آشنایی با ۷ علت عجیب پیری پوست و چگونگی مقابله با آن

آشنایی با 7 علت عجیب پیری پوست و چگونگی مقابله با آن - ترنجان

آشنایی با ۷ علت عجیب پیری پوست و چگونگی مقابله با آن

وقتی صحبت از این می‌شود که چگونه پوستتان را جوان و باطراوت نگه دارید، سریع به سراغ محصولات با کیفیت بالای مراقبت از پوست می‌روید. هرچند همیشه تاکید می‌کنیم که از محصولات با کیفیت مراقبت از پوست استفاده کنید تا از پیری پوست پیشگیری کنید اما اگر بگوییم که این فقط یکی از عوامل پیشگیری از پیری پوست است و عوامل بسیاری وجود دارد که منجر می‌شود پوستی شاداب و جوان داشته باشید، تعجب خواهید کرد.
این مطلب را بخوانید تا متوجه شوید که چه چیزهایی ممکن است باعث پیری پوست شود و یاد بگیرید که چگونه با آن‌ها مقابله کنید تا پوست درخشان و جوانی را که شایسته آن هستید به دست بیاورید.

۱- صرفه‌جویی در SPF

بسیاری از ما استفاده از SPF را فقط برای زمانی می‌گذاریم که قرار است چند ساعتی به ساحل برویم اما چه در ماشین باشید چه در ساحل، اشعه‌ خورشید به همان اندازه قوی هستند.
اگر برای جلوگیری از پیری زودرس پوست فقط یک کار باشد که باید انجام دهیم، آن استفاده از حداقل ۳۰ SPF مقاوم در برابر اشعه UVA و UVB به‌تنهایی و یا زیر آرایشمان است.
گردن، گوش و همچنین دست‌هایتان را فراموش نکنید، چرا که اولین مناطقی هستند که شروع به پیر شدن می‌کنند.

کرم ضد آفتاب شیرین بیان - ترنجان

۲- به اندازه کافی آب ننوشیدن

به اندازه کافی آب ننوشیدن - ترنجان

خب خب، به اندازه کافی این حرف را شنیده‌اید، اما چرا به آن عمل نمی‌کنید؟ متوجه هستیم که خوردن آب کمی خسته‌کننده است و مایل هستید که قهوه سرد خود را بنوشید اما خوردن آب برای آب‌رسانی کردن پوست و بدنتان بسیار مهم و ضروری است. کمبود آب باعث می‌شود که آب پوستتان کشیده شود و در معرض خشکی پوست قرار بگیرید که باعث به وجود آمدن خطوط و چین‌وچروک روی پوست می‌شود.
برای هیجان‌انگیز کردن آبی که می‌نوشید، دستورات آب با میوه‌های تازه را اجرا کنید و با دوستانتان نیز به اشتراک بگذارید.

۳- روی شکم خوابیدن

ممکن است از تعجب سرتان را تکان دهید اما خوابیدن روی شکم و یا به یک سمت احتمال بروز چین‌وچروک را افزایش می‌دهد. اگر تا به‌ حال صبح‌ها با جای «چین‌وچروک‌های خواب» روی صورتتان از خواب بیدار شده‌اید پس می‌دانید که منظورمان چیست. با گذشت زمان، این چین‌وچروک‌های موقتی برای همیشه روی صورتتان باقی می‌مانند.
سعی کنید طاق‌باز بخوابید و قبل از اینکه صورتتان با ملحفه تماس پیدا کند، صورتتان را به‌خوبی آب‌رسانی کنید. این کار باعث می‌شود که صورتتان راحت‌تر باشد و خطر بروز چین‌وچروک کاهش پیدا کند.

۴- مدت زیادی روی کاناپه نشستن

همه ما عاشق ساعت‌ها دیدن فیلم و سریال هستیم اما وقتی روی کاناپه نشستن به عادت تبدیل شود و به‌جای اینکه به باشگاه بروید و یا ورزش کنید ترجیح می‌دهید روی کاناپه بمانید، نه‌تنها عوارضی برای سلامتی‌تان دارد، بلکه بر ظاهر و پوستتان نیز اثر می‌گذارد.
وقتی‌که ورزش می‌کنید، جریان خون را در پوستتان افزایش می‌دهید که باعث می‌شود پوستتان درخشان و باطراوت بماند. تمرین و ورزش خوب به بهبود خواب نیز کمک می‌کند که اجازه می‌دهد بافت‌های بدن، ازجمله پوست، تجدید و ترمیم شوند.
شما حتی برای این کار به تجهیزات ورزشی سنگین نیاز ندارید! فقط ۳۰ دقیقه ورزش کم‌فشار مانند پیاده‌روی همه آن چیزی است که نیاز دارید تا قدم در راه سالم‌تری بگذارید. حداقل ۴ بار در هفته ورزش کنید.

۵- استفاده از محصولات نادرست

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که نوع پوستشان را می‌دانند اما بدون معاینه توسط متخصص مراقبت از پوست، چگونه می‌توانید مطمئن باشید؟ اینکه صورتتان جوش می‌زند به معنای این نیست که پوست چربی دارید، شاید پوستتان از نوع ترکیبی باشد. بنابراین اگر محصولی را به امید خشک‌کردن و از بین بردن جوش‌هایتان استفاده می‌کنید، این محصول ممکن است در مناطقی که به رطوبت بیشتری نیاز دارند، برعکس عمل کند.
مشکلات پوستی اغلب با عوض کردن محصولی که استفاده می‌کردیم و انتخاب محصول مناسب نوع پوستمان درمان می‌شوند.

۶- شب‌ها آرایشتان را پاک نمی‌کنید

شب‌ها آرایشتان را پاک نمی‌کنید - ترنجان

اگر این کار برایتان آشنا است احساس بدی نداشته باشید، در عوض سعی کنید که این کار تبدیل به عادت نشود. خوابیدن با آرایش پوست را خشک می‌کند و آن را در معرض رادیکال‌های آزاد قرار می‌دهد که بدترین دشمن پوست هستند. همچنین آرایش منافذ پوست را مسدود می‌کند، بنابراین ممکن است صبح که از خواب بیدار شدید با یک یا چند عدد جوش آزاردهنده روبرو شوید و به‌طورکلی رنگ صورتتان کدر شود.
همیشه مقداری دستمال پاک‌کننده آرایش در کنار تختان برای زمانی که احساس تنبلی می‌کنید، نگه دارید.

۷- خوردن مواد غذایی ناسالم

مورد آخر که البته کم‌اهمیت هم نیست، این گفته قدیمی‌ها که «شما آن چیزی هستید که می‌خورید» واقعاً صحیح است. دلیل این امر وضعیت سلامت و ظاهر پوست شماست. اگر بدنتان را با مواد غذایی فرآوری شده و چرب پر کنید پوستتان خسته و کدر به نظر می‌رسد و سریع‌تر دچار پیری پوست می‌شوید. اما اگر بدنتان را با مواد غذایی تازه و کامل و سرشار از چربی‌های سالم، مواد مغذی و آنتی‌اکسیدان‌ها پر کنید، از اینکه پوست و صورتتان چگونه درخشان و جوان خواهد شد، شگفت‌زده خواهید شد.
اگر نکات گفته‌شده را رعایت کنید، متوجه تغییرات پوستتان خواهید شد. کلید موفقیت، استمرار و صبر است، چرا که نتایج خوبی خواهد داشت و واقعاً ارزشش را دارد.