۵ عادت بد که پوست شما را خراب می‌کنند و موجب چین‌وچروک و افتادگی پوست می‌شوند

۵ عادت بد که پوست شما را خراب می‌کنند و موجب چین‌وچروک و افتادگی پوست می‌شوند - ترنجان

۵ عادت بد که پوست شما را خراب می‌کنند و موجب چین‌وچروک و افتادگی پوست می‌شوند

شما بهترین‌ها را برای پوستتان می‌خواهید. احتمالاً یکی از کشوهای میز توالتتان پر از محصولاتی است که این ادعا را ثابت می‌کند و هرروز از آن‌ها استفاده می‌کنید.
اما شاید چند نکته را نادیده گرفته‌اید. کدام‌یک از این پنج عادت بد پوستی را دارید؟

۵ عادت بد که پوست شما را خراب می‌کنند و موجب چین‌وچروک و افتادگی پوست می‌شوند

۱- چهره در هم کشیدن

چهره در هم کشیدن - ترنجان

حتماً دلیلی دارد که به این چین‌وچروک‌ها، خط اخم می‌گویند. دکتر دوریس دی، متخصص پوست در نیویورک، می‌گوید: «ناخشنود بودن، حالت بدی برای صورت ایجاد می‌کند اخم کردن موجب جمع شدن لب‌ها و سفت شدن ماهیچه‌های صورت می‌شود.»
هم‌زمان با تلاش برای شاد زیستن می‌توانید فکری برای صورتتان بکنید. دکتر دی پیشنهاد می‌کند که سعی کنید گوش‌هایتان را بدون کمک دست‌ها به عقب ببرید. حتی اگر نتوانید این کار انجام دهید، این تلاش کمک خواهد کرد.
او می‌گوید: «با این کار، حالت چهره باز می‌شود. شما نمی‌توانید هم‌زمان هم اخم کنید و هم گوش‌هایتان را به عقب ببرید. به این صورت، احساس خوشنودی بیشتری خواهید کرد و دیگران با خوشحالی بیشتری به شما واکنش نشان خواهند داد.»

۲- تنبلی در استفاده از کرم ضدآفتاب

تنبلی در استفاده از کرم ضدآفتاب - ترنجان

دکتر دی می‌گوید: «هرچقدر هم درباره اهمیت استفاده از کرم ضدآفتاب در کاهش سرعت پیر شدن پوست صحبت کنیم، بازهم کم است. نود درصد چین‌وچروک‌ها در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می‌شوند. تنها ۱۰% آن‌ها ارثی هستند. تأثیر عملکرد و انتخاب شما در این زمینه بسیار زیاد است.»
هرروز از کرم ضدآفتاب دارای حداقل ۳۰SPF استفاده کنید. حتی در روزهای ابری هم باید پوستتان را غرق در کرم ضدآفتاب کنید. قبل از انجام هر کاری در فضای باز، خرید، رانندگی، گردش و غیره باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.
کرم ضدآفتاب باید از پوست در برابر هر دو اشعه UVA و UVB محافظت کند. اشعه UVB پوست را می‌سوزاند. اشعه UVA موجب برنزه شدن پوست و هم‌زمان ایجاد چین‌وچروک می‌شود. هر دو اشعه در ابتلا به سرطان پوست نقش دارند.
کرم ضدآفتاب باید تجدید شود، روی برچسب محصول زمان مناسب برای تجدید آن نوشته شده است.
این مطالب را نیز در ارتباط با اهمیت کرم ضد آفتاب و نحوه انتخاب آن بخوانید:

محصولات مرتبط:

کرم ضد آفتاب شیرین بیان - ترنجان

۳- زیاده‌روی در خوردن شیرینی

زیاده‌روی در خوردن شیرینی - ترنجان

دکتر پاتریشیا فاریس، متخصص پوست در نیواورلئان، می‌گوید: «قند زیاد طی فرایندی به نام گلیکاسیون، پیر شدن پوست را تسریع می‌کند.»
او ادامه می‌دهد: «قند به کلاژن و الاستین حمله می‌کند، دو ماده‌ای که پوست با کمک آن‌ها خود را پر کرده و ویژگی الاستیکش را حفظ می‌کند. نتیجه: دچار چین‌وچروک و افتادگی پوست می‌شوید.»
پس عادات غذایی خود را تغییر دهید. میوه، سبزی و چربی‌های خوب مانند چربی‌های موجود در سالمون، بخورید و زیاد هم بخورید. این، بهترین برنامه غذایی برای جوان‌تر ماند است.
این مطالب را نیز بخوانید:

۴- مضایقه در خوابیدن

مضایقه در خوابیدن - ترنجان

پوست هنگام خواب، خود را ترمیم می‌کند. خواب کم به معنای زمان کمتر برای ترمیم پوست است.
اخیراً پژوهشی نشان داده است که افرادی که بسیار کم می‌خوابند، دیر به خواب می‌روند یا بدخواب هستند نسبت به افرادی که خوب می‌خوابند، خطوط عمیق بیشتری دارند و یکدستی رنگ پوستشان کمتر است.
شما به خواب کافی نیاز دارید. بزرگ‌سالان حدوداً به ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه نیاز دارند. سعی کنید یک برنامه خواب منظم داشته باشید.
دکتر دی می‌گوید: «اگر چند ساعت دیرتر از حد نرمال بخوابید، پوستتان دچار خستگی می‌شود و درنتیجه دچار پف و افتادگی بیشتر می‌شود. برنامه خواب را جدی بگیرید تا تفاوت را در پوستتان احساس کنید.»
حالت خوابیدن هم اهمیت دارد. فاریس می‌گوید: «به پهلو خوابیدن، صورت را به سمت جلو می‌کشد و موجب بروز خط روی پوست می‌شود. بهتر است از بالش زیبایی که فشار روی صورت را هنگام خواب کاهش می‌دهد، استفاده کنید. طاق‌باز خوابیدن بسیار دشوار است اما هرچه کمتر به پهلو بخوابید، بهتر است.»
این مطالب را نیز بخوانید:

۵- سیگار کشیدن

سیگار کشیدن - ترنجان

سیگار کشیدن نه‌تنها برای قلب و ریه‌ها ضرر دارد بلکه برای پوست هم مضر است.
فاریس می‌گوید: «وقتی افراد سیگاری برای پک زدن به سیگار لب‌ها را جمع می‌کنند، کنار لب‌ها و وقتی دود سیگار به چشم‌ها می‌رسد و آن‌ها را تنگ می‌کنند، کنار چشمان خط می‌افتد.»
سیگار کشیدن احتمال ابتلا به برخی سرطان‌های پوست را افزایش می‌دهد، موجب خاکستری-زرد شدن پوست می‌شود و روند بهبود زخم را کند می‌کند. همچنین موجب بروز عفونت و برجای ماند اثر عوارض پوستی مانند اثر آکنه می‌شود. برای ترک سیگار از هیچ کاری دریغ نکنید.