رتین-آ و چگونگی استفاده از آن برای از بین بردن لکه‌های کبدی

رتین-آ و چگونگی استفاده از آن برای از بین بردن لکه‌های کبدی - ترنجان

رتین-آ و چگونگی استفاده از آن برای از بین بردن لکه‌های کبدی

روش درمانی حذف لکه‌های کبدی با رتین-آ در واقع درمانی موضعی به شمار می‌رود. کرم‌ها و سرم‌­های حاوی رتین-آ، بر روی لکه‌های کبدی استعمال می‌شوند تا لکه‌های کبدی را در طول یک دوره زمانی روشن کنند و از بین ببرند.

ساز و کار رتین-آ

ساز و کار رتین-آ - ترنجان

رتین-آ یا ترتینوئین در واقع از مشتقات ویتامین آ هستند. رتین-آ، عصاره اسید ویتامین آ است. رتین-آ، با نام اسید رتینوئیک هم شناخته می‌شود. رتین-آ، یکی از رایج‌ترین ترکیبات درمانی برای پوست است که معمولاً برای درمان آکنه استفاده می‌شود. محصولات رتین-آ، در ابتدا بخشی از روتین روزانه مراقبت از پوست بوده‌اند. این محصولات هنوز هم در میان افراد دچار آکنه محبوب هستند. این محبوبیت به این دلیل است که رتین-آ، می‌تواند چرک و گردوغباری که منافذ پوست را مسدود می‌کند و موجب بروز آکنه می‌شود از بین ببرد. با این‌حال، در حال حاضر اثرات چشمگیر و قوی‌تر رتین-آ، کشف شده است که آن را تبدیل به گزینه مناسبی برای درمان لکه‌های کبدی کرده است.

از بین بردن لکه‌های کبدی با استفاده از رتین-آ

از بین بردن لکه‌های کبدی با استفاده از رتین-آ - ترنجان

همان‌طور که گفته شد، رتین-آ می‌تواند انسداد منافذ پوست را از بین ببرد. این خواص در افراد دچار لکه‌های کبدی هم مفید است زیرا لایه شاخی یا خارجی‌ترین لایه پوست این افراد پر از ملانین شده است. ملانین، رنگ‌دانه‌ای است که به لکه‌های کبدی رنگ می‌دهد. کاهش میزان رسوب ملانین و کراتین در لایه خارجی سلول‌های مرده سبب روشن شدن رنگ لکه‌های کبدی می‌شود.
کاهش تدریجی انسداد منافذ به سلول‌های داخلی تازه پوست کمک می‌کند تا به سطح پوست بیایند و در نتیجه رنگ پوست روشن‌تر شود. روشن شدن رنگ پوست، هدف اصلی اکثر روش‌های درمانی برای از بین بردن لکه‌های کبدی است. رتین-آ را می‌توان به‌عنوان یک عامل سفیدکننده تدریجی در درمان لکه‌های کبدی استفاده کرد. در واقع، رتین-آ، به‌اندازه‌ای قوی عمل می‌کند که می‌تواند لکه‌های کبدی کوچک را کاملاً روشن کند و آن‌ها را در پوست اطرافشان پنهان سازد.
حذف تدریجی لایه‌های بیرونی پوست، به‌عنوان بخشی از سنتز سلول‌های جدید، روند جوان‌سازی پوست را در بافت‌های زیرین به جریان می‌اندازد. این فرایند به پوست کمک می‌کند که بهبود یافته و فرآیندهای متابولیک آن اصلاح شود. این روند بهبودی مفید است، زیرا لکه‌های کبدی زمانی تشکیل می‌شود که بر اثر اختلالات متابولیک، تولید ملانین از سطوح نرمال بیشتر شود.