۱۲روش مراقبت از پوست برای مبتلایان به روزاسه – بخش سوم

۱۲روش مراقبت از پوست برای مبتلایان به روزاسه - بخش سوم - ترنجان

۱۲روش مراقبت از پوست برای مبتلایان به روزاسه – بخش سوم

برای شستشوی پوست از آب گرم استفاده نکنید

آب سرد برای پوست شما بهتر است ولی احتمالاً هیچ‌کس علاقه‌ای به دوش آب سرد ندارد. در هر صورت تلاش کنید دمای آب را به‌اندازه‌ای که می‌توانید پایین بیاورید.
دوش آب داغ ممکن است حس خوبی داشته باشد، اما توجه داشته باشید که آب داغ یکی از محرک‌ها برای کسانی است که به بیماری روزاسه مبتلا هستند. گرمای آب باعث افزایش دمای بدن می‌شود. این موضوع باعث خشکی پوست می‌شود چون بدن با عرق کردن تلاش می‌کند دمای بدن را به حالت عادی برگرداند و رطوبت خود را از دست می‌دهد.
در عوض می‌توانید برای شستشوی پوست خود از آب گرم استفاده کنید. آب ولرم هم عضلات را ریلکس می‌کند و هم برای پوست مفید است. همیشه برای شستشو از آب گرم استفاده کنید از جمله شستن صورت.

از اسکراب کردن اجتناب کنید

با ملایمت با پوست رفتار کنید و از مالش شدید پوست خودداری کنید زیرا منجر به تحریک  و تشدید آسیب پوستی می‌شود.
البته این قانون فقط درباره نحوه شستن صورت با دست نیست بلکه شامل انواع اسکراب‌های صورت هم می‌شود. از حوله نرم استفاده کنید ولی بازهم مراقب باشید شاید همین حوله نرم هم برای پوست حساس صورت شما آسیب‌رسان باشد.
اغلب، بهترین گزینه برای پاک کردن صورت، استفاده از  دست است زیرا شما می‌توانید فشار وارد شده روی پوست را کنترل کنید و از هر نوع محصول زبر و خراش‌دهنده هم دوری کنید.
هنگام خشک کردن پوست صورت بهتر است از یک حوله نرم استفاده کنید و به‌جای کشیدن حوله به صورت ضربه‌ای صورت را خشک کنید.
استفاده از کرم، دارو و  مواد آرایشی می‌تواند برای بیماری روزاسه مشکل‌ساز باشد. هرگز باعجله کرم‌ها و مواد آرایشی را روی پوست نمالید چون احتمال اینکه به پوست فشار بیاورید بیشتر می‌شود. علاوه بر این بهتر است حجم زیادی از کرم را استفاده کنید چون در غیر این صورت مجبورید میزان کمی از کرم مرطوب‌کننده را با ماساژ به همه جای بدن برسانید. حجم کرم مرطوب‌کننده باید به‌قدری باشد که دست روی پوست به‌راحتی حرکت کند.

محصولات آرایشی با پایه مواد معدنی انتخاب کنید

محصولات آرایشی با پایه مواد معدنی انتخاب کنید - ترنجان

محصولات آرایشی یکی از بزرگ‌ترین عواملی است که سبب تحریک بیماری روزاسه می‌شود. مواد آرایشی ممکن است نشانه‌های بیماری را مخفی کند، اما مواد شیمیایی آن موجب خشکی  و تحریک پوست می‌شود. شما باید راهی برای استفاده صحیح از مواد آرایشی پیدا کنید.
بهترین راه این است که از  مواد آرایشی استفاده کنید که حاوی مواد معدنی باشد. به‌عنوان‌مثال فاندیشین‌هایی که حاوی سیلیکون هستند برای پوست مناسب‌ هستند. چرا که خشک نمی‌شوند و یک لایه محافظ روی پوست ایجاد می‌کنند. این لایه محافظ مانع ورود ناخالصی‌ها به پوست می‌شود. برای شروع بهتر است از پرایمر یا  زیرساز استفاده کنید تا مواد آرایشی وارد منافذ پوست نشوند.
رنگ لوازم‌آرایش هم می‌تواند در پنهان کردن قرمزی و حساسیت پوست تأثیرگذار باشد. محصولات آرایشی با پایه رنگ زرد و سبز برای پنهان کردن قرمزی و التهاب مؤثر است. این محصولات قرمزی را پنهان کرده و پوست شما را طبیعی جلوه می‌دهند.
سعی کنید از مصرف مواد آرایشی مایع خودداری کنید. فاندیشین مایع به منافذ پوست نفوذ کرده و آن‌ها را مسدود می‌کند. بنابراین بهتر است از محصولات پودری استفاده کنید. برای زدن پودر از یک براش نرم استفاده کنید. اپلیکاتورهای زبر می‌توانند مثل اسکراب موجب خراشیدگی پوست شوند.

پوست دیگر نواحی بدن را فراموش نکنید

به‌طور معمول هر فردی به پوست صورت خود بیشتر از پوست دیگر نواحی بدن توجه می‌کند. زیرا این بخش از پوست بیشتر در معرض دید است. اما به خاطر داشته باشید که بیماری پوستی روزاسه می‌تواند بر پوست دیگر نواحی بدن هم تأثیر بگذارد. بنابراین، شما باید به پوست حساس دیگر نواحی بدن هم توجه داشته باشید. عدم توجه به پوست بدن موجب عدم توازن هورمون‌ها و سپس ایجاد مشکلات دیگر برای پوست صورت شما خواهد شد.
بنابراین، تمام نکاتی را که برای مراقبت از پوست صورت به کار می‌برید، برای پوست بدن هم رعایت کنید.