همه‌چیز درباره خطرات استفاده از محصولات زیبایی – بخش اول

همه‌چیز درباره خطرات استفاده از محصولات زیبایی - بخش اول - ترنجان

همه‌چیز درباره خطرات استفاده از محصولات زیبایی – بخش اول

زهر زیبا یا لوازم‌آرایشی-بهداشتی بی‌ضرر

زهر زیبا یا لوازم‌آرایشی-بهداشتی بی‌ضرر - ترنجان

وقتی جوش‌هایتان را مخفی می‌کنید، پوستتان را بدون آفتاب گرفتن برنزه می‌کنید یا موهایتان را صاف می‌کنید، احتمالاً از محصولاتی استفاده می‌کنید که حاوی مواد تشکیل‌دهنده زیادی هستند. اما آیا این مواد بی‌خطر هستند؟ اخباری که ادعای خطرناک بودن محصولات زیبایی را دارند معمولاً تبلیغاتی هستند، پس ما برای تحقیق درباره این مسئله سراغ علم رفتیم و جایگزین‌هایی برای کسانی که می‌خواهند میزان استفاده از مواد شیمیایی را کاهش دهند پیدا کردیم.

نگرانی: صاف کننده‌های کراتینه مو

نگرانی: صاف کننده‌های کراتینه مو - ترنجان

خدمات کراتینه مو که در سالن‌های زیبایی انجام می‌شود، موها را بسیار ابریشمین و لطیف می‌کند. در بازاریابی این خدمات معمولاً اصطلاح «بدون فرمالدهید (متانال)» ذکر می‌شود اما سازمان بهداشت و ایمنی شغلی اورگان، مقدار بسیار زیادی از این ماده شیمیایی را در بیش از نیمی از نمونه‌ها شناسایی کرده است. قرار گرفتن در معرض فرمالدهید به مدت طولانی موجب بروز سرطان می‌شود. طبق یافته‌های سازمان بهداشت و ایمنی شغلی اورگان اگر چند ماه یک‌بار موهایتان را صاف یا لطیف کنید، خطری شما را تهدید نمی‌کند اما ممکن است استایلیست شما را در خطر جدی قرار دهد.

جایگزین: نرم‌کننده و اتوی مو

جایگزین: نرم‌کننده و اتوی مو - ترنجان

نرم‌کننده با خنثی کردن تأثیر الکتریسیته ساکن، از وز کردن موها جلوگیری می‌کند. به دلیل اینکه تأثیر این فرایند تا شامپو کردن دوباره مو باقی می‌ماند، اتوی مو می‌تواند به از بردن وز موهای طبیعی فر را از بین ببرد. استفاده از سشوار برای لطیف کردن موها تأثیر کمتری نسبت به اتوی مو دارد اما استایلیست می‌تواند تکنیک‌های خوب و محصولات مخصوص موی بی‌خطری به شما معرفی کند که بتوانید وز موهایتان را از بین ببرید..

نگرانی: رنگ موی دائمی

نگرانی: رنگ موی دائمی - ترنجان

پژوهش‌هایی که ارتباط استفاده از رنگ مو را در بروز سرطان بررسی کرده‌اند، نتایج متناقضی داشته‌اند. برخی پژوهش‌ها نشان داده داده‌اند که زنانی که از رنگ موی دائمی استفاده می‌کنند، مخصوصاً رنگ‌های تیره‌تر، کمی بیشتر در معرض ابتلا به سرطان خون یا لنفوم هستند. اما پژوهش‌های دیگر نشان داده‌اند که ریسک ابتلا به این بیماری‌ها افزایش نمی‌یابد. اکثر پژوهش‌هایی که درباره رنگ مو و سرطان سینه صورت گرفته، ارتباطی بین این دو نیافته‌اند. شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه استفاده از رنگ مو در دوران بارداری خطرناک است اما برخی متخصصان معتقدند که باید از سه ماه دوم بارداری بیشتر احتیاط کرد.

جایگزین: رنگ موهای گیاهی

جایگزین: رنگ موهای گیاهی - ترنجان

رنگ موهای گیاهی مثل حنا، بدون مواد شیمیایی رنگ موها را تغییر می‌دهند. اما اشکالاتی هم وجود دارد. اکثر این رنگ‌های تغییر چشمگیری در رنگ موها ایجاد نمی‌کنند و زودتر از رنگ‌های دائمی محو می‌شوند. گزینه دیگر، هایلایت کردن مو در آرایشگاه است. کلاه مخصوص یا فویل مو از تماس رنگ روی موها با پشت سر جلوگیری می‌کنند و مانع از جذب شدن مواد شیمیایی در پوست می‌شوند.

نگرانی: لنزهای عجیب‌وغریب

نگرانی: لنزهای عجیب‌وغریب - ترنجان

لنزهای رنگی یا طرح‌دار که طبی نیستند به تغییر چهره کمک می‌کنند. اما لنزهایی را که معمولاً در آرایشگاه‌ها، فروشگاه‌های لباس یا به‌صورت آنلاین، بدون نسخه پزشک فروخته می‌شوند، خریداری نکنید. لنزها حتی اگر برای مدت کوتاهی استفاده شوند باید اندازه مناسب داشته باشند و به‌خوبی تمیز شده و از آن‌ها مراقبت شود. اگر به‌خوبی از آن‌ها مراقبت نکنید، ریسک جراحت چشم یا عفونت منجر به نابینایی وجود دارد.

جایگزین: لنزهای رنگی تأییدشده

جایگزین: لنزهای رنگی تأییدشده - ترنجان

اگر احساس می‌کنید که طبیعت رنگ خوبی به چشمانتان نزده است با یک متخصص مراقبت از چشم دارای مجوز درباره لنزهای رنگی مشورت کنید. حتی اگر بینایی خوبی داشته باشید، به معاینه چشم نیاز دارید. پزشک برایتان نسخه می‌نویسد و به شما نشان می‌دهد که چگونه از لنزهایتان به‌خوبی مراقبت کنید. لنزهایتان را فقط از جایی تهیه کنید که از شما نسخه می‌خواهد. دستورالعمل‌های پزشک را کاملاً رعایت کنید تا چشمانتان دچار جراحت نشوند.

نگرانی: سرم مژه تجویزی

نگرانی: سرم مژه تجویزی - ترنجان

لاتیس، داروی تجویزی برای بلندتر کردن موقتی مژه‌هاست. باید هرروز سرم را به خط مژه خود بمالید و حدود چهار ماه بعد نتیجه آن را خواهید دید. مژه‌ها بسیار زیبا خواهند شد اما باید بدانید که کمی ریسک بروز عوارض جانبی وجود دارد که برخی از آن‌ها دائمی هستند. این دارو ممکن است پوست اطراف چشم‌ها را تیره کند یا قسمت رنگی چشم‌ها را (عنبیه‌ها) قهوه‌ای کند.

جایگزین: کاشت مژه

جایگزین: کاشت مژه - ترنجان

مژه مصنوعی یا کاشت مژه همان ظاهر زیبا را به شما می‌بخشند بدون اینکه نیاز به استفاده از داروی تجویزی داشته باشید. اما این، به معنای بی‌خطر بودن این روش نیست. این مژه‌ها ممکن است پلک‌ها را تحریک کنند یا موجب واکنش آلرژیک شوند. اما مراقب رنگ دائمی مژه‌ها که وعده مژه‌هایی ضخیم‌تر را می‌دهند باشید. ریسک جراحات جدی ازجمله نابینایی را دارند. سازمان غذا و داروی آمریکا هیچ‌گونه رنگ دائمی را برای استفاده روی مژه‌ها تأیید نکرده است.

نگرانی: هیدروکینون

نگرانی: هیدروکینون - ترنجان

هیدروکینون نوعی روشن‌کننده پوست است که به‌صورت تجویزی و در دوز پایین‌تر به‌صورت غیر تجویزی در دسترس است. متخصصان پوست معمولاً برای کاهش لکه‌های پیری یا لکه‌های تیره ملاسما آن را توصیه می‌کنند. استفاده بیش‌ازحد از هیدروکینون موجب تغییر رنگ پوست می‌شود. تحقیقاتی که روی حیوانات انجام شده ارتباط این ماده شیمیایی با سرطان را نشان می‌دهد اما ریسک سرطان در انسان‌ها هنوز مشخص نیست. دانشمندان در حال حاضر در حال بررسی بی‌خطر بودن هیدروکینون هستند.

جایگزین: لایه‌برداری پوست با لیزر

جایگزین: لایه‌برداری پوست با لیزر - ترنجان

در لایه‌برداری پوست با لیزر از نوع مخصوصی لیزر برای از بین بردن لایه بالایی پوست استفاده می‌شود. این درمان که توسط متخصص پوست انجام می‌شود، بدون نیاز به استفاده بلندمدت از روشن‌کننده شیمیایی، لکه‌های پیری را کاهش می‌دهد و رنگ پوست را یکدست می‌کند. ایرادات این روش عبارتند از: هزینه زیاد، درد، دوره نقاهت و کمی ریسک تغییر رنگ پوست یا به‌جا ماندن اثر.

این مطالب را نیز بخوانید: