پوست بهتر با ۱۱ گام طلایی و چگونگی به‌کارگیری آن‌ها – بخش اول

پوست بهتر با 11 گام طلایی و چگونگی به‌کارگیری آن‌ها - ترنجان

پوست بهتر با ۱۱ گام طلایی و چگونگی به‌کارگیری آن‌ها – بخش اول

متخصصان برای بهبود رنگ و بافت پوست رعایت نکاتی را توصیه می‌کنند و استفاده از محصولاتی را برای بهبود پوست صورت پیشنهاد می‌دهند.
با رعایت نکاتی که متخصصان توصیه می‌کنند، رنگ و بافت پوستتان را بهبود بخشید و با این توصیه‌ها پوست بهتر را تجربه کنید. برخی عادات روزانه‌تان را ترک کنید و اگر عواملی را که بر شما تأثر می‌گذارند شناسایی کنید، می‌فهمید که چگونه پوست بهتری داشته باشید. نگرانی‌تان هر چه باشد، مراقبت‌های ضد پیری یا درمان آکنه، ۱۱ گام زیر به شما کمک می‌کند تا پوست دلخواهتان را داشته باشید.

۱- برای داشتن پوست بهتر نوع آب را بررسی کنید

نوع آب را بررسی کنید و محصولات مراقبت از پوستتان را طبق آن انتخاب کنید. یکی از متخصصان می‌گوید: «آب سبک، صابون را به‌خوبی نمی‌شوید و رسوباتی از صابون روی پوست باقی می‌ماند.» اگر آبتان سبک است، از بدن‌شوی و صابون مایع مخصوص صورت استفاده کنید. اما مواد شوینده در آب سخت به‌راحتی کف نمی‌کنند و شما ترغیب می‌شوید که شوینده بیشتری استفاده کنید که موجب خشکی پوست می‌شود. برخی از متخصصان پوست می‌گوید: «استفاده از شوینده‌های دارای فرمول‌های ملایم غیر صابونی که کف نمی‌کنند از این پیشامد جلوگیری می‌کند.»

۲- چای سبز بنوشید

چای سبز بنوشید - ترنجان

متخصصان پوست می‌گویند: «اگر پوستتان قرمز یا ملتهب است، خواص ضدالتهاب این چای تسکین‌دهنده خواهد بود. چای سبز سرد بهتر است چون نوشیدنی‌های گرم قرمزی و علائم دیگر روزاسه را بدتر می‌کنند.» مزیت دیگر: برخی متخصصان معتقدند که اپی‌گالوکاتچین گالات (EGCG) موجود در چای سبز به پیشگیری از تخریب کلاژن که موجب بروز چین‌وچروک و آسیب به دی.ان.ای. در اثر نور خورشید (خطوط و تغییر رنگ) شود، کمک می‌کند. بهتر است به‌جای قهوه در صبحانه، چای بنوشید.

برای داشتن پوست بهتر

۳- استرستان را کنترل کنید

استرس بر همه اجزای بدنتان از جمله پوست تأثیر منفی می‌گذارد. طبق پژوهشی که در دانشگاه استنفورد انجام شد، پژوهشگران دریافتند که دانش‌آموزانی که هنگام امتحان استرس دارند نسبت به دانش‌آموزانی که تحت‌فشار کمتری هستند، آکنه‌های وخیم‌تری می‌زنند. یکی از اساتید درماتولوژی می‌گوید: «علت این امر، این است که استرس موجب افزایش تولید هورمون‌هایی مثل کورتیزول در بدن می‌شود که پوست را چرب‌تر می‌کند و توانایی آن را برای مقابله با باکتری‌های عامل آکنه کاهش می‌دهد.» برای کنترل استرس همیشه از تکنیک‌های کنترل استرس مانند یوگا، تنفس عمیق و مدیتیشن استفاده کنید. یکی از متخصصان می‌گوید: «این کار به بهبود و تسکین عارضه‌هایی مثل آکنه، پسوریازیس، روزاسه و سبوره کمک می‌کند.»

۴- کیفیت هوای اطرافتان را بهبود بخشید

متخصصان می‌گویند: «دوری کردن از محیط‌های پر دود هوشمندانه است چون حضور در محیط‌های پر دود موجب آزاد شدن رادیکال‌های آزاد می‌شود که به پوست آسیب می‌رسانند و روند پیر شدن را تسریع می‌کنند.» آلاینده‌های خانگی هم تأثیر منفی روی پوست می‌گذارند. فیلتر هوای آبگرمکن خانه را به‌طور منظم تعویض کنید و اگر می‌خواهید غذای سرخ‌کردنی درست کنید حتماً هود را روشن کنید. همچنین به یاد داشته باشید که هوای خشک داخل خانه پوست را خشک و خطوط صورت را مشخص‌تر می‌کند. در اتاق‌خوابتان از دستگاه رطوبت‌ساز استفاده کنید تا این مشکلات مرتفع شوند.

۵- از خمیردندان ساده استفاده کنید

از خمیردندان ساده استفاده کنید - تهران

خمیردندان‌های حاوی مواد کنترل‌کننده تارتار یا طعم‌دهنده‌هایی مثل دارچین ممکن است موجب بروز درماتیت پریورال شوند. متخصصان می‌گویند: «در اطراف دهان افرادی که دچار این عارضه می‌شوند، جوش، قرمزی و پوسته‌پوسته شدن دیده می‌شود.» از خمیردندان ساده مانند خمیردندان محافظ دندان در برابر پوسیدگی استفاده کنید. نکته: اگر دچار درماتیت پریورال شده‌اید به متخصص پوست مراجعه کنید تا برایتان آنتی‌بیوتیک تجویز کند.