۱۲روش مراقبت از پوست برای مبتلایان به روزاسه – بخش اول

۱۲روش مراقبت از پوست برای مبتلایان به روزاسه - بخش اول - ترنجان

۱۲روش مراقبت از پوست برای مبتلایان به روزاسه – بخش اول

روزاسه بیماری پوستی آزاردهنده و ناخوشایندی است که کنترل آن برای افراد زیادی مشکل ایجاد می‌کند. نور شدید خورشید باعث ایجاد تحریکات پوستی شده و علاوه بر این، دلایل زیاد دیگری نیز باعث قرمزی و حساسیت در پوست می‌شود. مشکل اصلی این است که محصولات بسیار کمی برای آرام کردن و بهبودی روزاسه وجود دارد در نتیجه معمولاً باید صبر کنید تا این حساسیت به‌تدریج بهبود پیدا کند و پوست به‌مرور خود را ترمیم کند.
اگر می‌خواهید ظاهر بهتری داشته باشید و از شر خارش و قرمزی پوست خلاص شوید، وقت آن رسیده است تا بهترین شیوه‌های مراقبت از پوست را بیاموزید و مانع از بروز آسیب‌های پوستی شوید. بنابراین با شناخت و آگاهی، به‌جای روبرو شدن با بیماری، از آن پیشگیری خواهید کرد.

عوامل و محرک‌ها را بشناسید

عوامل و محرک‌ها را بشناسید - ترنجان

هر فرد محرک‌های متفاوتی دارد. در برخی از افراد، بعضی از مواد تشکیل‌دهنده خاص در مرطوب‌کننده‌ها باعث بروز خارش می‌شوند، در حالی‌که در افراد دیگر، مواد خاصی در محصولات آرایشی باعث بروز حساسیت پوستی و در بعضی موارد روزاسه می‌شود.
یکی از مشکلات اساسی این است که این روش نیازمند آزمون‌وخطا است. به این معنا که شما باید وقت صرف کنید تا بفهمید چه چیزی موجب تحریک حساسیت شما می‌شود و این یعنی مدت طولانی برای پیدا کردن آن عامل محرک باید درد و سوزش و خارش را تحمل کنید.
بهتر است از تمام محصولات مراقبت از پوست و تمامی مواد تشکیل‌دهنده‌ای که امکان دارد باعث تشدید بیماری روزاسه شود، شروع کنید. در صورتی‌که ماده محرک را پیدا کردید مصرف آن را قطع کنید تا شانس بهبودی شما افزایش پیدا کند. هنگامی‌که پوستتان بهبود پیدا کرد؛ می‌توانید محصولات مراقبتی پوست خود را یک‌به‌یک دوباره مصرف کنید. حتماً به این نکته توجه کنید که محصولات را یکی پس از دیگری به روتین مراقبتی خود اضافه کنید و پس از چند روز استفاده، درصورتی‌که حساسیت دوباره ایجاد نشد می‌توانید با خیال راحت از آن محصول استفاده کنید. اگر حساسیتی بروز کرد می‌فهمید که در اثر استفاده از کدام محصول بوده و آن را حذف می‌کنید.
اگر تمام محصولاتی که به‌طور روزانه استفاده می‌کنید باعث بروز حساسیت می‌شوند باید به دنبال محصولات دیگری باشید. مراقب مواد تشکیل‌دهنده معمول در سایر محصولات مراقبت از پوست باشید و از محصولاتی استفاده کنید که حاوی آن محرک‌ها نباشند.
هنگام استفاده از یک محصول جدید، آن را روی قسمت کوچکی از پوست استفاده کنید. با این کار از ایجاد حساسیت گسترده جلوگیری می‌کنید. اگر خارش یا قرمزی روی پوست ایجاد شد، به این معنا است که این محصول پوست شما را تحریک می‌کند و باید از مصرف آن اجتناب کنید.
به یاد داشته باشید که عوامل محرک ممکن است همیشه با محصولات مراقبت از پوست مرتبط نباشند. گاهی اوقات برخی مواد غذایی و یا سبک زندگی باعث بروز مشکلات پوستی می‌شود.
فهرستی از تمام  مواد غذایی مصرفی را تهیه کرده و در مورد حساسیت نسبت به آن‌ها مطمئن شوید. به عواملی مانند عدم تعادل هورمونی، تغییرات دارویی و هر نوع محصول پوست و مو، دقت کنید. با اینکه قاعدتاً نخواهید توانست تمامی محرک‌های پوستی را کشف کنید احتمالاً موفق می‌شوید تعدادی از آن‌ها را پیدا کنید.

اجتناب از هر چیزی که سبب خشکی پوست می‌شود

اگر پوست شما خشک است قطعاً بیشتر در معرض تحریکات پوستی هستید. اگر موجب خشکی بیشتر پوستتان شوید قطعاً حساسیت آن هم بیشتر می‌شود. تحریکات پوستی می‌تواند بدون وجود یک عامل خارجی یعنی محصولی که استفاده می‌کنید هم اتفاق بیافتد.
اول‌ از همه محصولاتی که موجب خشکی پوست می‌شود را پیدا کنید و آن‌ها را از روتین مراقبتی خود حذف کنید. محصولاتی که حاوی الکل، اتانول یا مواد مشابه است را مصرف نکنید. برخی از روغن‌های طبیعی از جمله روغن نعنا، می‌تواند برای پوست شما مناسب باشد.
برخی روغن‌های طبیعی مثل روغن اکالیپتوس و روغن فندق را با روغن‌های دیگری جایگزین کنید که روی خشکی پوست تأثیرگذارتر باشند. بله؛ مواد طبیعی هم می‌تواند باعث خشکی پوست شود.
سعی کنید استفاده از مرطوب‌کننده را بیشتر کنید. برای آب‌رسانی بیشتر و قوی‌تر پوست می‌توانید از روغن‌هایی مانند روغن‌زیتون یا بادام استفاده کنید. ممکن است نتوانید به‌طور کامل حساسیت‌های پوستی را از بین ببرید، اما می‌توانید حداقل از پوسته‌پوسته شدن و خشکی کامل پوست جلوگیری کنید.