چگونه می‌توانیم محصولات زیبایی سازگار با پوست را انتخاب کنیم

چگونه محصولات زیبایی سازگار با پوست را انتخاب کنیم - ترنجان

چگونه می‌توانیم محصولات زیبایی سازگار با پوست را انتخاب کنیم

بسیاری از افراد، استفاده از محصولات زیبایی را راه‌حلی سریع و ساده برای داشتن ظاهری فوق‌العاده می‌دانند. اما اگر بدانید که پوستتان به برخی مواد تشکیل‌دهنده این محصولات واکنش نشان می‌دهد: مانند تحریک پوستی، راش یا آلرژی این نکات به شما کمک خواهند کرد.

 1. به برچسب محصول توجه کنید. محصولاتی را بخرید که کمترین مواد تشکیل‌دهنده را دارند. این امر احتمال وقوع واکنش‌های بد را کاهش می‌دهد.
 2. ابتدا محصول را امتحان کنید. قبل از استفاده از محصول جدید، مقدار کمی از آن را داخل بازو امتحان کنید و ۴۸ تا ۷۲ ساعت صبر کنید. اگر قرمزی، تورم، خارش یا سوزش را روی آن ناحیه احساس نکردید، استفاده از آن مشکلی پیش نخواهد آورد.
 3. هوشمندانه اسپری کنید. همیشه عطر را روی لباس اسپری کنید نه روی پوست. با این کار احتمال کمی وجود دارد که پوستتان به آن واکنش نشان دهد. این کار موجب می‌شود که عطر با محصولات دیگری که استفاده می‌کنید، واکنش بدی نشان ندهد.
 4. با خودتان روراست باشید. واکنش پوستتان را زیر نظر بگیرید. برچسب‌هایی چون «ضدحساسیت»، «آزمایش‌شده توسط متخصصان پوست»، «تست حساسیت» یا «ضدتحریک» تضمین‌کننده عدم واکنش پوست نیستند.
 5. دست نگه دارید. اگر پوستتان به یک محصول زیبایی واکنش بدی نشان می‌دهد، فوراً استفاده از آن را متوقف کنید. گاهی می‌توانید از کرم هیدروکورتیزون برای بهبود التهاب کمک بگیرید. در برخی موارد، پزشک باید کرم قوی‌تری برایتان تجویز کند.

۲ واکنش اصلی پوست به محصولات زیبایی

 1. تحریک. پزشکان آن را «درماتیت تماسی» می‌نامند. این، شایع‌ترین واکنش پوستی به محصولات زیبایی است. درماتیت پوستی می‌تواند موجب سوزش، خارش و قرمزی ناحیه در تماس با محصول باشد.
  اگر پوستتان خشک و زخمی شود، بخشی از مقاومت طبیعی خود را در برابر عوامل تحریک‌کننده از دست داده است. این، بدان معناست که واکنش‌ها شدیدتر می‌شوند یا به‌راحتی اتفاق می‌افتند.
 1. آلرژی‌های پوستی (درماتیت تماسی آلرژیک). حساسیت یا آلرژی واقعی به یکی از مواد تشکیل‌دهنده محصول موجب قرمزی، تورم، خارش یا تاول می‌شود. عطرها و مواد نگه‌دارنده، برخی از مهم‌ترین عوامل بروز آلرژی‌های پوستی هستند.
  حتی محصولاتی که غیرمعطر هستند می‌توانند حاوی «عامل پوشاننده» عطری که بوهای شیمیایی را از بین می‌برد باشند. با وجود اینکه شما بوی آن را حس نمی‌کنید اما وجود دارد و موجب واکنش آلرژیک در برخی افراد می‌شود.
  برای اطمینان از اینکه محصول غیرمعطر است، محصولاتی را بخرید که برچسب «غیرمعطر» یا «بدون بو» دارند.

مواد نگه‌دارنده تقریباً در همه محصولاتی که حاوی آب هستند، وجود دارند. این محصولات باید مواد نگه‌دارنده داشته باشند تا فاسد نشوند. همه رایج‌ترین مواد نگه‌دارنده موجب آلرژی می‌شوند. اما این بدان معنا نیست که آن‌ها در همه افراد واکنش آلرژیک ایجاد می‌کنند. ممکن است اصلاً هیچ آزاری به پوستتان نرسانند.

اگر در اثر استفاده از برخی محصولات دچار خارش پوستی شده‌اید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماْ ترفندهای رفع خشکی و خارش پوست را مطالعه کنید.

انواع محصولات زیبایی که به‌احتمال‌زیاد موجب واکنش پوستی می‌شوند

انواع محصولات زیبایی که به‌احتمال‌زیاد موجب واکنش پوستی می‌شوند - ترنجان

آن‌ها شامل:

 • صابون‌های حمام
 • مواد شوینده
 • ضدعرق­‌ها
 • مواد آرایشی چشم
 • مرطوب‌کننده‌ها
 • لوسیون فر دائمی (خصوصاً لوسیون‌هایی که حاوی گلیسریل مونوتیوگلیکولات هستند)
 • شامپوها
 • رژلب‌های با ماندگاری زیاد
 • لاک ناخن (مخصوصاً لاک‌هایی که حاوی فرمالدئید هستند)
 • چسب ناخن حاوی متاکریلات

رنگ مو هم می‌تواند عامل واکنش‌های پوستی باشد خصوصاً رنگ مویی که حاوی پی‌فنیلندیامین و آمونیوم پرسولفات برای روشن کردن مو است.

محصولات زیبایی حاوی آلفا‌هیدروکسی اسید هم ممکن است مشکلاتی چون قرمزی پوست، تورم، تاول، راش یا خارش ایجاد کنند. احتمال بروز این عوارض با استفاده از محصولاتی قوی که غلطت آلفا‌هیدروکسی اسید آن‌ها بیش از ۱۰% یا ۳٫۵ یا کمتر است، بیشتر است.
در برخی افراد، کرم‌ها و سرم­‌های چروک ترتینوین موجب درماتیت تماسی تحریک‌کننده می‌شوند.
بسیاری از مردم به کرم ضدآفتاب حساسیت دارند. اگر شما هم به کرم ضدآفتاب حساسیت دارید، با متخصص پوست و مو درباره محافظت از پوستتان در برابر نور آفتاب محافظت کنید. کرم ضدآفتابی را انتخاب کنید که مواد نگه‌دارنده بسیار کمی دارد و مسدودکننده فیزیکی (حاوی زینک اکسید و/یا تیتانیوم دی‌اکسید) است که معمولاً موجب واکنش شیمیایی نمی‌شود.