به‌منظور داشتن پوستی عالی هر روز از آرایش پاک‌کن، شستشودهنده صورت، تونر، سرم، مرطوب‌کننده، روغن صورت، کرم چشم، ژل چشم، ضد آفتاب و فیلر چین‌وچروک پوست استفاده می‌کنند. متأسفانه، این اقدامات آن‌طور که باید مؤثر نیستند.
متخصصان توضیح می‌دهند: «بزرگ‌ترین اشتباه در مراقبت از پوست این است که ندانید هر اقدام کوچکی تأثیرگذار است. آن‌ها همه این محصولات مختلف را استفاده می‌کند غافل از اینکه این محصولات می‌توانند پوست را تحریک کنند و باعث التهاب شوند و علائم پیری را بیشتر کنند.» روش بهتر؟ استفاده از محصولاتی که آزمایششان را پس داده‌اند. پزشکان محصولات دارای رتینول، آنتی‌اکسیدان‌ها و SPF را توصیه می‌کند.

۳- عدم استفاده از SPF در خودرو

فقط به خاطر اینکه داخل خودرو هستید دلیل نمی‌شود که در امان باشید: در آمریکا سرطان پوست و چین‌وچروک‌ها در سمت چپ بدن شایع‌تر هستند، چون‌که هنگام رانندگی آفتاب مستقیماً به آن سمت می‌تابد. همیشه ضد آفتاب مصرف کنید، به‌خصوص اگر زیاد رانندگی می‌کنید.

۴- فرض بر این است که مواد «ارگانیک» ذاتاً بهتر هستند

مطمئناً وقتی حرف از مواد غذایی باشد، ارگانیک بودن می‌تواند برای بدن شما مفید باشد، اما در مورد پوست لزوماً درست نیست. فکر نکنید چون گفته‌شده که محصولی «ارگانیک» است، چیزی است که چین‌وچروک پوست و علائم پیری شما را کاهش می‌دهد با این تفکر، مواد محرک را از قلم می‌اندازید. برخی پزشکان می‌گویند: «پیچک سمی طبیعی و ارگانیک است، اما بدیهی است که برای پوستتان مفید نیست.»

۵- با شدت پاک کردن آرایش چشم

پاک کردن آرایش در شب مهم است، اما باید آن را با ملایمت انجام دهید. نباید با سابیدن یا کشیدن پوست اطراف چشمتان باقی‌مانده ریمل را پاک‌کنید. پزشکان هشدار می‌دهند: «با این کار ممکن است رگ‌های خونی بشکنند و دور چشمانتان پف کند.»

۶- خوابیدن روی شکم یا یک سمت بدن

پزشکان توضیح می‌دهند: «طاق‌باز خوابیدن بهترین راه برای جلوگیری از چین‌وچروک‌های ناشی از خواب است.» عاشق دراز کشیدن به روی شکم هستید؟ توصیه می‌شود که از روبالشی ساتن استفاده کنید چرا که سایندگی کمتری نسبت به بالش‌های پنبه‌ای دارند.

۷- بیش‌ از اندازه تمیز کردن

بیش‌ از اندازه تمیز کردن - ترنجان

پس از یک روز طولانی، می‌خواهید تمام کثیفی، چربی، و خاک و دوده‌ها را از روی منافذ خود به هر وسیله‌ای که لازم است، پاک‌کنید، اما این اشتباهی است که ممکن است جوانی و درخشش پوستتان را از بین ببرد. پزشکان می‌گویند: «وقتی‌که مردم از صابون‌های قوی استفاده می‌کنند تا کاملاً احساس تمیزی کنند، پوستشان را از چربی‌های طبیعی پوست محروم می‌کنند و باعث می‌شوند که خطوط باریکی روی پوست به وجود آید.» از تمیزکننده‌های ملایم استفاده کنید و اسکراب نکنید.

۸- خیلی زود از محصولات ناامید شدن

آیا تابه‌حال محصول جدیدی را امتحان کرده‌اید که چند هفته بعد استفاده از آن تأثیرات کمی (در صورت وجود) مشاهده کرده باشید و تصمیم گرفته باشید که آن را دور بریزید یا به کس دیگری بدهید؟ متخصصان می‌گویند: «متأسفانه خود را از مزایای آن محصول محروم کرده‌اید.»
در ادامه توضیح می‌دهند: «مسئله این است که ماه‌ها طول می‌کشد تا این کرم‌ها اثر کنند، پس جز زمانی که محصول به پوستتان آسیب می‌رساند، بهتر است قبل از خرید محصول جدید کامل از آن استفاده کنید.» این نکته‌ای است که هم برای پوست و هم برای کیف پولمان سودمند است؟ بله، لطفاً.

۹- اعتماد به یک «محصول شگفت‌انگیز» برای متوقف کردن نشانه‌های پیری.

لازمه داشتن پوستی زیبا و فوق‌العاده استفاده از یک محصول یا به کار بستن یک ترفند ساده نیست بلکه سبک زندگی است. از عادات خوردن و خوابیدن گرفته تا ورزش و در معرض آفتاب بودن، همگی در وضعیت پوست تأثیر دارند پس یک کرم یا سرم ساده نمی‌تواند تمام مشکلات و نگرانی‌های مراقبت پوستی شما را حل کند.

۱۰- خیلی نزدیک مانیتور نشستن

خیلی نزدیک مانیتور نشستن - ترنجان

پزشکان می‌گویند: «تنگ کردن مداوم چشم و زور زدن برای دیدن صفحه‌نمایش باعث به وجود آمدن چین‌وچروک در اطراف چشم‌ها می‌شود. با فاصله حدود ۴۶ تا ۷۰ سانتی‌متر هر کدام که برای دید شما مناسب است از مانیتور بنشینید. برای حفظ حالت طبیعی بدن و جلوگیری از ایجاد خطوط افقی روی گردن، آن را صاف نگه دارید. همچنین پیشنهاد می‌شود که ۲ یا ۳ بار در ساعت استراحت کنید، بدنتان را کش دهید و وضعیتتان را تنظیم کنید. به‌ هر حال، حق شماست که در طول روز کمی استراحت کنید.

۱۱- نادیده گرفتن معاینه سالانه چشم

نادیده گرفتن معاینه سالانه چشم - ترنجان

اگر احساس می‌کنید که شماره چشمتان زیاد تغییر نکرده ممکن است چندان احساس نیاز به مراجعه به پشم پزشک نکنید. با این‌ حال، اگر دید شما به‌درستی اصلاح نشود، چین‌وچروک و خطوط و شیارهایی در امتداد پیشانی‌تان به وجود می‌آید، بنابراین بهتر است اطمینان حاصل کنید که شماره چشمتان کاملاً صحیح است.

۱۲- سیگار کشیدن

در حال حاضر همه می‌دانند که سیگار کشیدن برای بدن و ظاهر و به خصوص چین‌وچروک پوست بد است با این‌ حال حدود ۴۲٫۱ میلیون آمریکایی در حال حاضر سیگاری هستند که منجر به مرگ بیش از ۴۸۰ هزار نفر در هرسال می‌شود. سیگار را ترک کنید بدن، پوست و عزیزانتان سپاسگزار شما خواهند بود.

۱۳- استفاده نکردن از ضد آفتاب

اکثر مردم می‌دانند که SPF چقدر برای مراقبت از پوست در درازمدت مهم است اما هنوز کسانی هستند که از ضد آفتاب استفاده نمی‌کنند زیرا فکر می‌کنند که کمی برنزه شدن مضر نیست. متخصصان می‌گویند: «اکثر قریب به‌اتفاق نشانه‌های پیری و چین‌وچروک از قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدون هیچ عامل محافظی ایجاد می‌شوند. پس با استفاده نکردن از ضد آفتاب واقعاً در حال تسریع این روند هستید.»