با انواع ویروس‌های هرپس سیمپلکس و علل بروز آن‌ها آشنا شوید

پوست و ویروس‌های هرپس سیمپلکس - ترنجان

با انواع ویروس‌های هرپس سیمپلکس و علل بروز آن‌ها آشنا شوید

ویروس‌های هرپس سیمپلکس به دو نوع تقسیم می‌شوند: نوع ۱ (اچ.اس.وی-۱ یا هرپس دهانی) و نوع ۲ (اچ.اس.وی.-۲ یا هرپس تناسلی). اچ.اس.وی-۱ معمولاً موجب بروز تب‌خال در اطراف دهان یا لب‌ها می‌شود. اچ.اس.وی-۱ موجب بروز هرپس تناسلی هم می‌شود اما عامل اکثر موارد هرپس تناسلی در اثر اچ.اس.وی-۲ است. در اچ.اس.وی-۲، فرد مبتلا در اطراف آلت تناسلی یا مقعدش تب‌خال می‌زند. باوجوداینکه تب‌خال‌های اچ.اس.وی-۲ در نواحی دیگر هم بروز می‌یابند اما این تب‌خال‌ها معمولاً در پایین‌تنه دیده می‌شوند.

علت بروز عفونت‌های هرپس چیست؟

اچ.اس.وی-۱ که از طریق ترشحات دهانی یا تب‌خال‌های روی پوست منتقل می‌شود از طریق بوسیدن یا استفاده مشترک از وسایلی چون مسواک و قاشق و چنگال منتشر می‌شود.
درمجموع، تنها راه انتقال عفونت اچ.اس.وی-۲، تماس جنسی با فردی است که ناقل عفونت اچ.اس.وی-۱ تناسلی است. اچ.اس.وی-۱ و اچ.اس.وی-۲ حتی درصورتی‌که تب‌خال وجود نداشته باشد، قابل‌انتقال هستند. زنان بارداری که مبتلا به هرپس تناسلی هستند باید پزشک مشورت کنند زیرا این عارضه ممکن است هنگام زایمان به نوزاد منتقل شود.
تب‌خال در افرادی که مبتلا به هرپس هستند تحت تأثیر عوامل زیر بروز می‌یابد:

  • بیماری عمومی (از بیماری خفیف گرفته تا بیماری شدید)
  • خستگی
  • استرس جسمی یا روحی
  • سرکوب سیستم ایمنی به دلیل ایدز یا داروهایی مثل شیمی‌درمانی یا آستروئید
  • فشار و آسیب به ناحیه عفونی ازجمله فعالیت جنسی
  • قاعدگی

علائم اچ.اس.وی. چیست؟

علائم اچ.اس.وی. معمولاً به‌صورت یک تاول یا چندین تاول روی یا اطراف نواحی عفونی معمولاً دهان، آلت تناسلی یا مقعد دیده می‌شوند. ترکیدن تاول‌ها، زخم‌های حساسی بر جای می‌گذارد.

اچ.اس.وی. چگونه تشخیص داده می‌شود؟

معمولاً اچ.اس.وی. ظاهری با ویژگی‌های متمایز دارد و برای اطمینان از تشخیص نیازی به آزمایش نیست. اگر پزشک تردید داشته باشد، می‌توان آن را با انجام آزمایش‌هایی مانند آزمایش دی.ان.ای. و کشت ویروس تشخیص داد.

هرپس چگونه درمان می‌شود؟

این بیماری درمان قطعی ندارد اما برخی درمان‌ها علائم آن را تسکین می‌دهند. استفاده از دارو درد ناشی از بروز تب‌خال یا تاول را کاهش می‌دهد و دوره بهبودی را کوتاه می‌کند. داروها می‌توانند تعداد تاول‌ها یا تب‌خال‌ها را کاهش دهند. فامویر، زویراکس، آسیکلویر و والترکس از داروهایی هستند که برای درمان علائم هرپس استفاده می‌شوند. حمام آب گرم و کرم بی‌حس‌کننده هم درد ناشی از تب‌خال‌های تناسلی را کاهش می‌دهد.

این مطالب را نیز بخوانید: