راهنمای بی‌چون‌وچرای شما برای داشتن پوستی سالم و درخشان – بخش دوم

راهنمای بی‌چون‌وچرای شما برای داشتن پوستی سالم و درخشان - بخش دوم - ترنجان

راهنمای بی‌چون‌وچرای شما برای داشتن پوستی سالم و درخشان – بخش دوم

برای داشتن پوستی سالم و درخشان نوردرمانی را امتحان کنید

نوردرمانی را امتحان کنید - ترنجان

درمان‌های حرفه‌ای پوست صورت، روش‌های قطعی برای داشتن پوستی سالم و درخشان هستند اما معمولاً گران‌قیمت‌ هستند. برای تقویت پوستتان، هر ماه یک جلسه نوردرمانی با نور آل.ای.دی. داشته باشید. در این درمان سریع بیست‌دقیقه‌ای، پوست در معرض نور مادون‌قرمز نزدیک قرار می‌گیرد که برخلاف نور فرابنفش، علاوه بر تقویت کلاژن، خاصیت آب‌رسانی و بهبوددهندگی هم دارد.

صورتتان را لایه‌برداری کنید

اگر با شنیدن عبارت لایه‌برداری صورت، تصاویری از پوست قرمز و تحریک‌شده و دوره نقاهت وحشتناک در ذهنتان پدیدار می‌شود، بیشتر فکر کنید. لایه‌برداری‌های جدید با محصولات لایه‌بردار خانگی بسیار متفاوت هستند و پس از آن به‌راحتی می‌توانید برای جشن عروسی یا هر مراسم مهم دیگری آماده شوید.
پزشکان زیبایی و متخصص زیبایی پوست می‌گویند: «لایه‌برداری جوان‌ساز پوست یکی از مهم‌ترین اسرار من برای داشتن پوستی سالم و درخشان و همچنین زیبا و پاک در طول سال است. امروزه می‌توانیم به‌طور منظم، لایه‌برداری‌های جوان‌ساز انجام دهیم که نتایج ماندگارتری دارند و دوره نقاهتشان بسیار کم است.»

از ماسک سم‌زدا استفاده کنید

احتمالاً همه ما فکر می‌کنیم که استفاده از ماسک به درد زمانی می‌خورد که می‌خواهیم خودمان را لوس کنیم و پرنسس باشیم اما بهترین ماسک‌های صورت وظیفه‌ای غیر از دربردن خستگی هفتگی ما دارند و می‌توانند درخشندگی را به پوستمان برگردانند.
اما همه فرمول‌ها مناسب نیستند پس بهتر است در انتخاب ماسک دقت کنید. منافذ پوستتان بسته شده؟ از ماسک خاک رس مانند کائولین استفاده کنید و خاک‌های هم‌خانواده آن هم نشان داده‌اند که چربی اضافی و ناخالصی‌ها را از درون منافذ جذب می‌کنند و پوستتان را بسیار تمیز کرده بدون اینکه زیاد کشیده خشک شود.

از سرم استفاده کنید

بر اساس گفته پزشکان: «سرم‌ها غلیظ‌تر از کرم­‌ها هستند پس برای به نتیجه رسیدن هر روز به مقدار کمی از آن‌ها نیاز دارید.» همچنین سبک‌تر هستند و به عمق بیشتری در پوست نفوذ می‌کنند. سرمی بخرید که حاوی آنتی‌اکسیدان، مهم‌ترین دفاع پوست در برابر رادیکال‌های آزاد و استرس، باشد.

محصولات مراقبت از پوست را با ترتیب درست مصرف کنید

توالی استفاده از محصولات می‌توان مهم‌تر از خود محصول باشد. اول سرم را استفاده کنید چون حاوی فعال‌ترین مواد است.
یکی از متخصصان پوست می‌گوید: «سرم، قوی‌ترین محصول است پس بهتر است در تماس مستقیم با پوست قرار گیرد.»
اگر بیش از یک محصول فعال (مانند سرم آنتی‌اکسیدان و رتین-آ)استفاده می‌کنید، اول محصول رقیق‌تر را استعمال کنید. هر محصول محلول در آبی باید اول استفاده شود سپس محصولی که غلیظ‌تر و کرمی‌تر است. اگر برعکس استفاده کنید، محصول غلیظ‌تر راه نفوذ مواد محصول رقیق‌تر را به داخل پوست می‌بندد و تأثیر آن را خنثی می‌کند. سپس، در صورت نیاز، مرطوب‌کننده و بعد از آن ضد آفتاب را استفاده کنید.

تلفنتان را تمیز نگه دارید

تلفنتان را تمیز نگه دارید - ترنجان

طبق پژوهش دانشگاه استنفورد، این تلفنی که نمی‌توانید حتی یک‌ لحظه از خودتان دورش کنید، بیش از یک توالت عمومی آلوده به جرم است. در واقع، نمایشگر موبایل به‌قدری سریع ویروس‌ها را منتشر می‌کند که استفاده مشترک از آن به اندازه عطسه کردن در صورت دیگری بد است.
همه جرم‌هایی که با هر بار صحبت کردن با موبایل روی گونه و فکتان می‌نشیند موجب بروز لکه و تحریک پوست می‌شود. برای اینکه موبایل و صورتتان را از باکتری‌ها حفظ کنید، یک بسته دستمال مرطوب آنتی باکتریال درون کیفتان بگذارید تا یادتان نرود که باید موبایلتان را تمیز کنید.

در مورد مصرف لبنیات بازنگری کنید

در مورد مصرف لبنیات بازنگری کنید - ترنجان

هنوز متخصصان مطمئن نیستند که حذف لبنیات از رژیم غذایی برای پوست مفید است یا نه اما پیشنهاد می‌شود که اگر برای کنترل آکنه‌های سمج دچار مشکل شده‌اید شاید حذف لبنیات ارزش امتحان کردن را داشته باشد.
او می‌گوید: «محصولات لبنی، حتی اگر ارگانیک باشند، حاوی هورمون‌های گاوی هستند که غدد چربی و منافذ را تحریک می‌کنند و موجب بروز آکنه می‌شوند.»
اگر می‌خواهید طبق توصیه متخصصان عمل کنید و تصمیم گرفته‌اید که لبنیات را حذف کنید، مراقب رد پای پنهان آن در مواد غذایی دیگر مثل سس سالاد، قالب‌های پروتئین و شیک‌ها باشید. اگر چاره‌ای ندارید، شیر کم‌چرب استفاده کنید. هورمون‌ها در چربی شیر متراکم می‌شوند پس شیر کم‌چرب بهترین گزینه است.

زود بخوابید تا پوستی سالم و درخشان داشته باشید

می‌دانیم که قبلاً هم این نصیحت را شنیده‌اید اما حتماً دلیلی دارد که به آن خواب زیبایی می‌گویند. گفته می‌شود: «کمبود خواب، جریان خون را کاهش می‌دهد به همین دلیل وقتی فقط چند ساعت می‌خوابید، پوستتان رنگ‌پریده و خسته است.»
شب، بهترین موقع برای جوان‌سازی پوست است. او می‌افزاید: «تیم تجدید سلولی بدن، شیفت شب کار می‌کند پس بهتر است در این زمان پوستتان را به بیشترین مواد مغذی و آب‌رسان مجهز کنید تا این تیم به‌خوبی کار خود را انجام دهد.»
اگر می‌خواهید پوستی درخشان داشته باشید باید شب‌ها حداقل هفت ساعت بخوابید.

هر هفته از لایه‌بردار استفاده کنید

عجیب است که چیز به این کوچکی، تأثیر به این بزرگی دارد اما گشادی منافذ یکی از شایع‌ترین مشکلات در بین مردم است.
پزشکان می‌گویند: «منافذ وقتی با آلودگی، چربی، سلول‌های مرده پوست و کراتین (پروتئینی که در سطح پوست زندگی می‌کند) پر می‌شوند، بزرگ و گشاد می‌شوند. این مواد مسدودکننده را از بین ببرید تا منافذ پوستتان کوچک شوند.»
برای پاک‌سازی منافذ باید دو تا سه بار در هفته از شوینده یا لایه‌بردار حاوی آلفا-هیدروکسی اسید (AHA) استفاده کنید. این اسیدهای مناسب برای پوست، به روش شیمیایی سلول‌های مرده پوست را لایه‌برداری می‌کنند و آلودگی‌هایی را که در عمق منافذ نفوذ کرده‌اند، از بین می‌برند.