معرفی ۶ راه مؤثر برای از بین بردن و پیشگیری از ایجاد لکه‌‌ی کبدی

معرفی 6 راه مؤثر برای از بین بردن و پیشگیری از ایجاد لکه‌‌ی کبدی - ترنجان

معرفی ۶ راه مؤثر برای از بین بردن و پیشگیری از ایجاد لکه‌‌ی کبدی

لکه‌های کبدی، لکه‌های تخت قهوه ای-زرد رنگی هستند که معمولاً با کک‌ومک اشتباه گرفته می‌شوند. این عارضه در پزشکی، لنتیگو نامیده می‌شود. تحقیقات نشان داده است که این لکه‌ها عمدتاً بر اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد شده و اغلب سال‌ها طول می‌کشد تا ظاهر شوند. البته، با بالا رفتن سن، مشکلات تغذیه‌ای نیز ممکن است در شکل‌گیری لکه‌‌ی کبدی مؤثر باشد.
لکه‌های کبدی به شکل لکه‌های تیره‌رنگی هستند که معمولاً روی دست‌ها، گردن و صورت ظاهر می‌شوند اما ممکن است در سایر قسمت‌های بدن نیز رشد کند. زمانی که در معرض نور شدید خورشید قرار می‌گیریم پوست ما به‌طور طبیعی و برای محافظت از اشعه مضر خورشید، مقدار زیادی ملانین تولید می‌کند. در نتیجه پوست به‌طور ناهماهنگ تغییر رنگ داده و رنگ‌دانه‌های دیگر پوست تولید می‌شوند.
پس از شناسایی و تشخیص دلیل اصلی ظهور لکه‌های کبدی، موارد زیر می‌تواند در از بین بردن و جلوگیری از بروز این لکه‌ها مؤثر باشد.

۱- از ضد آفتاب استفاده کنید

از ضد آفتاب استفاده کنید - ترنجان

به‌طور منظم از کرم ضد آفتاب حاوی SPF مناسب با نوع و رنگ پوست خود استفاده کنید. حتی زمانی که در فضای بسته هستید، اشعه ماورای بنفش در محیط وجود دارد، بنابراین لازم است اقدامات احتیاطی انجام شود. هر چه زودتر شروع به مراقبت از پوست کنید، شانس بیشتری برای جلوگیری از بروز لکه‌‌ی کبدی دارید.

۲-  لباس مناسب بپوشید

لباس‌هایی را انتخاب کنید که کارآمد باشند و پوست شما را در مقابل اشعه فرابنفش پوشش دهد. برای انجام این کار، لازم نیست تلاش زیادی کنید. کلاه‌های شیک و بزرگ و چترهای زیبا به‌راحتی در دسترس هستند تا پوست شما را پوشش دهند.

۳- از مواد شیمیایی مضر دوری کنید

عطرها و لوسیون‌های بعد از اصلاح معمولاً حاوی مواد شیمیایی هستند که حساسیت پوست را نسبت به نور خورشید افزایش می‌دهند. قبل از خارج شدن از منزل با هوشمندی این خطر را کاهش دهید. وقتی مطمئن هستید که در معرض حرارت خورشید قرار خواهید گرفت، کمتر از این محصولات استفاده کنید.

۴- با پزشک مشورت کنید

با پزشک مشورت کنید - ترنجان

خوددرمانی نکنید، مخصوصاً در مورد خوردن مواد خارجی. پیش از انجام هر نوع درمانی با متخصص پوست مشورت کنید. خوددرمانی ممکن است منجر به بروز مشکلات جدی و پرهزینه شود.

۵- روش‌های متداول

معمولاً لایه‌برداری شیمیایی، محصولات سفیدکننده و روش‌های لیزر برای مقابله و رفع لکه‌های کبدی از سطح لایه بیرونی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. کرم‌های سفیدکننده پوست و مواد فعالی مانند هیدروکینون، سینرجی تی.کا، نانو-لیپوبل اچ. ای.کیو ۱۰ و اکستراپون ناتگراس هم به‌عنوان شیوه‌های دیگر درمانی استفاده می‌شوند. این روش‌ها نیاز به زمان طولانی و منابع مالی زیادی دارند. نتایج این درمان‌ها و اثردهی آن‌ها بسته به‌شدت و میزان لکه‌های کبدی بر روی بدن، متفاوت است.

۶- درمان‌های طبیعی

ویتامین‌های حاوی آنتی‌اکسیدان به‌عنوان عامل‌های یکنواخت‌کننده رنگ پوست، نتایج موفق نسبی داشته‌اند. مصرف مداوم ویتامین‌های آ و ث در از بین بردن تدریجی تغییر رنگ پوست بسیار موفق بوده‌اند. آزمایش‌های بیشتر بر روی این درمان‌های طبیعی ادامه دارد اما قطعاً پتانسیل فوق‌العاده‌ای در برطرف کردن لکه‌های کبدی دارند. استعمال خارجی آبمیوه‌های اسیدی هم درمان سنتی برای تغییر رنگ پوست هستند.
حذف لکه‌‌ی کبدی دیگر برای افراد غیرممکن نیست. شما تنها با آگاهی از روش درمانی و مراقبت صحیح از پوست خود می‌توانید از بروز آن جلوگیری کرده و یا آن‌ها را از بین ببرید.