معرفی ۱۰ درمان طبیعی برای ریزش مو یا کم‌پشتی مو – بخش چهارم

معرفی 10 درمان طبیعی برای ریزش مو یا کم‌پشتی مو - بخش چهارم - ترنجان

معرفی ۱۰ درمان طبیعی برای ریزش مو یا کم‌پشتی مو – بخش چهارم

چگونگی ریزش مو در زنان و مردان

پوست سر سالم حدود ۸۰ درصد فولیکول مو در مرحله رشد دارد، درحالی‌که ۲۰ درصد دیگر در مرحله استراحت قرار دارند. ریزش و کم‌پشتی مو از آن زمانی اتفاق می‌افتد که مرحله رشد به میزان قابل‌توجهی کند یا متوقف شود.
چه چیزی موجب ریزش مو در زنان می‌شود؟ همان‌طور که بدن ما با بالا رفتن سن دچار تغییراتی می‌شود، اکثر زنان با افزایش سن دچار نازک شدن و ریزش مو می‌شوند. این روند کاملاً طبیعی است. در سن ۵۰ سالگی، نیمی از زنان از ریزش مو شکایت دارند. اگر کم‌پشتی مو زنان به دلیل الگوی زنانه ریزش مو باشد، احتمالاً دلیل نازک شدن مو ۹۰ درصد ژنتیک و ۱۰ درصد هورمونی است. احتمالاً شگفت‌زده خواهید شد که بدانید حدود ۳۰ میلیون زن آمریکایی دچار الگوی طاسی زنانه هستند. شما نمی‌توانید ژنتیک خود را تغییر دهید اما خوشبختانه می‌توانید مشکلات هورمونی را برطرف کنید.
ریزش مو در زنان به‌طور معمول به‌آرامی در کل سر و بدون از بین رفتن خط مو ایجاد می‌شود. اگر زنی دچار الگوی ریزش موی زنانه باشد، می‌تواند منجر به کم‌پشت شدن مو شود اما به‌ندرت منجر به طاسی می‌شود.
چه چیزی باعث ریزش مو در مردان می‌شود؟ ریزش مو در مردان، معمولاً در اوایل بلوغ شروع شده و در سال‌های بعد هم ادامه پیدا می‌کند. نازک شدن مو معمولاً ابتدا از بالای شقیقه‌ها شروع می‌شود و تا بالای سر ادامه می‌یابد. در نهایت، این مشکل می‌تواند تنها حلقه‌ای از مو را در اطراف جمجمه باقی بگذارد که شبیه نعل اسب خواهد بود. در بسیاری از مردان، نازک شدن مو تا جایی که کل سر طاس شود، ادامه می‌یابد.

درمان مرسوم برای کم‌پشتی مو و ریزش مو

درمان مرسوم برای کم‌پشتی مو و ریزش مو - ترنجان

درمان‌های مرسوم ریزش مو شامل داروها و جراحی هستند.
هنگامی‌که دلیل ریزش مو، بیماری باشد، درمان مرسوم احتمالاً شامل داروهایی نظیر پردنیزون برای کاهش التهاب و سرکوب سیستم ایمنی بدن است. عوارض جانبی متداول پردنیزون شامل سردرگمی، سردرد، بی‌حوصلگی، تهوع، استفراغ، نازک شدن پوست، آکنه، اختلال خواب و افزایش وزن است.
امروزه، دو دارو توسط اداره غذا و دارو تأیید شده است که برای درمان طاسی یا ریزش مو به کار می‌رود. اولین دارو، ماینوکسیدیل با نام تجاری روگائین است که به‌طور معمول در مردان و زنان مورداستفاده قرار می‌گیرد. شما ممکن است با مصرف این دارو شاهد رشد مجدد مو یا کاهش میزان ریزش مو باشید اما این رشد دائمی نیست و اگر مصرف آن متوقف شود، مجدداً ریزش مو ایجاد می‌شود. برخی از عوارض جانبی رایج این دارو ممکن است شامل تحریک شدید پوست سر، رشد ناخواسته موی صورت، درد قفسه سینه، سرعت ضربان قلب (تاکی‌کاردیا) و غیره باشد.
یکی دیگر از گزینه‌های معمول در درمان ریزش مو، قرص فیناستراید است. قطع مصرف این دارو هم ممکن است مشکلات مو را برگشت دهد. علاوه بر این، این دارو برای زنان باردار توصیه نمی‌شود. عوارض جانبی این قرص ممکن است شامل کاهش میل جنسی، مشکلات ارگاسم، انزال غیرطبیعی، تورم دست یا پا، احساس غش، سردرد، آبریزش بینی و راش پوستی باشد.
هم در مردان و هم زنان، جراحی پیوند جهت پر کردن نواحی کم‌پشت با موهای موجود در نواحی دیگر انجام می‌شود. درمان لیزر با طول‌موج پایین نیز گزینه جدیدی برای افرادی است که موهای نازکی دارند اما بسیاری از پزشکان این گزینه را به‌طور کامل رد می‌کنند.

هشدارهایی در مورد درمان‌های طبیعی کم‌پشتی مو و ریزش مو

قبل از استفاده از هر نوع درمان طبیعی برای ریزش مو در صورت بارداری، شیردهی و یا هر مشکل دیگری، با پزشک خود مشورت کنید.
همان‌طور که قبلاً ذکر شد، درمان‌های مرسوم ممکن است عوارض جانبی بسیاری به دنبال داشته باشد. بنابراین ما همیشه درمان‌های طبیعی را برای درمان ریزش مو توصیه می‌کنیم.

کلام آخر در مورد درمان‌های طبیعی ریزش مو

ما امیدواریم که این درمان‌های طبیعی برای ریزش مو مؤثر باشد. به یاد داشته باشید که تغییرات یک‌شبه اتفاق نخواهد افتاد و استمرار در استفاده از درمان‌های طبیعی ریزش مو، کلید نتایج مطلوب است.
اگر شما زنی هستید که دچار ریزش مو و نازک شدن مو شده‌اید، کارشناسان ریزش مو توصیه می‌کنند که مشکلات تیروئید و عدم تعادل هورمون‌ها مورد آزمایش قرار گیرد. اگر شما علت قابل‌حل ریزش مو را می‌دانید، خبر خوب این است که ریزش مو با رفع آن مشکل حل می‌شود. در مورد مردان و زنانی که نگران مشکلات ژنتیکی هستند باید بگوییم که ناامید نشوید. هرچند که سابقه خانوادگی ممکن است به نفع شما نباشد اما شما می‌توانید با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی خود، ریزش مو را کاهش دهید.
با صبوری و استمرار، درمان‌های طبیعی ریزش مو می‌تواند در تقویت پوست سر و رشد مو مؤثر باشند. ما می‌دانیم که ریزش مو به‌راحتی قابل‌درمان نیست اما درمان‌های طبیعی کاهش ریزش مو را امتحان کنید تا سلامت خود را از دست ندهید، زیرا گزینه‌های نامشخص و متفرقه می‌تواند به‌طور جدی هشداری برای پوست و موی شما باشد و سبب آسیب‌ رساندن به سر و ریزش مو شوند.