۱۳ ماده مفید طبیعی برای مراقبت و حفظ سلامت پوست – بخش دوم

13 ماده مفید طبیعی برای مراقبت و حفظ سلامت پوست - بخش دوم - ترنجان

۱۳ ماده مفید طبیعی برای مراقبت و حفظ سلامت پوست – بخش دوم

۱۳ ماده مفید طبیعی برای مراقبت از پوست

امروزه بیش از هر زمان دیگری محصولات طبیعی مراقبت و حفظ سلامت پوست در دسترس ماست و فهرست بلندبالای مزایای آن‌ها که از بخش پوست فراتر می‌رود، شما را شگفت‌زده خواهد کرد. وقتی از این نوع محصولات طبیعی مرتباً استفاده کنید نه‌تنها پوستتان زیبا می‌شود بلکه بدن آنتی‌اکسیدان جذب خواهد کرد، مقاومتش در برابر اشعه فرابنفش افزایش خواهد یافت و سیستم ایمنی تحریک خواهد شد.
قرار دادن مواد غذایی کامل فراوری نشده روی پوست بسیاری از آن‌ها در آشپزخانه همه یافت می‌شود و با آن‌ها غذا می‌پزیم شما را عاشق پوستتان می‌کند حتی اگر پوستی حساس داشته باشید یا در گذشته برای بهبود عارضه‌های پوستی مشکلات زیادی متحمل شده باشید.

با استفاده از این ۱۳ ماده مفید طبیعی برای مراقبت از پوست، روتین زیبایی‌تان را تغییر دهید:

۱- روغن نارگیل

روغن نارگیل - ترنجان

روغن نارگیل یکی از پرکاربردترین مواد غذایی برای حفظ سلامت پوست و پخت‌وپز است. فواید آن برای پوست عبارتند از: تقویت بافت اپیدرمال، از بین بردن سلول‌های مرده پوست، محافظت در برابر نو خورشید و دارای خواص آنتی‌باکتریال، ضدویروسی، ضد قارچی و آنتی‌اکسیدانی است. تحقیقی نشان می‌دهد که روغن نارگیل به حدی قوی است که می‌تواند با بیماری‌های پوستی مزمن ناشی از نقص در عملکرد سد اپیدرمال و التهاب‌های پوستی ازجمله درماتیت آتوپیک مقابله کند.
می‌توان از روغن نارگیل برای پوست و مو جهت تمیز کردن، مرطوب کردن، پاک کردن آرایش، تسریع بهبود جراحات یا جای زخم‌ها و جلوگیری از سوختگی ناشی از استفاده از تیغ اصلاح استفاده کرد. خوردن روغن نارگیل هم برای داشتن ظاهری بهتر مفید است. روغن نارگیل دارای خواص آنتی‌باکتریال و ضدالتهاب و سرشار از چربی‌های سالم است که برای معده و افزایش عملکرد سیستم ایمنی مفید است.
پوست سالم مانند عضوهای دیگر بدن است: مدام به اکسیژن و مواد مغذی نیاز دارد تا به سلول‌ها برساند و سموم آن باید دفع شود. بنابراین، روغن نارگیل که به عملکرد هورمونی و گوارشی کمک می‌کند برای داشتن پوستی سالم ضروری است.

۲- روغن درخت چای

روغن درخت چای - ترنجان

صدها سال است که درخت چای (ملالوکا آلترنیفولیا) در استرالیا برای مقابله با جوش، قرمزی و التهاب پوست استفاده می‌شود. بسیاری از افراد به مواد تشکیل‌دهنده درمان‌های معمول مانند اسید به‌شدت واکنش نشان می‌دهند اما روغن درخت چای معمولاً این نتیجه را ندارد و اگر با روغن حامل ترکیب شود و مستقیماً روی پوست قرار گیرد عوارض جانبی اندکی دارد (البته اگر داشته باشد). روغن درخت چای خواص ضدالتهاب، آنتی‌باکتریال، ضد میکروبی و ضد قارچی طبیعی دارد مواد شیمیایی گیاهی موجود در آن موجب شده که یکی پرکاربردترین و رایج‌ترین روغن‌های عصاره طبیعی برای مراقبت از پوست باشد.
روغن‌های عصاره فرار درخت چای از حدود ۲۳۰ گونه گیاهی مختلف گرفته می‌شوند که تقریباً همه آن‌ها بومی استرالیا هستند. مواد فعال اولیه آن برای کاهش باکتری‌های مضر شامل ترپین هیدروکربن‌ها، مونوترپین‌ها و سسکوییترپین‌ها می‌شود. محققان بیش از ۱۰۰ ماده و هیدروکربن مختلف را مشاهده کرده‌اند که معطر هستند و قدرت حرکت در هوا، منافذ پوست و غشاهای مخاطی را برای درمان دارند. به همین دلیل، روغن درخت چای یکی از اجزای کلیدی بهترین درمان‌های خانگی برای آکنه است.

۳- سرکه سیب

سرکه سیب - ترنجان

سرکه سیب، یکی از پرکاربردترین و ارزان‌ترین محصولات طبیعی مراقبت و حفظ سلامت پوست است که فواید آن عبارتند از: کمک به کشتن پاتوژن‌ها (مثل باکتری‌ها)، از بین بردن عارضه‌های پوستی ناشی از مشکلات معده، پاک‌سازی پوست و کمک به توقف ایجاد آکنه، دارای خواص ضد قارچ. استفاده از سرکه سیب برای درمان مشکلات پوستی به بقراط (۳۷۷-۴۶۰ ق.م.) برمی‌گردد که پدر پزشکی مدرن شناخته می‌شود و به استفاده از سرکه سیب ضد قارچ و عسل خام برای ضدعفونی و درمان زخم‌ها اعتقاد داشت.
سرکه سیب حاوی استیک اسید و برخی ویتامین‌ها مانند پتاسیم و منیزیم است که خوردن آن خاصیت سم‌زدایی دارد زیرا عملکرد کبد را تقویت می‌کند و به متعادل شدن باکتری‌های معده کمک می‌کند.