آشنایی با ۵ ماده جایگزین طبیعی غیر سمی برای بوتاکس یا سم بوتولینوم – بخش اول

آشنایی با 5 ماده جایگزین طبیعی غیر سمی برای بوتاکس یا سم بوتولینوم - بخش اول - ترنجان

آشنایی با ۵ ماده جایگزین طبیعی غیر سمی برای بوتاکس یا سم بوتولینوم – بخش اول

پوستتان را بدون نیاز به تزریق‌های پرکننده‌ی چین‌وچروک با این جایگزین‌های طبیعی غیرسمی برای بوتاکس احیا کنید
اما واقعاً بوتاکس یا سم بوتولینوم چیست؟ آیا روش جایگزینی وجود دارد؟ آیا روش طبیعی دیگری وجود دارد که همان تأثیر بوتاکس را داشته باشد؟
نام علمی بوتاکس، سم بوتولینوم است که یک نوروتوکسین قوی است و به‌عنوان سمی‌ترین ماده بیولوژیک شناخته می‌شود. بوتاکس، از آزاد شدن استیل‌کولین در اتصال عصبی-عضلانی جلوگیری می‌کند، در نتیجه عضلات اطراف را فلج می‌کند.
تزریق سم به برخی عضلات موجب سستی موضعی عضلانی می‌شود، در نتیجه لایه‌ی فوقانی پوست هموار می‌شود و ظاهر چین‌وچروک‌ها کاهش می‌یابد.
من اولین بار در مدرسه پزشکی از وجود سم بوتولینوم آشنا شدم. این سم توسط کلستریدیم لوتولینوم موجود در مواد غذایی کنسروی آلوده تولید می‌شود که عصب‌ها را تخریب می‌کند و موجب فلج و مرگ می‌شود. بعداً فهمیدم که مردم آن را به بدنشان تزریق می‌کنند… کمی عجیب به نظر می‌رسد.
طرفداران بوتاکس معتقدند که بی‌خطر است و تحقیقات کوتاه‌مدتی هم درباره آن انجام شده که نشان می‌دهند بوتاکس بی‌خطر است. من هنوز نگران تأثیرت کوتاه‌مدت و بلندمدت آن هستم. برخی مردم شاهد افتادگی پلک پایین، عدم تقارن خنده و نشانه‌های دیگری هستند که نشان می‌دهد عضلات صورت به‌خوبی کار نمی‌کنند.
علاوه بر عوارض جانبی احتمالی یا خطای پزشکی که ممکن است موجب شود فرد به مدت چند هفته یا چند ماه دچار عدم تقارن خنده، افتادگی پلک و عوارض بدتر شود، بسیاری از مردم از دردناک و گران بودن آن هم ناراضی هستند. بقیه هم معمولاً می‌توانند غیرطبیعی بودن حالات صورتشان را پس از بوتاکس تشخیص دهند.
برخی متخصصان معتقدند که بوتاکس بیشتر از افزایش سن موجب آسیب‌پذیری عضلات در برابر افتادگی می‌شود. به دلیل این‌که تزریق بوتاکس یا سم بوتولینوم عضلات را بی‌حرکت می‌کند موجب تضعیف آن‌ها می‌شود زیرا دیگر نمی‌توانند خودشان را منقبض کنند.
انتخاب با شماست اما در دو هفته‌ای که بوتاکس اثر خود را نشان می‌دهد می‌توانید بدون استفاده از آن پوستی هموارتر و جوان‌تر داشته باشید.
با وجود این‌که بوتاکس درواقع «طبیعی» است اما ماده‌ای سمی شناخته شده است. خوشبختانه، جایگزین‌های طبیعی غیر سمی دیگری وجود دارند که پوست را هموار و جوان نگه می‌دارند.
امروزه، جامعه افراد را به سمت کمال سوق می‌دهد اما پیشگیری، طبیعی، بی‌خطر، غیرسمی و در نهایت بی‌خطرتر از بوتاکس است.

۱- استفاده از ضد آفتاب

بسیاری از مردم برای هموار کردن چین‌وچروک‌های صورت از بوتاکس استفاده می‌کنند اما اگر از همان ابتدا از پوست در برابر آسیب‌های خورشیدی محافظت شود، چین‌وچروک و خطوط ایجاد نمی‌شوند. اگر بیرون از خانه هستید باید از ضد آفتاب غیر سمی استفاده کنید. دور ماندن از نور خورشید و استفاده از ضد آفتاب‌های بی‌خطر، روش‌های پیشگیرانه برای عدم نیاز به جراحی‌های زیبایی مانند بوتاکس است.

۲- نوشیدن آب

نوشیدن آب - ترمجان

به دلیل این‌که بیشتر حجم بدن را آب تشکیل می‌دهد باید سلول‌ها و پوست را آب‌رسانی کرد. آب‌رسانی باید با آب باشد نه نوشیدنی‌های شیرین مانند سودا و آبمیوه. نوشیدن آب فراوان، بدن را هیدراته نگه می‌دارد پس پوست هموار و تمیز باقی می‌ماند.

۳- پرهیز از عوامل افزایش سن زودرس

روش مهم دیگر برای مراقبت طبیعی از پوست و پرهیز از انجام بوتاکس و عوارض جانبی بالقوه آن، مراقبت از بدن است. سیگار نکشید. از مصرف زیاد الکل یا مواد مخدر بپرهیزید و کمتر مواد غذایی قندی مصرف کنید. به‌جای آن، مرتب ورزش کنید و با مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین‌ها و مواد مغذی، رژیم سالم داشته باشید.