نکاتی برای آشنایی با این‌که چگونه پوستی جوان داشته باشیم – بخش اول

نکاتی برای آشنایی با این‌که چگونه پوستی جوان داشته باشیم - بخش اول - ترنجا

نکاتی برای آشنایی با این‌که چگونه پوستی جوان داشته باشیم – بخش اول

در این مطلب به نکاتی در جهت آشنایی با این‌که چگونه پوستی جوان داشته باشیم اشاره خواهیم کرد.

رتینول را فراموش نکنید

اگر نگران روند پیری، تغییر رنگ یا بزرگ شدن منافذ پوستتان هستید، بهتر است سرم رتینول را به لیست خریدتان اضافه کنید.
رتینول و رتینوئیک اسید، هر دو از مشتقات ویتامین آ. هستند و اگر درست مصرف شوند به جایگزین شدن سلول‌های قدیمی با جدید، تسریع تولید کلاژن و رفع انسداد منافذ کمک می‌کنند. پزشکان می‌گویند: «رتینول، خواص ضدالتهابی فوق‌العاده‌ای دارد که برای درمان چین‌وچروک و علائم دیگر پیری مفید است.»
اما باید در مصرف رتینول احتیاط کنید چون به‌راحتی موجب خشک شدن پوست می‌شود. اگر رتینول را درست مصرف نکنید یا بیش‌ از حد مصرف کنید موجب قرمز شدن پوست و تغییر رنگ آن می‌شود.
به دلیل اینکه رتینول موقتاً سد دفاعی پوست را تضعیف می‌کند، فقط باید شب‌ها آن را مصرف کنید و صبح روز بعد حتماً از ضد آفتاب دارای SPF بالا استفاده کنید.
پیشنهاد می‌کنیم که با سرم حاوی رتینول ۰٫۳ شروع کنید تا پوستتان به‌تدریج به آن عادت کند.

چگونه پوستی جوان و سالم داشته باشیم

قبل از خواب همیشه پوستتان را بشویید

قبل از خواب همیشه پوستتان را بشویید - ترنجان

باقی ماندن آرایش و آلودگی روی پوست نه‌تنها موجب انسداد منافذ می‌شود بلکه پوست را به‌شدت خشک کرده و موجب جوش زدن می‌شود و شما را از داشتن پوستی جوان محروم می‌کند. متخصصان درماتولوژی، می‌گویند: «اکثر مواد آرایشی حاوی نوعی مولکول قندی هستند که در طول شب موجب رشد قارچ می‌شوند.» فراموش نکنید که آرایش چشمتان را هم به‌خوبی پاک کنید.
متخصصان می‌گویند: «پاک نکردن آرایش چشم موجب می‌شود که راش‌های برآمده یا برآمدگی‌های سفیدی به نام کیست میلیا در اطراف چشم ظاهر شود.»

به‌صورتتان دست نزنید

متخصصان می‌گویند: «ترکاندن جوش‌ها حتی اگر با شدت صورت نگیرد، موجب آسیب جدی به پوست می‌شود. من بیمارانی داشته‌ام که پوستشان بدون نیاز به دارو از جوش‌ها پاک شده است و علت آن فقط این بوده که دیگر به پوستشان دست نزده‌اند.»
هر بار که جوشی را می‌ترکانید، موجب التهاب پوست می‌شود. هم‌زمان، باکتری‌ها به عمق منفذ نفوذ می‌کنند و غدد چربی می‌ترکند و موجب آسیب بیشتری می‌شوند. نتیجه؟
آکنه بیشتر، تغییر رنگ پوست و ماندن جای زخم. اگر نمی‌توانید جوش‌هایتان را راحت بگذارید، هر ماه به یک پزشک زیبایی مراجعه کنید تا به‌صورت حرفه‌ای جوش‌ها را تخلیه کند.
به یاد می‌آورید که درباره تلفن چه گفتیم؟ همان قانون در مورد انگشتانی که کیبورد کامپیوتر را لمس کرده‌اند یا کثیف و آلوده هستند هم وجود دارد. پس اگر عادت دارید که صورتتان را لمس کنید و در ناحیه فکتان جوش می‌زنید، احتمالاً دلیل آن همین است.

دما را کاهش دهید

دوش آب داغ، حالمان را خیلی خوب می‌کند اما یکی از بدترین کارهایی است که می‌توان برای پوست کرد.
گرمای آب داغ نه‌تنها چربی‌های طبیعی و مفید پوست را از بین می‌برد بلکه سوختگی خفیف ایجاد می‌کند. رگ‌های خونی برای اینکه پوست را خنک کنند، گشاد می‌شوند و موجب گل انداختن پوست می‌شود.
یکی از متخصصان می‌گوید: «وقتی در دهه دوم زندگی‌تان هستید فقط یک ساعت طول می‌کشد تا قرمزی و تورم ناشی از دوش آب داغ از بین برود اما در دهه سوم دو ساعت طول می‌کشد.
در دهه چهارم زندگی، پوست قابلیت بازگشت به حالت اولیه خود را از دست می‌دهد پس نباید در معرض حرارت زیاد باشد.»

صورتتان را ماساژ دهید

صورتتان را ماساژ دهید - ترنجان

پوستتان را کمی ورزش دهید تا جریان خون در آن افزایش یابد و ماهیچه‌های صورت و گردن قوی شوند. هنگام شب، برای تجربه‌ی پوستی جوان پنج دقیقه از وقتتان را صرف این کار کنید تا خواص ارتجاعی پوست تقویت شود.
ماهیچه‌های صورت هم مانند ماهیچه‌های بدن با گذشت زمان تنبل می‌شوند پس اگر کمی زمان صرف کنید تا آن‌ها قوی بمانند، پوستتان نیز دچار افتادگی نمی‌شود.

از پوستتان در برابر آلودگی محافظت کنید

آلودگی شهری، دود ماشین‌ها و هوای آلوده شهر، هر روز پوست را در معرض رادیکال‌های آزاد قرار می‌دهد و اگر روی پوست باقی بماند به سلول‌های سالم آسیب می‌رساند و بروز علائم مشخص پیری را تسریع می‌کند.
پوست سالم، پوستی درخشان است پس باید آلودگی را کنترل کنید. از مرطوب‌کننده یا ضد آفتابی استفاده کنید که حاوی مواد محافظ در برابر آلاینده‌ها باشند.

هنگام استفاده از محصولات، شکیبا باشید

همه ما برای مشاهده نتایج فوری عجله داریم اما باید بدانیم که مشاهده تأثیر محصولاتی که استفاده می‌کنیم زمان می‌برد. وقتی محصول جدیدی تهیه می‌کنید، یک روز در میان آن را استفاده کنید و هیچ‌وقت چند محصول جدید را با هم امتحان نکنید.
متخصصان می‌گویند: «حتی اگر سیستم مراقبت از پوستتان را کاملاً تغییر داده‌اید به فاصله سه یا چهار روز محصول جدیدی را به روتین خود اضافه کنید.
با این کار، احتمال خشک شدن، تحریک و سوختگی پوست کم می‌شود. اگر هم این مشکلات را تجربه کردید، به‌سرعت می‌فهمید که علت آن کدام محصول بوده است.»
به هر محصول حداقل ۱۲ هفته و حداکثر ۶ ماه فرصت دهید تا اثر خود را نشان دهد. اگر پوستتان جوش می‌زند و کدر شده، مدتی محصولات زیبایی طبیعی را جایگزین کنید تا pH پوستتان متعادل شود.