آشنایی با ۵ روش برای محافظت و بهداشت پوست در برابر عوامل محیطی – بخش اول

آشنایی با 5 روش برای محافظت و بهداشت پوست در برابر عوامل محیطی - بخش اول - ترنجان

آشنایی با ۵ روش برای محافظت و بهداشت پوست در برابر عوامل محیطی – بخش اول

محافظت و بهداشت پوست به معنای داشتن عادات خوب است. با رعایت این ۵ نکته به محافظت از پوست در برابر سرطان، ترک، خشکی و مشکلات دیگر کمک کنید.
پوست نقش مهمی در محافظت از بدن دارد پس باید اقداماتی در جهت ارتقای سلامت آن انجام دهید. مراقبت از پوست کاری پیچیده و زمان‌بر نیست و به‌سرعت به عادتی طبیعی مانند مسواک زدن تبدیل می‌شود.
شما می‌توانید با محافظت از پوست در برابر ترک خوردن، پیری زودرس و سرطان، ظاهر فوق‌العاده‌تان را حفظ کنید. یکی از متخصصان پوست در بیمارستان نورث‌وست مموریال شیکاگو، می‌گوید: «منظورمان اتفاقاتی است که طی سال‌ها می‌افتد.»
به همین دلیل باید اقداماتی برای سلامت بهداشت پوست انجام دهید و هیچ‌وقت برای تغییر سبک زندگی دیر نیست. در ادامه به پنج نکته برای محافظت از پوست اشاره خواهیم کرد که رعایت آن‌ها چندان دشوار نیست.

کمتر قرار گرفتن در معرض نور خورشید

کمتر قرار گرفتن در معرض نور خورشید - ترنجان

حتماً هزاران بار این توصیه را شنیده‌اید و علت آن بسیار واضح است: اشعه فرابنفش خورشید آسیب‌های فراوانی به پوست وارد می‌کند، ازجمله:

  • سرطان پوست
  • چین‌وچروک
  • کک‌ومک
  • لکه‌های پیری
  • تغییر رنگ پوست
  • رشد زائده‌های پوستی

استفاده از محصولاتی که از پوست در برابر اشعه فرابنفش محافظت می‌کنند، یکی از بهترین روش‌ها برای داشتن پوستی شاداب و جوان است. نکات زیر را برای محافظت از پوستتان در برابر نور خورشید رعایت کنید:

  • هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید و وقتی در خارج از خانه هستید آن را تجدید کنید. پزشکان می‌گویند: «توصیه می‌کنم از ضد آفتاب‌های فیزیکی یا معدنی استفاده کنید.» آکادمی درماتولوژی آمریکا توصیه می‌کند که از ضد آفتاب دارای حداقل ۳۰SPF استفاده کنید.
  • خود را بپوشانید. متخصصان می‌گویند: «مسئله محافظت از پوست است یعنی باید از کلاه و البسه محافظ در برابر نور خورشید استفاده کنید.» بلوز آستین‌بلند و شلوار بلند یا دامن بلند، پوشش بیشتری فراهم می‌کنند.
  • وقتی نور خورشید قوی‌ترین تابش را دارد (معمولاً بین ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر) در فضای بسته بمانید.
  • استراتژی‌های محافظت در برابر نور خورشید را ادغام کنید. پژوهشی که در ماه ژانویه ۲۰۱۷ در جاما درماتولوژی چاپ شد، مشخص کرد که آفتاب‌سوختگی در افرادی که در ساحل فقط از چتر استفاده می‌کنند بیشتر از افرادی است که فقط از ضد آفتاب استفاده می‌کنند اما هیچ‌یک از این دو استراتژی کاملاً از آفتاب‌سوختگی جلوگیری نمی‌کنند. محققان نتیجه گرفتند که ادغام چند استراتژی بیشتر از پوست در برابر اشعه مضر خورشید محافظت می‌کند.

فراموش نکنید که سولاریوم به‌اندازه نور خورشید مضر است زیرا اشعه فرابنفش ساطع می‌کند.