پرسش از متخصص: بهترین روتین مراقبت از پوست دارای آکنه و روزاسه

پرسش از متخصص: بهترین روتین مراقبت از پوست برای آکنه و روزاسه - ترنجان

پرسش از متخصص: بهترین روتین مراقبت از پوست دارای آکنه و روزاسه

اگر دچار آکنه یا روزاسه هستید، افزودن محصولات آرایشی و بهداشتی به روتین روزانه‌تان چالش‌برانگیز است.
در جلسه سالانه آکادمی درماتولوژی آمریکا، دکتر دایان اس. برسون درباره تأثیر انتخاب صحیح محصولات مراقبت از پوست و مراقبت مناسب از پوست بر بهبود آکنه و روزاسه سخن گفت. برسون، استادیار بالینی درماتولوژی در کالج پزشکی ویل دانشگاه کورنل در نیویورک سیتی است.

بهترین روش برای تمیز کردن پوست دارای آکنه و روزاسه چیست؟

بهترین روش برای تمیز کردن پوست دارای آکنه یا روزاسه چیست؟ - ترنجان

پوست را به‌آرامی با محصولات پاک‌کننده حاوی مواد سطحی ملایم بشویید تا بدون اینکه در عملکرد سد پوستی اختلال ایجاد شود، چربی و آلودگی سطحی از بین برود. مواد شوینده را به‌خوبی و با دقت با آب از روی پوست بشویید زیرا باقیمانده این مواد موجب تحریک پوست می‌شود.
ساییدن پوست، آکنه را بدتر می‌کند زیرا چربی‌های محافظتی پوست را از بین می‌برد و تحریک را بیشتر می‌کند. مواد شوینده قوی، صابون‌های حاوی آلکالاین و محصولات حاوی الکل موجب تحریک بیشتر پوست می‌شوند.
داروهایی که برای درمان آکنه و روزاسه استفاده می‌شوند موجب قرمز، خشک و ملتهب شدن پوست می‌شوند.

آیا باید از مرطوب‌کننده استفاده کنیم؟

آیا باید از مرطوب‌کننده استفاده کنیم؟ - ترنجان

باور غلطی وجود دارد که افراد دارای آکنه نباید از مرطوب‌کننده استفاده کنند اما درواقع این‌گونه نیست. اگر به‌طور روزانه از مرطوب‌کننده استفاده نکنند، پوست به دلیل تأثیر خشک‌کننده داروهای آکنه قرمز و پوسته‌پوسته می‌شود. استفاده از مرطوب‌کننده تأثیر خشک‌کننده این داروها را کاهش می‌دهد.
افراد دارای آکنه باید مرطوب‌کننده سبک، بدون چربی و غیرجوش‌زا بدان معنا که منافذ پوست را مسدود نمی‌کند استفاده کنند. مرطوب‌کننده‌های حاوی چربی‌های معدنی سنگی مناسب بیستند اما محصولات حاوی چربی‌های سیلیکونی مانند دایمتیکون گزینه‌های خوبی هستند.
پوست افرادی که دچار روزاسه هستند، حساس‌تر است و ممکن است به مواد تشکیل‌دهنده داروها و محصولات مراقبت از پوست واکنش نشان دهد. مرطوب‌کننده‌هایی را انتخاب کنید که حاوی سرامیدها، گلیسیرین یا هیالورونیک اسید باشند. پوست معمولاً می‌تواند این مرطوب‌کننده‌ها را تحمل کند و آن‌ها به‌خوبی می‌توانند به پوست حساس آب‌رسانی کنند.

کرم ضدآفتاب چطور؟

کرم ضدآفتاب چطور؟ - ترنجان

اشعه فرابنفش خورشید و منابع نور مصنوعی می‌توانند آکنه و روزاسه را وخیم کنند، پس پیشنهاد می‌کنم که از کرم‌های ضدآفتاب مقاوم در برابر UVA و UVB استفاده کنید.
کرم‌های ضدآفتاب جدیدتر که حاوی زینک اکسیدهای بسیار خرد هستند، دارای بافتی سبک‌تر و نرم‌تر هستند و به لحاظ زیبایی و آرایشی هم از مسدودکننده‌های فیزیکی زینک اکسید و تیتانیوم دی‌اکسید که قبلاً استفاده می‌شد، مقبول‌تر هستند.
برای کسانی که پوست چرب یا آکنه دارند، اسپری‌ها و ژل‌های ضدآفتاب بهتر است.

محصولات مرتبط:

کرم ضد آفتاب شیرین بیان - ترنجان

آیا مواد آرایشی به پوست آسیب می‌رسانند؟

آیا مواد آرایشی به پوست آسیب می‌رسانند؟ - ترنجان

همیشه نمی‌توان جلوی بروز نشانه‌های آکنه و روزاسه را گرفت ولی می‌توان با مواد آرایشی آن‌ها را پنهان کرد. خوشبختانه مواد آرایشی روزبه‌روز پیشرفت می‌کنند و با فرمول‌های بدون چربی و غیرجوش‌زا ساخته می‌شوند.
مواد آرایشی معدنی که حاوی فرمول‌های پودری سیلیکا، تیتانیوم دی‌اکسید و زینک اکسید هستند و خاصیت جذب چربی و پنهان کردن قرمزی پوست را دارند، پوست دارای آکنه و روزاسه را تحریک نمی‌کند.
ماده دایمتیکون در مواد آرایشی ظاهری مات و لطیف دارد و علاوه بر پنهان کردن جوش‌ها از پوست هم در برابر اشعه فرابنفش محافظت می‌کند. سعی کنید همواره محصولات زیبایی سازگار با پوست را انتخاب کنید

منبع:http://www.webmd.com