۱۲روش مراقبت از پوست برای مبتلایان به روزاسه – بخش دوم

۱۲روش مراقبت از پوست برای مبتلایان به روزاسه - بخش دوم - ترنجان

۱۲روش مراقبت از پوست برای مبتلایان به روزاسه – بخش دوم

اسانس‌ها و عطرها را کنار بگذارید

اسانس‌ها و عطرها را کنار بگذارید - ترنجان

اسانس‌ها و عطرها از جمله موادی است که معمولاً در محصولات مراقبت پوستی وجود دارند. باید از تمامی محصولات حاوی اسانس و عطرها دوری کنید. اجتناب از اسانس و عطر برای سلامت پوست واجب است اما آن‌هایی که به روزاسه مبتلا هستند بیشتر در معرض تحریک در مقابل اسانس‌ها هستند.
عطرها حاوی مواد تشکیل‌دهنده‌ای هستند که شما در مورد آن‌ها اطلاعات کافی ندارید. معمولاً کارخانه‌ها صدها نوع ماده شیمیایی و مسموم را به عطرها اضافه می‌کنند بی‌آنکه نامی از آن‌ها ببرند چون این مواد را بخشی از دستورالعمل ویژه در ساخت محصولات خود می‌دانند. کارشان هم کاملاً قانونی است و البته برای شمایی که به دنبال پیدا کردن مواد تشکیل‌دهنده محصولات هستید بسیار آزاردهنده. به‌ این‌ترتیب، این امکان وجود دارد که عطرها و اودکلن‌ها موجب تشدید حساسیت پوستی یا روزاسه شما شوند.
یک راه‌حل ساده وجود دارد و آن این است که از مصرف هر محصولی که حاوی عطر یا اسانس است دوری کنید. به‌ این‌ترتیب می‌توانید از مواد شیمیایی و سمی که موجب خشکی، سوختگی یا التهاب پوست می‌شود، اجتناب کنید. فرمالدئید یکی از چیزهایی است که به این مواد اضافه می‌شود و برای پوست شما بسیار مضر است.

روزانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

کرم ضد آفتاب بهترین دوست پوست شما است. نور خورشید محرک بسیار قوی برای کسانی است که به روزاسه مبتلا هستند. البته، شما نمی‌توانید در معرض نور خورشید قرار نگیرید. نباید هم این کار را بکنید چرا که نور خورشید فواید زیادی برای سلامت دارد از جمله سلامت روانی که به‌شدت تحت‌تأثیر حساسیت پوستی و بیماری‌های آن قرار دارد. در نتیجه باید از پوست در مقابل مضرات نور خورشید محافظت کنید و در عین‌حال از فواید آن بهره‌مند شوید. برای این کار باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. ضد آفتاب بهترین محافظ پوست است و استفاده از ضد آفتاب درست حتی موجب بسته شدن منافذ پوست شما هم نمی‌شود. اگر نگران بسته شدن منافذ پوست و باکتری آکنه هستید از کرم‌های ضد آفتاب فاقد چربی استفاده کنید.
زینک اکسید یا دی‌اکسید تیتانیوم بهترین گزینه برای سلامتی پوست شما هستند. چون موادی شیمیایی نیستند، و این یعنی سموم مضر را وارد پوست نمی‌کنند. اگرچه برخی از کرم‌های ضد آفتاب حاوی مواد شیمیایی هم می‌تواند مناسب باشد، اما برخی از آن‌ها پوست را بیشتر تحریک می‌کنند. این مورد بستگی محرک‌های خاص پوست شما و حساسیت‌هایتان دارند.
کرم ضد آفتاب خود را با سرعت روی پوست نمالید. اگر با خشونت با پوستتان برخورد کنید حتی یک محصول خوب هم می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. ممکن است خراش‌هایی روی پوست ایجاد شود که عفونی و دردسرساز شوند.
هر نوع کرم ضد آفتابی که استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که حاوی اسانس نباشد. همچنین کرم ضد آفتابی که برچسب ضد آلرژی برای پوست حساس دارد، بسیار مناسب است. این محصولات کمتر باعث تحریک پوست می‌شوند.
حتماً هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده  کنید حتی اگر قرار است برای چند دقیقه از خانه خارج شوید. ۲۰ دقیقه قبل از خارج شدن از منزل ضد آفتاب بزنید و در طول روز آن را تجدید کنید.
از مرطوب‌کننده‌ای استفاده کنید که عمیقاً پوست شما را مرطوب کند
علاوه بر اینکه از محصولاتی که پوست را خشک می‌کند اجتناب می‌کنید، لازم است که پوست را به‌طور کامل آب‌رسانی کنید. مرطوب‌کننده‌ها بهترین راه برای جلوگیری از بروز روزاسه هستند.
نمی‌توانید از هر کرم مرطوب‌کننده‌ای استفاده کنید. به سراغ کرم‌هایی بروید که نوعی لایه محافظ روی پوست ایجاد می‌کنند و پوست را ترمیم می‌کنند. کرم‌های حاوی سرامید اغلب بهترین گزینه در بین مرطوب‌کننده‌ها هستند. سرامید به‌طور طبیعی در پوست تولید می‌شود. سرامید در واقع پروتئین‌های موجود در لایه‌های چربی پوست است که مانع از دست رفتن رطوبت پوست می‌شود. با افزایش میزان سرامید، موجب می‌شوید در طول روز رطوبت پوست از دست نرود.
سعی کنید تا جایی که ممکن است از لوسیون استفاده نکنید چرا که لوسیون‌ها حاوی مواد شیمیایی هستند که به‌جای آب‌رسانی درواقع موجب خشک شدن پوست می‌شوند. به‌علاوه شما می‌توانید کرم مرطوب‌کننده را خودتان تهیه کنید. مواد طبیعی می‌توانند به شما کمک کنند که از مواد سمی دوری کنید اما باید مراقب مواد غذایی محرک در رژیم خود باشید.
سعی کنید از هر نوع کرم مرطوب‌کننده‌ای که استفاده می‌کنید حاوی مواد تشکیل‌دهنده ساده‌ای باشد. با این کار، احتمال ترکیب مواد تشکیل‌دهنده و آسیب‌رسانی به پوست کمتر می‌شود. بهتر است از کرم‌های مرطوب‌کننده ضدحساسیت و بدون اسانس استفاده کنید.
در طول دوره‌ای که پوست شما در حال ترمیم و بهبودی است، هر شب از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید تا عمیقاً جذب پوست شود. همچنین صبح‌ها، بعد از تمیز کردن صورت و قبل از آرایش کردن هم کرم مرطوب‌کننده بزنید.