چین‌وچروک‌‌های صورت – آشنایی با ۷ نوع چین‌وچروک‌ در صورت

چین‌وچروک‌‌های صورت - آشنایی با ۷ نوع چین‌وچروک‌ در صورت - ترنجان

چین‌وچروک‌‌های صورت – آشنایی با ۷ نوع چین‌وچروک‌ در صورت

۱- پاکلاغی

پاکلاغی - ترنجان

وقتی‌که چین‌وچروک در گوشه‌های بیرونی چشم ظاهر می‌شوند به آن پاکلاغی می‌گویند. چین‌وچروک پاکلاغی قسمتی طبیعی از روند پیری است. این چروک‌ها در اواخر ۲۰ سالگی شروع به ظاهر شدن می‌کنند، اگرچه ممکن است متوجه آن نباشید. دلیل نام‌گذاری این چروک‌ها به سبب شباهت آن با پاهای کلاغ است. چین‌وچروک پاکلاغی بسیار شایع است. بعضی افراد معتقدند که این چین‌وچروک را می‌توان بدون دارو یا روش‌های جراحی تهاجمی درمان کرد. بهترین روش مبارزه با چین‌وچروک‌‌های صورت پیشگیری از آن است. توصیه می‌شود که هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید با استفاده از محافظ چشم (عینک آفتابی) از بروز چین‌وچروک پاکلاغی پیشگیری کنید.

۲-  چین‌وچروک پیشانی

چین‌وچروک پیشانی - ترنجان

چین‌وچروک‌های پیشانی گاهی اوقات، خطوط نگرانی نامیده می‌شوند. این چین‌وچروک‌‌های صورت در پوست پیشانی ایجاد می‌شوند و به‌طور طبیعی به‌عنوان بخشی از روند پیری هستند. با این‌حال، افراد جوان هم ممکن است دارای چین‌وچروک پیشانی باشند. دلایل مختلفی برای ایجاد چروک‌های پیشانی وجود دارد. حالات و حرکات صورت که به شکل عادت در آمده است، یکی از دلایل آن است. همچنین، ژنتیک هم می‌تواند یکی از عوامل مؤثر بر این موضوع باشد. علاوه بر پیری، آسیب پوستی ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب نیز یکی از دلایل اصلی چین‌وچروک پیشانی است. موقعیت خواب هم ممکن است به بروز چین‌وچروک پیشانی کمک کند. کاهش استرس، تأمین آب کافی برای بدن، استفاده روزانه از محصولات دارای حداقل ۱۵SPF، مصرف مواد غذایی غنی‌شده با آنتی‌اکسیدان، محدود کردن آلودگی، عدم مصرف سیگار و ورزش صورت می‌تواند به جلوگیری از چین‌وچروک پیشانی کمک کند.

۳- خطوط ماریونت

خطوط ماریونت - ترنجان

خطوط عمودی بلند از گوشه لب‌ها تا چانه هستند که خطوط ماریونت نامیده می‌شود. این خطوط بر کل صورت تأثیر می‌گذارند. افرادی که دارای خطوط ماریونت هستند ممکن است ظاهری ناراضی و عبوس داشته باشند. درمان با بوتاکس و فیلرهای تزریقی، اغلب روش ترکیبی برای درمان خطوط ماریونت است.
خطوط ماریونت نشانه پیشرفت پیری هستند، اگرچه در بعضی از افراد این خطوط دیده نمی‌شود. این‌که این خطوط در صورت شما ایجاد شود یا خیر، بستگی به ساختار صورت و آناتومی شما دارد. رباط‌های اطراف دهان و چانه طی فرآیند پیری طبیعی شروع به شل شدن و افتادگی کرده و خطوط ماریونت ظاهر می‌شوند. بافت چربی در گونه‌ها از بین می‌رود و به طرف پایین افتادگی ایجاد می‌شود. خلاص شدن از خطوط ماریونت بسیار دشوار است. این خطوط را می‌توان با جراحی‌های تهاجمی، مانند لیفت صورت و یا فیلر صورت، کاهش داد. گاهی اوقات، درمان با فیلرهای مصنوعی ترکیب می‌شود.

۴- خطوط اخم

خطوط اخم - ترنجان

خطوط اخم با افزایش سن عمیق‌تر می‌شوند. این خطوط به‌طور معمول ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب و یا روند پیری طبیعی است زیرا پوست، خواص الاستیک طبیعی خود را از دست می‌دهد. ساختار ژنتیکی و هورمون‌ها هم می‌توانند باعث ایجاد چین‌وچروک‌‌های صورت شوند. خطوط اخم گاهی با عنوان خطوط گلابلار هم شناخته می‌شوند. آن‌ها چروک‌های عمودی هستند که در پیشانی و بین ابروها ظاهر می‌شوند. با گذشت زمان، کلاژن موجود در پوست ما کاهش پیدا می‌کند. وقتی این اتفاق می‌افتد، خطوط اخم، عمیق‌تر می‌شوند.

۵- چین نازولابیال (خط خنده)

چین نازولابیال (خط خنده) - ترنجان

چین نازولابیال یا همان خط خنده یا لبخند، دو خط در دو طرف بینی تا گوشه‌های دهان است. این خطوط گونه‌ها و لب بالا را از هم جدا می‌کند. چین نازولابیال با افزایش سن برجسته‌تر می‌شود. بعضی از افراد این خطوط را دوست ندارند، اگرچه بعضی آن‌ها را نشانه سن، شخصیت یا بلوغ می‌دانند. پوست اضافه، پوست نازک، چربی اضافی گونه و پتوز چربی گونه از عوامل شایع و مرتبط با ایجاد خطوط نازولابیال هستند.

۶- چروک‌های چشم

چروک‌های چشم - ترنجان

چین‌وچروک، خطوط عمیق، چشمان پف‌کرده و حلقه‌های تیره زیر چشم، همگی مجموعه‌ای طبیعی از روند پیری محسوب می‌شوند. پوست شما با افزایش سن نازک شده و از آنجا که پوست اطراف چشم، ظریف‌ترین پوست در بدن است، جای تعجب نیست که چین‌وچروک‌ها در ابتدا در این ناحیه ایجاد شود. در این زمان، کم‌کم بافت و عضله در طول فرآیند پیری دچار افتادگی می‌شود. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد پوست زیر و اطراف چشم شما تیره و پف‌کرده می‌شود. کرم‌های موضعی موجود در بازار برای رفع این مشکل در دسترس است. هنگام خرید کرم زیر چشم، حتماً دقت کنید که محصول آزمایش شده و عملکرد آن تأیید شده باشد.

۷- ناودان اشکی

تصور می‌شود که حلقه‌های تیره زیر چشم، ناشی از بدشکلی ناودان اشکی باشد. گاهی به آن‌ها، بدشکلی هلالی هم می‌گویند. ایمپلنت ناودان اشکی که برای درمان این مشکل انجام می‌شود معمولاً حلقه‌های تیره زیر چشم را از بین نمی‌برد. عمیق‌ترین و نگران‌کننده‌ترین بخش تیرگی زیر چشم، ناحیه نزدیک بینی است. بدشکلی ناودان اشکی در افراد مسن بیشتر بوده و این مورد نشانه‌ای از پیری است. تصور می‌شود که افتادگی و قرار گرفتن گونه در قسمت پایین صورت باعث بروز این مشکل می‌شود.

کلام آخر

چهره هر فردی نسبت به پیری واکنش متفاوتی نشان می‌دهد. برخی از افراد در سنین کم علائم پیری پوست را تجربه می‌کنند. در بعضی از افراد نشانه‌های پیری دیده نمی‌شود، بنابراین روش‌های پیشگیری از ایجاد چین‌وچروک‌‌های صورت برای همه کارآمد نیست. هر فردی برای خلاص شدن از چین‌وچروک بیشتر باید بر پیشگیری به‌عنوان عامل کلیدی تمرکز داشته باشد.