کک‌ومک – روش‌های فوق‌العاده آسان برای از بین بردن آن

کک‌ومک – روش‌های فوق‌العاده آسان برای از بین بردن آن - ترنجان

کک‌ومک – روش‌های فوق‌العاده آسان برای از بین بردن آن

برخی با کک‌ومک به دنیا می‌آیند و برخی بیشتر به دلیل نور خورشید بعداً دچار آن می‌شوند. کک‌ومک معمولاً روی پوست‌های تیره دیده نمی‌شود اما کسانی که پوست روشن دارند معمولاً باید این نقطه‌های قهوه‌ای‌رنگ را روی صورتشان تحمل کنند. اگر به دنبال اطلاعاتی درباره روش‌های آسان و سریع برای خلاص شدن از شر کک‌ومک هستید، درست آمده‌اید!
می‌توانید با روش‌های روشن‌کننده طبیعی یا درمان‌های از بین برنده کک‌ومک مانند لیزر از شر آن رها شوید.

روش‌های روشن‌کننده طبیعی

۱- آب لیمو: این سفیدکننده طبیعی می‌تواند به‌سرعت کک‌ومک را روشن کند. مشکل اینجاست که آب لیمو روی کک‌ومک‌هایی که در اثر نور خورشید ایجاد شده‌اند تأثیری ندارد چون آن‌ها تیره‌تر هستند و خیلی نامنظم روی پوست منتشر شده‌اند.
۲- ماسک خامه‌ترش: شیر و خامه‌ترش هر دو در از بین بردن کک‌ومک مؤثر هستند. ماسک را درست کنید، روی صورت بمالید و صبر کنید تا جذب شود. اسید لاکتیک موجود در شیر، پوست خارجی روی صورت را برمی‌دارد و کک‌ومک‌ها روشن می‌شوند.
۳- لایه‌بردار میوه‌ای: می‌توانید میوه‌ها را مخلوط کرده و روی صورت بمالید. با این کار، اسیدهای طبیعی میوه به‌راحتی لایه فوقانی پوست را برمی‌دارند و کک‌ومک‌ها روشن‌تر می‌شوند. توت‌فرنگی و کیوی و همچنین خیار و زردآلو بسیار مؤثر هستند.

درمان‌هایی برای از بین بردن کک‌ومک

۱- کرم‌های روشن‌کننده: این کرم‌ها به‌راحتی در دسترس هستند و تأثیر زیادی روی روشن‌تر شدن کک‌ومک‌های طبیعی و ناشی از نور خورشید دارند. کرم‌های حاوی عصاره لیکوریس و آلوئه‌ورا بهترین نتیجه را می‌دهند. کرم‌های حاوی مواد شیمیایی مانند هیدروکینون و اکسی‌بنزون هم بسیار مؤثر هستند اما گاهی عوارض جانبی دارند..
۲- میکرودرم‌ابریژن: در روش میکرودرم‌ابریژن، لابه خارجی پوست با عمل بخار شدن ذرات بسیار ریز برداشته می‌شود. با این روش شدن رنگ کک‌ومک‌ها کاهش می‌یابد.
۳- لایه‌برداری شیمیایی: این نوع لایه‌بردارها، لایه خارجی پوست را برمی‌دارند و کک‌ومک را کاهش می‌دهند. دوره نقاهت پوست پی از لایه‌برداری شیمیایی، دو تا سه روز است. لایه‌بردارهای شیمیایی سه نوع دارند که میزان اثرگذاری آن‌ها متفاوت است:
۴- سطحی: با استفاده از آلفا/بتا هیدروکسی اسید
۵- متوسط: با استفاده از تری‌کلرواستیک اسید برای نفوذ به عمق پوست
۶- عمیق: با استفاده از غلظت‌های بالاتر تری‌کلرواستیک اسید یا فنول برای برداشتن لایه‌های بیشتری از پوست
۷- درمان لیزر: لیزر روش سریعی برای از بین بردن کک‌ومک است. در روش لیزر، رگ‌های خونی زیر کک‌ومک‌ها سوزانده می‌شوند. با این کار، شدت رنگ کک‌ومک‌ها کاهش می‌یابد و رنگ پوست یکدست می‌شود. اگر این درمان توسط جراح انجام شود، خطری ندارد. ممکن است بعد از لیزر، پوست دچار کبودی، تورم قرمزی موقت شود.

بهترین روش برای جلوگیری از تولید کک‌ومک و در خطر قرار گرفتن زیبایی پوست، محافظت از خود در برابر نور خورشید است. می‌توانید از ضد آفتاب استفاده کنید یا لباس آستین‌بلند بپوشید. هر دو روش از تیره‌تر شدن کک‌ومک‌ها و تولید کک‌ومک‌های جدید جلوگیری می‌کنند. اگر مشکلی دارید که باید قبل از هر اقدامی درباره آن بیشتر بدانید به متخصص پوست مراجعه کنید.