آیا SPF موجود در مرطوب‌کننده واقعاً شما را در برابر نور خورشید محافظت می‌کند؟

آیا SPF موجود در مرطوب‌کننده واقعاً شما را در برابر نور خورشید محافظت می‌کند؟ - ترنجان

آیا SPF موجود در مرطوب‌کننده واقعاً شما را در برابر نور خورشید محافظت می‌کند؟

طبق یافته‌های تحقیقی تازه در کنفرانس سالانه انجمن متخصصین پوست انگلستان، مرطوب‌کننده‌های دارای SPF ابزار مؤثری برای محافظت از شما در برابر نور خورشید نیستند.
محققان دانشگاه لیورپول با استفاده از یک دوربین مخصوص که قادر به مشاهده نور ماورای بنفش است، شواهدی را کشف کردند مبنی بر اینکه مرطوب‌کننده‌های دارای SPF در جلوگیری از اشعه ماورای بنفش در مقایسه با ضد آفتاب معمولی کارایی کمتری دارند. این موضوع به این دلیل است که افراد تلاشی در به‌کارگیری مؤثر و صحیح در مرطوب‌کننده‌ها صورت نمی‌دهند.
در این مطالعه از شرکت‌کنندگان در دو عکس‌برداری شد؛ اولین بار پس از استفاده از ضد آفتاب و دومین بار پس از استفاده از مرطوب‌کننده دارای SPF. هنگامی‌که تمام نواحی پوست به‌خوبی در برابر اشعه ماورای بنفش محافظت شده بود، نور ماورای بنفش جذب شد، به این معنی که یکی از  متخصصان جراحی چشم و یکی از محققان، توضیح می‌دهد: «این تحقیق بسیار بصری است و درک آن برای افراد نسبتاً آسان است: هر چه تصویر تیره‌تر باشد، محافظت در برابر نور خورشید بیشتر بوده است.»
این مطالعه نشان داد که در مقایسه با ضد آفتاب، تصویر افرادی که از مرطوب‌کننده استفاده کرده بودند روشن‌تر بود و این نشان می‌دهد که افراد در برابر اشعه‌های ماورای بنفش کمتر محافظت شدند.
نتایج نشان داد که شرکت‌کنندگان از مرطوب‌کننده به‌اندازه ضد آفتاب استفاده نکرده و قدرت محافظ SPF کارایی بالایی نداشت.
یکی از اعضا انجمن متخصصین پوست انگلستان می‌گوید: «متأسفانه، مرطوب‌کننده دارای SPF در شرایط واقعی به‌خوبی عمل نمی‌کند. اگرچه ممکن است روی جعبه «عامل ۳۰» درج شده باشد، اما مطالعات نشان می‌دهد که شرایط آزمایشگاه برای آزمایش روی این محصولات، چگونگی استفاده واقعی از آن‌ها را توضیح نمی‌دهد. درنتیجه، اگرچه مرطوب‌کننده دارای SPF موجب محافظت از نور خورشید می‌شود اما تحقیقات نشان می‌دهد که تأثیر آن به‌اندازه ضد آفتاب نیست.»
متأسفانه، مطالعات دیگری نشان داده است که افرادی که مرطوب‌کننده دارای SPF را به‌طور کامل در تمام نواحی صورت به کار نمی‌برند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست و پیری زودرس هستند. به‌طور متوسط، شرکت‌کنندگانی که از ضد آفتاب استفاده می‌کردند، ۱۱ درصد از صورت خود را پوشش نمی‌دادند و هنگام استفاده از مرطوب‌کننده دارای SPF، این رقم تا ۱۶ درصد افزایش داشت.

سرطان پوست - ترنجان

در بیشتر موارد، هر دو گروه، ناحیه پلک‌ها و اطراف چشم را که بیشتر موارد سرطان پوست در این ناحیه دیده می‌شود، فراموش کرده بودند. در حالی‌که محققان انتظار داشتند که مرطوب‌کننده‌های دارای SPF از این نواحی بهتر محافظت کنند، اما به دلیل عدم استفاده صحیح و پوشش دهی کامل، این امر ممکن نمی‌شد. شرکت‌کنندگان در محافظت از ناحیه چشم‌ها در ۲۱ درصد موارد ناموفق بودند و این عدد هنگام استفاده از ضد آفتاب ۱۴ درصد بود.
این نتایج برای ۸۵ درصد از شرکت‌کنندگانی که مطمئن بودند که مرطوب‌کننده‌شان به‌خوبی از پوستشان محافظت می‌کند، شوکه‌کننده بود. این افراد هنگام استفاده از ضد آفتاب، حس اطمینان بیشتری (۹۰ درصد) داشتند، که نشان‌دهنده شک و تردید در مورد اثربخشی مرطوب‌کننده‌های دارای SPF است.
با توجه به این یافته‌ها، پزشکان هشدار می‌دهند که هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید، افراد تنها به استفاده از مرطوب‌کننده‌های دارای SPF، تکیه نکنند.
متخصصان می‌گویند: «مرطوب‌کننده‌ها و محصولات آرایشی که حاوی مواد مخصوص محافظت از اشعه ماورای بنفش هستند محصولات مناسبی هستند اما توصیه می‌کنیم که برای استفاده مداوم و طولانی‌مدت، از ضد آفتاب با SPF بالا استفاده کنند.»

کلام آخر: خطر نکنید و برای استعمال ضد آفتاب به‌عنوان بخشی از روتین مراقبت از پوست خود، وقت بگذارید. ناحیه اطراف چشم را به‌طور کامل پوشش دهید و تجدید ضد آفتاب را فراموش نکنید.