معرفی ۱۰ درمان طبیعی برای ریزش مو یا کم‌پشتی مو – بخش اول

معرفی 10 درمان طبیعی برای ریزش مو یا کم‌پشتی مو - بخش اول - ترنجان

معرفی ۱۰ درمان طبیعی برای ریزش مو یا کم‌پشتی مو – بخش اول

مردان و زنان در هر سنی دوست دارند موهایی ضخیم‌تر و پرپشت‌تر داشته باشند، به‌ویژه هنگامی‌که ریزش مو به یک مشکل قابل‌توجه تبدیل می‌شود. خوشبختانه درمان‌های طبیعی برای ریزش مو مانند متعادل کردن هورمون‌ها، کاهش استرس، داشتن رژیم غذایی مناسب و غیره، وجود دارد.
بزرگ‌سالان حدوداً ۱۰۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰ تار مو دارند و به‌طور متوسط هر روز حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو می‌ریزد. شاید به نظر این تعداد ریزش زیاد به نظر برسد اما درواقع کاملاً طبیعی است. شما ممکن است فکر کنید که از دست دادن تارهای مو، موهای شما را کم‌پشت‌تر می‌کند اما این موضوع تنها در صورتی اتفاق می‌افتد که روند طبیعی رشد مو کند باشد. تا زمانی که رشد مو و ریزش مو در تعادل باشد، ریزش مو مشکل جدی محسوب نمی‌شود اما برای بسیاری از افراد ریزش مو یک نگرانی روزانه است. جدا از تغییر ظاهر به دلیل کم‌پشت شدن مو، ترس بیشتری وجود دارد که این کم‌پشتی مو به ریزش دائم و طاسی تبدیل شود.
علت کم‌پشت شدن مو چیست؟ آیا برای رشد مو ویتامین‌هایی وجود دارد؟ قبل از اینکه کاری انجام دهید توصیه می‌شود که این مقاله را بخوانید تا علاوه بر راهنمایی‌های لازم، درمان‌های طبیعی را برای ریزش مو در اختیار شما قرار دهد. در برخی افراد، کمبودهای تغذیه‌ای اغلب باعث کم‌پشتی مو و ریزش مو می‌شود. برخی از متخصصان پوست و مو ، عنوان کرده‌اند که کمبود آهن می‌تواند سبب ریزش مو شود. این موضوع تنها یکی از دلایل ریزش مو است که می‌توانید با استفاده از درمان‌های طبیعی ریزش مو مانند رژیم غذایی، مکمل‌های طبیعی، اسانس‌ها و غیره، آن را درمان کنید.
در برخی از شرایط که کم‌پشت شدن به دلیل یک حادثه تروماتیک به وقوع می‌پیوندد، تنها راه چاره صبر کردن است. اگر تصور می‌کنید که ریزش موی شما یک مشکل موقت نبوده و به دنبال رفع مشکل و ضخیم کردن موهای خود مانند گذشته هستید، درمان‌های زیر برخی از درمان‌های طبیعی برای ریزش مو است که امیدواریم با به‌کارگیری آن‌ها رشد موهای شما به دوران اول برگردد.

۱- مصرف داروها را کنار بگذارید

داروهایی را که در واقع باعث کم‌پشتی مو و ریزش مو می‌شوند را کنار بگذارید. داروهای بسیاری وجود دارند که با ریزش مو در ارتباط هستند. از عوارض جانبی احتمالی داروهای مصرفی و همچنین مکمل‌های خود آگاهی داشته باشید. در صورتی‌که یکی از داروهای شما موجب ریزش مو می‌شود، علت ریزش مو مشخص می‌شود.

۲- گیاهان دارویی

گیاهان دارویی - ترنجان

عصاره‌ها و مکمل‌های نخل اره‌ای گزینه بسیار مناسبی برای کاهش ریزش مو هستند زیرا سطح تستوسترون را متعادل نگه می‌دارند. دیدگاه‌های مربوط به تأثیرگذاری نخل اره‌ای به‌عنوان عامل مؤثر رشد مو، متفاوت هستند اما مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد این ماده بسیار مفید است.
تحقیق شبکه تحقیق و توسعه بالینی در کلرادو که در آن ۳۴ مرد و ۲۸ زن با سنین ۱۸ تا ۴۸ سال که به‌طور موضعی عصاره ساو پالمتو را در سه ماه اول به‌صورت لوسیون و شامپو استفاده کردند، نشان داد که ۳۵ درصد از شرکت‌کنندگان شاهد افزایش تراکم مو بودند.
کهن‌دار یا جینکو یکی دیگر از گیاهانی است که باعث تقویت ساقه مو شده و مانع از ریزش مو می‌شود. همچنین این گیاه باعث افزایش جریان خون و آنتی‌اکسیدان‌ها می‌شود. شما می‌توانید روزانه ۴۰ تا ۸۰ میلی‌گرم و ۳ بار در روز از عصاره این گیاه استفاده کنید.

۳-کاهش استرس

کاهش استرس - ترنجان

شما می‌توانید با کاهش استرس روزانه، تأثیر مستقیمی بر سلامت مو و همچنین کل بدن خود داشته باشید. نوشتن و یوگا، کاهش‌دهنده طبیعی استرس هستند. ورزش روزانه نیز برای کاهش استرس و همچنین تقویت گردش خون مناسب بوده و به رشد موهای سالم کمک می‌کند.

۴- تعادل هورمون‌ها

با رژیم غذایی، ورزش، مصرف گیاهان آداپتوژن، متعادل کردن هورمون‌ها ممکن می‌شود و مشکلات تیروئید و سایر علل اساسی هورمونی ریزش مو، شناخته و برطرف می‌شود.