چگونه در دوران بارداری پوستی درخشان و سالم داشته باشیم

چگونه در دوران بارداری پوستی درخشان و سالم داشته باشیم - ترنجان

چگونه در دوران بارداری پوستی درخشان و سالم داشته باشیم

برخی زنان خوش‌شانس در دوران بارداری به دلیل افزایش ناگهانی تولید چربی، پوستی درخشان پیدا می‌کنند. اما برخی دیگر مخصوصاً در سه ماه اول بارداری به دلیل چرب شدن پوست دچار آکنه روی صورت و بدن می‌شوند (آکنه معمولاً در سه ماه دوم و سوم بارداری از بین می‌رود). احتمال بروز آکنه در زنان بارداری که قبلاً مشکل آکنه داشته‌اند، بیشتر است. با افزایش سطح هورمون در بدن، منافذ چربی بیشتری تولید می‌کنند.
خوشبختانه قرار نیست در تمام طول بارداری دچار آکنه باشید.
با رعایت نکات زیر، پوستی درخشان و بدون آکنه در دوران بارداری خواهید داشت:

شستن صورت

صورتتان را دو بار در روز بشویید تا چربی آن از بین برود و باطراوت شود. با استفاده از حوله نرم و تمیز مخصوص صورت، پوستتان را با ملایمت و عمیقاً تمیز کنید. حوله صورت را پس از هر بار استفاده بشویید. صورتتان را بیش‌ از حد نشویید چون چربی ضروری برای پوست از بین می‌رود و موجب می‌شود که پوست تولید چربی را افزایش دهد.
هنگام شستشو از آب ولرم استفاده کنید. پنج دقیقه پس از شستن پوست، یک‌لایه مرطوب‌کننده بدون چربی روی پوستتان بمالید.
هرگز جوش‌هایتان را دستمالی نکنید و آن‌ها را نترکانید. این عادت بد موجب انتشار باکتری‌ها و افزایش جوش‌ها می‌شود. در عوض داروهای ملایم برای از بین بردن جوش‌ها استفاده کنید که موجب تحریک پوست و خشک شدن آن نشوند. قبل از استعمال هر نوع محصولی، پوستتان را به‌خوبی تمیز کنید. دو بار در روز، از داروهای ملایم برای از بین بردن جوش‌ها استفاده کنید.

خوابیدن در دوران بارداری

خوابیدن - ترنجان

خواب زیبایی واقعاً معجزه می‌کند. خواب کافی در شب موجب می‌شود که هر روز صبح شاداب باشید. البته وقتی بچه به دنیا آمد متوجه می‌شوید که به این استراحت واقعاً نیاز داشته‌اید!

ورزش کردن

ورزش کردن و رژیم غذایی، نقش مهمی در مبارزه با آکنه دوران بارداری دارند. ورزش روزانه، جریان خون را در بدن و پوست افزایش و استرس را کاهش می‌دهد و رنگ پوست را یکنواخت می‌کند. درست است که در دوران بارداری ویار بستنی و هله‌هوله خواهید داشت اما خوردن میوه و سبزی را فراموش نکنید. میوه‌ها و سبزی‌ها را به‌خوبی بشویید تا آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌های سطح آن از بین بروند. این کار برای سلامت پوست و کودکتان ضروری است.

نوشیدن آب

نوشیدن آب - ترنجان

خیلی آب بنوشید. پوستتان برای اینکه درخشندگی حسادت برانگیز دوران بارداری را داشته باشد به آب‌رسانی نیاز دارد.

جوش‌های پس از زایمان

معمولاً جوش‌ها در چند ماه اول بارداری یا پس از اتمام دوره شیردهی از بین می‌روند. متأسفانه ممکن است اثر این جوش‌ها روی صورت باقی بماند و واقعاً آزاردهنده است. می‌توانید از کرم‌های روشن‌کننده غیر تجویزی یا تجویزی برای از بین بردن اثر آکنه، ترمیم هایپرپیگمنتیشن و درخشان کردن پوست استفاده کنید. حتماً قبل از، در حین، و بعد از بارداری درباره استفاده از داروهای ضد آکنه خوراکی یا موضعی با پزشکتان مشورت کنید تا خطری برای کودک نداشته باشند.