آلرژی پوستی تماسی – تمامی نکات از انجام آزمایشات تا درمان

آلرژی‌های پوستی: پزشک چه می‌کند؟ - ترنجان

آلرژی پوستی تماسی – تمامی نکات از انجام آزمایشات تا درمان

با مشاهده راش روی پوستتان طبیعتاً اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد این است که: آیا به چیزی دست زده‌ام که به آن آلرژی دارم؟
متخصص آلرژی یا پوست و مو می‌تواند به شما کمک کند تا علت را بفهمید. اگر محرک بروز راش (با انواع راش‌ پوستی شایع، نحوه‌ی تشخیص و راه‌های درمان آن‌ها آشنا شوید) را بشناسید و بتوانید از آن پرهیز کنید یا اگر واکنش پوستتان خفیف باشد و خودبه‌خود از بین برود، نیازی به مراجعه پزشک نیست.
اما اگر تردید دارید، به پزشک مراجعه کنید.

انجام آزمایش برای تشخیص آلرژی پوستی

آزمایش برای تشخیص آلرژی پوستی - ترنجان

اگر پوستتان به چیزی کشیده شود و دچار راش شوید، احتمالاً پزشک به شما خواهد گفت که دچار «درماتیت تماسی» شده‌اید. این اتفاق زمانی می‌افتد که پوست با چیزی تماس می‌یابد که شما نسبت آن حساس هستید یا آلرژی دارید.
پزشک شما را معاینه می‌کند و می‌پرسد که آیا اخیراً با محرک‌های شایع آلرژی مانند عطر، جواهرات یا لاتکس در تماس بوده‌اید یا نه.
اگر تشخیص دهد که علت، آلرژی پوستی است تست تشخیص حساسیت انجام می‌دهد. او تکه‌هایی حاوی مقدار بسیار کمی از چیزهایی که می‌تواند موجب واکنش آلرژیک شود را روی پوستتان قرار می‌دهد.
این تکه‌ها باید خشک بمانند پس در دوره‌ای که تست انجام می‌شود نمی‌توانید دوش بگیرید یا حمام کنید. همچنین نباید عرق کنید. پس از ۴۸ ساعت، پزشک پوستتان را معاینه خواهد کرد تا مشخص شود به چیزی واکنش نشان داده‌اید یا نه. او ممکن است چند روز بعد هم از شما بخواهد برای معاینه مراجعه کنید.
در موارد نادر، ممکن است پزشک آزمایش خون یا بافت‌برداری انجام دهد. او برای بافت‌برداری نمونه کوچکی از پوستتان را برای آزمایش برمی‌دارد.

درمان انواع آلرژی پوستی تماسی

درمان آلرژی‌های تماسی - ترنجان

نحوه رسیدگی به عوارض پوستی به علت ایجادکننده آن بستگی دارد. در بسیاری از موارد می‌توانید از چیزهایی که محرک علائم هستند دوری کنید. همچنین می‌توانید از کمپرس‌های سرد، لوسیون کالامین یا حمام جو برای آرام کردن پوست و تسکین خارش استفاده کنید.
پزشک احتمالاً برای نواحی کوچک، کرم آستروئید تجویز می‌کند. برای استفاده از دارو از دستورالعمل پزشک پیروی کنید. استفاده بیشتر یا به تعداد دفعات بیشتر ازآنچه پزشک تجویز کرده، مفید نخواهد بود.
برای افزایش تأثیر کرم، پس از حمام یا دوش آن را روی پوست بمالید. اگر واکنش بدنتان ناحیه بزرگ‌تری را دربر گیرد، پزشک قرص‌های آستروئید یا آنتی‌هیستامین‌ها را تجویز می‌کند.
اگر کهیر (ورم‌های قرمز همراه با خارش روی سطح پوست) زده‌اید یا زیر پوستتان ورم کرده است، از محرک آلرژی خود دوری کنید.
اگر پزشک نتوانست علت را تشخیص دهد احتمالاً قرص‌های آنتی‌هیستامین تجویز خواهد کرد.
اگر پوستتان به دلیل اینکه زخم باز و خیس روی آن است، عفونت کند باید آنتی‌بیوتیک مصرف کنید. علائم عفونت عبارت‌اند از:

  • تورم یا قرمزی
  • گرما
  • چرک
  • پوست حساس و زبر