با گزینه‌های جایگزین برای محافظت در برابر نور آفتاب بیشتر آشنا شوید

گزینه‌های جایگزین برای محافظت در برابر آفتاب - ترنجان

با گزینه‌های جایگزین برای محافظت در برابر نور آفتاب بیشتر آشنا شوید

این گزینه‌های طبیعی را برای محافظت در برابر آفتاب امتحان کنید.

آیا ضد آفتاب بی‌خطر است؟

آیا ضد آفتاب بی‌خطر است؟ - ترنجان

اطلاعات ضدونقیض درباره ضد آفتاب می‌تواند گیج‌کننده باشد. ما می‌دانیم که اشعه تند آفتاب می‌تواند باعث سرطان پوست و پیری زودرس شود و به ما مدام یادآوری می‌شود که ضد آفتاب بزنیم. در مقابل، تحقیقات توصیه می‌کنند که ضد آفتاب‌های مرسوم ممکن است ضرر داشته باشند.
متأسفانه، وقتی زمستان ما را مجبور می‌کند باقی سال را در خانه بمانیم در مقابل آفتاب قرار نگرفتن ممکن نیست.
پس یک انسان آگاه به سلامت (و دوستدار تابستان) چه می‌تواند بکند؟ خوشبختانه راه‌هایی وجود دارد.

لباس‌های محافظ

لباس‌های محافظ - ترنجان

طبق گزارش سایت کارگروه غیرانتفاعی محیط‌زیست در واشنگتن دی. سی.، «بهترین ضد آفتاب کلاه و بلوز است» چرا؟ برای اینکه پوست هیچ ماده شیمیایی جذب نمی‌کند، و «هیچ سؤالی در مورد عملکرد محصول پیش نخواهد آمد»
به گفته پزشک متخصص پوست ساکن تورنتو دکتر لیزا کلت، بهتر است UPF (فاکتور محافظت در برابر اشعه فرابنفش) لباس بالا باشد یعنی بین ۱۵ (خوب) تا بالای ۵۰ (عالی).
او می‌گوید: «سه چیزی که شما را در برابر آفتاب محافظت می‌کند: کلاه، سایه‌بان و لباس‌های محافظ با ۵۰UPF یا بالاتر است. لبه کلاه باید حداقل ۵ اینچ باشد تا گردن و سینه را محافظت کند، مخصوصاً برای زنان. هم‌چنین باید فاکتور محافظت در برابر اشعه فرابنفش داشته باشد.»
قبلاً از اینکه بروید و یک بیکینی با فاکتور محافظت در برابر اشعه فرابنفش بخرید آگاه باشید که این کار تأثیری روی بقیه پوست شما ندارد. به‌جای آن سراغ مایویی بروید که پوشیدگی بیشتری دارد ولی شیک است.

روغن‌های گیاهی

روغن‌های گیاهی - ترنجان

با توجه به پژوهشی در سال ۲۰۱۱ که در فارماکوگنوزی ریویوز منتشرشده بعضی از روغن‌های گیاهی حاوی ضد آفتاب هستند. نویسنده این پژوهش نوشته است: «روغن کنجد ۳۰ درصد در مقابل اشعه‌ فرابنفش مقاومت می‌کند درحالی‌که روغن نارگیل، بادام‌زمینی، زیتون و پنبه‌دانه حدود ۲۰٪ جلوگیری می‌کنند.»
پزشکان هشدار می‌دهند: «درحالی‌که تحقیقات نشان می‌دهند که بعضی از روغن‌ها ممکن است از پوست محافظت کنند، بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید که قانونی در مورد آن‌ها وجود ندارد. هیچ استانداردی وجود ندارد. چقدر باید بزنید؟ فرمول آن چیست؟ جذب محصول چقدر است؟ خواص ضد آفتاب آن‌ها چیست؟»
پزشکان توصیه می‌کنند که روغن را به‌تنهایی استفاده نکنید. او می‌گوید: «اگر می‌خواهید از روغن استفاده کنید، آن را با چوب صندل یا روی مخلوط کنید»

خمیر چوب صندل

خمیر چوب صندل - ترنجان

«خمیر چوب صندل یکی از درمان‌های قدیمی است که برای محافظت از آفتاب به کار می‌رود. شما می‌توانید پودر آن را در سیستم پزشکی سنتی هندی یا مغازه‌های هندی پیدا کنید. فقط آن را با آب مخلوط کنید یک خمیر نازک بسازید و استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید آن را با کرم طبیعی صورتتان مخلوط کنید تا رنگ تیره آن زیاد به چشم نیاید.»

ضد آفتاب‌های طبیعی

ضد آفتاب‌های طبیعی - ترنجان

«خیلی از پزشکان ضد آفتاب‌های مرسوم را توصیه نمی‌کنم اما چند جایگزین خوب وجود دارد. برندهایی که از اکسید روی استفاده می‌کنند خوب هستند زیرا آن‌ها به‌جای یک مانع شیمیایی یک مانع فیزیکی درست می‌کنند. به‌محض اینکه از موانع شیمیایی استفاده کنید آن‌ها وارد بدن می‌شوند و می‌توانند مضر باشند.»
کارگروه محیط‌ زیست صدها ضد آفتاب را تجزیه‌وتحلیل کرده تا مشخص کند کدام محصول محافظت در برابر آفتاب بی‌خطرتر است.
آن‌ها ضد آفتاب‌هایی مقاوم در برابر اشعه UVB و UVA را توصیه می‌کنند که مواد شیمیایی خطرناک کمتری برای نفوذ به پوست دارند. تمام محصولاتی که آن‌ها پیشنهاد می‌کنند حاوی روی یا تیتانیوم است که اشعه فرابنفش را فیلتر می‌کنند.

پس از قرار گرفتن در مقابل آفتاب

پس از قرار گرفتن در مقابل آفتاب - ترنجان

«حتی اگر پس از قرار گرفتن در مقابل آفتاب دچار سوختگی نشده‌اید اما مهم است که خنک شوید.ما روغن نارگیل را پیشنهاد می‌دهد زیرا خنک‌کننده است. انتخاب دیگر؟ گیاه آلوئه‌ورا در خانه نگه دارید. بسیاری از محصولات مرسوم آلوئه‌ورا حاوی موادی هستند که شما نمی‌خواهید روی پوستتان بگذارید. یک برگ را ببرید، آلوئه‌ورای خالص بدون افزودنی و چیزهایی که نمی‌خواهید را روی پوستتان بگذارید.
آیا زیاد زیر آفتاب بوده‌اید؟ او می‌گوید روغن کنجد هم برای سوختگی مفید است.

این مطالب را نیز بخوانید: