آیا محصولات مراقبت از پوستتان موجب عدم تعادل هورمونی می‌شوند؟ – بخش دوم

آیا محصولات مراقبت از پوستتان موجب عدم تعادل هورمونی می‌شوند؟ - بخش دوم - ترنجان

آیا محصولات مراقبت از پوستتان موجب عدم تعادل هورمونی می‌شوند؟ – بخش دوم

۶- اکسی‌بنزون: ماده فعال ضد آفتاب‌های شیمیایی که در بافت‌های چرب متراکم می‌شود و با آلرژی‌ها، اختلالات هورمونی، عدم تعادل هورمونی و آسیب‌های سلولی و کم‌وزنی هنگام تولد ارتباط دارد.
۷- DEA (دی‌اتانول‌آمین)/TEA (تری‌اتیل‌آمین)/MEA (مونواتانول‌آمین) – اتانول‌آمین‌ها: امولسیون‌کننده و عامل تولید کف در شامپوها، بدن‌شوها، صابون‌ها و محصولات موضعی که در تحقیقاتی که روی حیوانات انجام شده با سرطان ارتباط دارد.
۸- سدیم لوریل (اتر) سولفات (SLS، SLES): چربی‌گیر صنعتی سابق که امروزه برای کف‌ساز کردن صابون استفاده می‌شود. این ماده در بدن جذب می‌شود و پوست را تحریک می‌کند.
۹- قطران زغال‌سنگ: ماده سرطان‌زای شناخته‌شده که استفاده از آن در اتحادیه اروپا ممنوع است اما هنوز هم در آمریکای شمالی مورداستفاده قرار می‌گیرد. این ماده در رنگ مو استفاده می‌شود. رنگ موی حاوی قطران زغال‌سنگ، دربردارنده پارا-فنیلین‌دی‌آمین (PPD) هم هست که در برخی افراد واکنش‌های پوستی خطرناک ایجاد می‌کند.
۱۰- دی‌اتیلین گلیکول (DEG): ماده سرکوب‌کننده سیستم عصبی مرکزی و سمی قوی برای کلیه و کبد است. گاهی در عطرها هم استفاده می‌شود. گلیسیرین پروپیلین گلیکول گاهی با DEG که ماده تشکیل‌دهنده بسیاری از محصولات مراقبتی شخصی است، آلوده می‌شوند.

این‌ها فقط ۱۰ ماده از مواد بسیار زیادی است که برای سلامتی مضر هستند. نگرانی از آنجا آغاز می‌شود که سازمان غذا و داروی آمریکا قوانین جامعی برای مواد تشکیل‌دهنده محصولات مراقبتی شخصی تصویب نکرده است پس باید مراقب باشیم. قصد ترساندن شما را نداریم بلکه می‌خواهیم آگاهی‌رسانی کنیم تا انتخاب‌های هوشمندانه‌ای داشته باشید.
دانشمندان برخی از مواد فوق مانند فتالات‌ها و ترکیبات عطرها را در بافت‌ها و نمونه‌های انسانی یافته‌اند پس می‌توان گفت که پوست این مواد را جذب می‌کند. این مواد به جریان خون راه می‌یابند و موجب اختلالات و عدم تعادل هورمونی می‌شوند.
مشکل کجاست؟ تحقیقی نشان می‌دهد که این مواد و مواد شیمیایی مختل‌کننده هورمونی دیگر با تعدادی از مشکلات سلامت دیگر ازجمله ناباروری، کاهش تعداد اسپرم‌ها، چاقی مرضی، دیابت، عدم تعادل تیروئید، عدم تعادل هورمونی و برخی سرطان‌ها ارتباط دارند.
به‌علاوه، برخی مواد با نقص‌های مادرزادی، کم‌وزنی هنگام تولد و زایمان زودرس مادرانی که از این مواد در طول بارداری استفاده کرده‌اند، ارتباط دارد. برخی از تحقیقات بر روی حیوانات انجام شده‌اند اما نشان می‌دهند که برای انجام اقدامات احتیاطی نباید منتظر تحقیقات بر روی انسان‌ها شد.

با سم‌زدایی و خوردن مواد مغذی از درون و بیرون بدنی زیبا داشته باشید

با سم‌زدایی و خوردن مواد مغذی از درون و بیرون بدنی زیبا داشته باشید - ترنجان

نیازی نیست برای داشتن پوستی درخشان و شاداب دست به دامن معجون‌ها، لوسیون‌ها، لایه‌بردارهای شیمیایی یا جراحی لیفتینگ صورت شوید. رژیم غذایی و ورزش، نقش مهمی در رژیم مراقبت از پوست دارند.
غیر از ورزش کردن و عرق ریختن که خون سرشار از مواد مغذی را در بدن به جریان می‌اندازد باید مواد غذایی مغذی ازجمله چربی‌های سالم (مانند روغن ماهی (امگا۳) و روغن تخم کتان) و سبزی‌ها و میوه‌های رنگارنگ سرشار از آنتی‌اکسیدان هم بخورید.
روزانه شش تا هشت لیوان آب بخورید تا آب بدنتان تأمین شود و به بدنتان کمک کرده باشید تا به‌طور طبیعی سموم را دفع کند وگرنه تأثیر منفی آن را روی پوستتان خواهید دید. پیشنهاد می‌کنیم یک یا دو بار در سال پوستتان را عمیقاً پاک‌سازی کنید.

اگر ماده‌ای را نمی‌خورید نباید آن را روی پوستتان هم بگذارید!

از مواد شیمیایی در محصولات مراقبت از پوست دوری کنید و محصولاتی را انتخاب کنید که حاوی مواد فعال طبیعی هستند. حالا نوبت شماست!
برچسب محصولات موردعلاقه‌تان را به دنبال ۱۰ ماده شیمیایی فوق‌الذکر بررسی کنید و در صورت وجود هر یک از آن در محصول، بهتر است آن را دور بیندازید.