آشنایی با ۱۶ اشتباه رایج در مورد چگونگی مصرف ضد آفتاب – بخش دوم

آشنایی با 16 اشتباه رایج در مورد چگونگی مصرف ضد آفتاب - بخش دوم - ترنجان

آشنایی با ۱۶ اشتباه رایج در مورد چگونگی مصرف ضد آفتاب – بخش دوم

۹-  به‌اندازه کافی از آن استفاده نمی‌کنید

به گفته متخصصان: «یک قانون قدیمی وجود دارد که می‌گوید هر بار که ضد آفتاب استفاده می‌کنید باید یک شات پر از آن را استفاده کنید. (حدود ۱٫۵ اونس) اما اکنون که بیشتر ما به‌طور پیوسته از نوع اسپری آن استفاده می‌کنیم، نمی‌توان گفت که واقعاً پوشش کافی را دریافت می‌کنیم. برای اینکه مطمئن شوید به‌طور صحیح از اسپری استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم که اسپری را در فاصله ۱۵ سانتی‌متری پوست بگیرید و بدون توقف اسپری کنید، بنابراین رطوبتی را که کل محل را فراگرفته است می‌بینید. سپس آن را روی پوست بمالید، بله، حتی اگر دستورالعمل می‌گوید که نیازی به این کار نیست ولی شما این کار را انجام دهید در این صورت جایی را باقی نمی‌گذارید. و یک‌بار دیگر اسپری را تکرار کنید.»

۱۰- فکر می‌کنید که در داخل خانه یا در اتومبیل در امان هستید

به‌ غیر از زمانی که تصمیم دارید وقتتان را در مکانی بدون پنجره سپری کنید، زمانی که در فضای بسته هستید از اشعه‌ UV در امان نیستید. متخصصان می‌گویند: «رانندگی می‌تواند یکی از عوامل اصلی قرار گرفتن در معرض این اشعه باشد. پنجره‌ها و شیشه جلوی ماشین اشعه UVB را مسدود می‌کنند، پس شما هیچ‌گونه آفتاب‌سوختگی نمی‌بینید، اما UVA سریع وارد ماشین می‌شود و این طیفی است که بیشترین پیری و سرطان پوست را ایجاد می‌کند.» بهترین پیشنهاد: هر روز صبح از ضد آفتاب استفاده کنید، سپس با نشستن کنار پنجره یا رانندگی احساس راحتی کنید! حداقل، یک مرطوب‌کننده دارای SPF را امتحان کنید تا هیچ مرحله‌ای به برنامه روزانه خود اضافه نکنید.

۱۱-  از فرمول طیف گسترده استفاده نمی‌کنید

در گذشته بسیاری از ضد آفتاب‌ها فقط اشعه UVB 0اشعه‌ای با انرژی بالا که عامل آفتاب‌سوختگی است) را مسدود می‌کردند. یک متخصص می‌گوید: «اما محافظت در برابر اشعه‌ UVA نیز بسیار مهم است، چراکه این اشعه عمیقاً در پوست نفوذ می‌کند، همیشه وجود دارد و باعث پیری زودرس می‌شود.» نه ممنون! برای اینکه پوشش کاملی داشته باشید، ضد آفتاب با برچسب “طیف گسترده” را جستجو کنید، این بدین معنی است که این نوع کرم هر دو نوع اشعه را خنثی می‌کند.» و خبر خوب اینکه: استفاده از این فرمول‌ها به‌طور قابل‌توجهی عادی شده است.

۱۲- SPF خیلی کمی انتخاب می‌کنید

SPF خیلی کمی انتخاب می‌کنید - ترنجان

بله، روغن برنزه با ۸SPF ازلحاظ فنی ضد آفتاب است، اما برای محافظت کافی نیست. بنیاد سرطان پوست توصیه می‌کند از ضد آفتاب با طیف گسترده دارای حداقل ۱۵SPF استفاده کنید. اما آیا باید بالاتر بروید؟ بعضی‌ها می‌گویند ضد آفتاب‌های دارای SPF بالا که گران‌تر هستند فقط باعث هدر رفتن پول می‌شوند زیرا بیشتر از پوست محافظت نمی‌کنند ضد آفتاب‌های دارای ۳۰SPF فقط ۹۷٪ از اشعه را مسدود می‌کند درحالی‌که ۵۰SPF  فقط ۱٪ بیشتر را مسدود می‌کند. بااین‌حال، آن‌ها مزایایی نیز دارند.
متخصصان می‌گویند: «آن‌ها انرژی مولد رادیکال آزاد بیشتری را جذب می‌کنند، بنابراین من برای تابستان آن‌ها را توصیه می‌کنم. قبل از اینکه ۱۰۰SPF را انتخاب کنید باید بدانید که معمولاً تصور اشتباهی در مورد میزان محافظت از پوست آن‌ها وجود دارد. اکثراً فکر می‌کنند که برای مدت طولانی‌تری محافظت می‌شوند اما باید مانند ۳۰SPF آن را هر ۲ ساعت یک‌بار تجدید کنید.»

۱۳- اغلب آن را تجدید نمی‌کنید

ممکن است احساس کنید که با ۱ بار استفاده همه تلاش خود را کرده‌اید و کافی است اما این ضد آفتابی نیست که کل روز دوام بیاورد. دوباره تکرار کردن آن به همان اندازه بار اول مهم است. هرچند وقت یک‌بار؟ متخصصان می‌گویند: «حتی اگر در برابر آب مقاوم باشند هر ۸۰ دقیقه یک‌بار باید آن را تجدید کرد.»

۱۴- ضد آفتابتان قدیمی است

اگر به‌اندازه کافی از ضد آفتاب استفاده می‌کنید به مقدار یک شات یا دو لایه اسپری از ضد آفتاب پارسال برایتان باقی نمانده است. متخصصان پوست می‌گویند: «اما اگر ضد آفتابتان ۲ سال یا بیش از آن باقی مانده است، آن را بیرون بیندازید چرا که در اثر گذر زمان تأثیرگذاری خود را از دست می‌دهد.»

۱۵- در سایه، استفاده از ضد آفتاب را نادیده می‌گیرید

آرام گرفتن و استراحت در زیر یک چتر ساحلی یا سایبان در نزدیکی استخر به این معنا نیست که شما حفاظت کافی در برابر آفتاب را دارید. چرا؟ شن و ماسه و آب هر دو منعکس‌کننده اشعه‌ مضر هستند و وقتی‌که زیر چتر ساحلی هستید ۳۴٪ از اشعه UV از طریق چتر به شما می‌رسد، همچنین پزشکان می‌گویند: «حتی اگر در زیر سایه‌بان و محافظ هستید هنوز هم لازم است که از ضد آفتاب استفاده کنید.» حتی اگر دچار آفتاب‌سوختگی نشوید هنوز در معرض UV قرار دارید.

۱۶-  از چشمانتان محافظت نمی‌کنید

از چشمانتان محافظت نمی‌کنید - ترنجان

عینک آفتابی فقط برای مد نیست آن‌ها برای محافظت از چشمان شما در برابر اشعه UV بسیار مهم هستند. مطمئن شوید که عینک آفتابی‌تان محافظ UV دارد، چراکه عینک‌های ارزان پوشش محافظتی ندارند. متخصصان پوست می‌گویند: «بدون آن، عدسی‌های تیره باعث می‌شوند که مردمک چشم‌هایتان گشادتر شوند که UV بیشتری جذب می‌کنند که نقش مهمی در به وجود آمدن آب‌مروارید دارد.» یک بهانه بهداشتی برای خرید یک عینک آفتابی خوب!