مولوسکوم کانتوژیوزوم یا زگیل آبکی – روش‌های پیشگیری و درمان

پوست و مولوسکوم کانتوژیوزوم (زگیل آبکی) - ترنجان

مولوسکوم کانتوژیوزوم یا زگیل آبکی – روش‌های پیشگیری و درمان

مولوسکوم کانتوژیوزوم نوعی عفونت پوستی ویروسی است که موجب ایجاد یک یا چند برآمدگی مرواریدمانند روی پوست می‌شود. این عارضه نوعی عفونت مزمن است بنابراین، عوارض ناشی از آن از چند ماه تا چند سال باقی می‌مانند. اما در اکثر موارد بعد از شش تا نه ماه از بین می‌رود.

علل بروز مولوسکوم کانتوژیوزوم

مولوسکوم کانتوژیوزوم در اثر ویروسی به همین نام ایجاد می‌شود که از خانواده ویروس آبله است. این ویروس در اثر تماس مستقیم منتقل می‌شود و در بین کودکان شایع‌تر است. این ویروس از طریق تماس جنسی هم منتقل می‌شود و ممکن است افرادی را هم که دچار اختلالات سیستم ایمنی هستند، درگیر کند. مولوسکوم کانتوژیوزوم از طریق خاراندن و مالیدن هم در بدن فرد درگیر پخش می‌شود.

علائم مولوسکوم کانتوژیوزوم چیست؟

علائم مولوسکوم کانتوژیوزوم چیست؟ - ترنجان

کورک‌های ناشی از این عارضه معمولاً روی صورت، بالاتنه و دست‌وپای کودکان و روی آلت تناسلی، شکم و داخل ران‌های بزرگ‌سالان ظاهر می‌شوند. این کورک‌ها دارای ویژگی‌های زیر هستند:

  • عموماً بدون درد و دارای خارش هستند
  • کوچک هستند (قطر آن‌ها ۲ تا ۵ میلی‌متر است)
  • مرکز آن‌ها گود است
  • در ابتدا سفت، گنبدی‌شکل و به رنگ گوشت هستند
  • با گذشت زمان نرم‌تر می‌شوند
  • شاید با گذشت زمان قرمزرنگ و خشک شوند
  • هسته مرکزی آن‌ها ماده‌ای سفید و مومی‌شکل است

مولوسکوم کانتوژیوزوم معمولاً در افرادی که سیستم ایمنی نرمال دارند، خودبه‌خود و طی چند ماه یا چند سال از بین می‌رود. نواحی پوستی مرتبط با مولوسکوم کانتوژیوزوم در افرادی که مبتلا به ایدز یا بیماری‌های دیگری هستند که سیستم ایمنی را تحت تأثیر قرار می‌دهند، ممکن است وسیع و مخصوصاً مزمن باشند.

تشخیص مولوسکوم کانتوژیوزوم

تشخیص این عارضه بر اساس ظاهر متمایز این عارضه صورت می‌گیرد. اگر تشخیص عارضه با این روش ممکن نباشد، پزشک بافت‌برداری پوستی برداشتن بخشی از پوست برای معاینه دقیق‌تر انجام خواهد داد. اگر پزشک به وجود مشکلات دیگر مرتبط با این عارضه‌ها شک کند، اختلالات ریشه‌ای دیگر را بررسی خواهد کرد.

درمان مولوسکوم کانتوژیوزوم

مولوسکوم کانتوژیوزوم معمولاً خودبه‌خود از بین می‌رود پس درمان آن همیشه ضروری نیست. اما می‌توان عوارض تک را به روش منجمد کردن یا خراش دادن از بین برد. داروهای موضعی مانند داروهایی که برای از بین بردن زگیل استفاده می‌شوند هم برای از بین بردن این عوارض مناسب هستند.
نکته: برداشتن عوارض تکی به روش جراحی ممکن است اثر زخم برجای بگذارد.

پیشگیری از مولوسکوم کانتوژیوزوم

جهت پیشگیری از مولوسکوم کانتوژیوزوم، نکات زیر را رعایت کنید:

  • از تماس پوستی مستقیم با افرادی که دچار این عارضه هستند، خودداری کنید.
  • اگزمای کودکان درمان کنید
  • از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید یا فقط با یک شریک جنسی که دچار این عارضه نیست، رابطه داشته باشید. (کاندوم‌های مردانه و زنانه، محافظ کاملی نیستند زیرا این ویروس در قسمت‌هایی که کاندوم آن‌ها را پوشش نمی‌دهد هم وجود دارد.)

این مطالب را نیز بخوانید: