پوست سالم – ۱۲ کاری که هرگز نباید با پوستتان انجام دهید – بخش اول

پوست سالم - 12 کاری که هرگز نباید با پوستتان بکنید - بخش اول - ترنجان

پوست سالم – ۱۲ کاری که هرگز نباید با پوستتان انجام دهید – بخش اول

احتمالاً انقدر باهوش هستید که پوستتان را مانند وان حمام نسابید، اما آشنایی با برخی نبایدهای مراقبت از پوست برای داشتن پوست سالم لازم به نظر می‌رسند. موارد زیر، چیزهایی هستند که باید به هر قیمتی شده از آن‌ها اجتناب کنید.
هیچ‌وقت جوش‌هایتان را نترکانید
وقتی‌که جوش، بزرگ و قرمز و پرچربی است و می‌خواهید هرچه زودتر از بین برود، ترکاندن آن ایده خوبی به نظر می‌رسد. متخصصان پوست می‌گویند: «این کار خیلی وسوسه‌انگیز است اما هر زمان که پوست را دست‌کاری می‌کنید احتمال عفونت، التهاب و حتی زخم شدن افزایش پیدا می‌کند.» در عوض، اگر یک جوش واقعاً برجسته دارید که می‌خواهید آن را بترکانید، به متخصص پوست مراجعه کنید.

هرگز بدون ضد آفتاب از خانه خارج نشوید


کرم ضد آفتاب شیرین بیان - ترنجان

 

ممکن است استفاده از ضد آفتاب زمانی که در ساحل دراز کشیده‌اید برایتان بسیار مهم بوده و در این مورد بسیار سخت‌گیر باشید، اما استفاده از ضد آفتاب هنگام رفتن به سرکار به همان اندازه مهم است. به گفته پزشکان: «برای داشتن پوست سالم ضد آفتاب را بخشی از روتین روزانه خود قرار دهید. در معرض خورشید بودن بدون استفاده از ضد آفتاب خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد و به کلاژن‌های پوست آسیب می‌رسد که باعث بروز چین‌وچروک و همچنین لک‌های خورشیدی می‌شود.»  اگر می‌خواهید مدت‌زمان بیشتری را در معرض خورشید باشید اقدامات حفاظتی بیشتری انجام دهید. پزشکان پیشنهاد می‌کنند: «لباس‌های محافظ خورشیدی بپوشید و همچنین در وسط روز در معرض خورشید نباشید. طوری برنامه‌ریزی کنید که فعالیت‌های بیرون از خانه را صبح‌های زود و یا عصرها، زمانی که خورشید بسیار قوی نیست انجام دهید.»

وقتی‌که در معرض نور خورشید هستید هرگز از لیموترش روی پوستتان استفاده نکنید

وقتی‌که در معرض نور خورشید هستید هرگز از لیموترش روی پوستتان استفاده نکنید - ترنجان

یک درمان خانگی رایج برای آکنه آب‌لیمو است، دلیل آن این است که آب‌لیمو داری خواص آنتی‌اکسیدانی و آنتی‌بیوتیک است و باعث نوسازی پوست شده و حالت ارتجاعی آن را بهبود می‌بخشد. اما گاهی اوقات ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. برخی متخصصان پوست می‌گویند: «بدن شما یک واکنش فتوتاکسیک نشان می‌دهد که به‌صورت تاول یا تغییر رنگ باشد که درمان آن ماه‌ها طول می‌کشد. معمولاً افرادی که یک لیوان آبجو همراه با لیمو و یا یک لیوان لیموناد در ساحل می‌نوشند، دچار این مشکل می‌شوند.»

هرگز با جوهر سفید خال‌کوبی نکنید

هرگز با جوهر سفید خال‌کوبی نکنید - ترنجان

همه ما می‌دانیم که خال‌کوبی، دائمی است مگر اینکه با درمان لیزری پاک شود. اما هیچ اشتباهی با جوهر سفید قابل پاک شدن نیست. یکی از متخصصان پوست می‌گوید: «اغلب نمی‌توان تتو با جوهر سفید را با لیزر پاک کرد. گاهی اوقات جوهر سفید زمانی که لیزر می‌شود، سیاه می‌شود.» رنگ‌های دیگری که به‌سختی با لیزر پاک می‌شوند رنگ‌هایی با طیف رنگ پوست، سبز و زرد است. اگر دوست دارید که حتماً خال‌کوبی کنید، از رنگ سیاه و یا آبی تیره استفاده کنید.

برای داشتن پوست سالم هرگز از محصولات معجزه‌گر که برای بازاریابی دم از فرمول محرمانه می‌زنند، استفاده نکنید

پوست شما باارزش و ظریف است و به‌راحتی تحریک می‌شود و هیچ کرم یا لوسیون معجزه‌گری برای پوست وجود ندارد. یکی از متخصصان پوست می‌گوید: «هرگز محصولاتی را که مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها روی جعبه ذکر نشده، استفاده نکنید. شما باید بدانید چه چیزی را به پوستتان می‌زنید. با متخصص پوست خود در مورد محصول یا نیاز پوستی خود صحبت کنید تا شما را برای انتخاب محصولات مطمئن و مؤثرتری که برای نوع پوست و مشکل شما طراحی شده‌اند و پوست سالم را به شما هدیه می‌کنند، راهنمایی کند.»