برای داشتن پوستی سالم و شفاف چه موادی را به رژیم غذایی خود اضافه کنیم؟

برای داشتن پوستی سالم و شفاف چه موادی را به رژیم غذایی خود اضافه کنیم؟ - ترنجان

برای داشتن پوستی سالم و شفاف چه موادی را به رژیم غذایی خود اضافه کنیم؟

با افزودن این مواد غذایی سالم به رژیم غذایی خود، پوستی درخشان و لطیف داشته باشید.

از شر آکنه خلاص شوید

از شر آکنه خلاص شوید - ترنجان

من از زمان نوجوانی با آکنه و مشکلات پوستی دست و پنجه نرم کرده‌ام. وقتی در دهه ۹۰ میلادی به مدرسه پزشکی می‌رفتم، متخصص پوستی که به ما آموزش می‌داد اصرار داشت که مواد غذایی هیچ تأثیری روی پوست ندارند. وقتی فارغ‌التحصیل شدم و بار دیگر صورتم پر از آکنه شده بود شانس به من رو کرد و با متخصص پوستی آشنا شدم که بسیار از زمانه‌اش جلوتر بود.
او از من پرسید: «رژیم غذایی‌ تو چیست؟». من به بستنی و خوراکی‌های شیرین اعتراف کردم. او به من لیستی از مواد غذایی داد که باعث تحریک آکنه می‌شوند. او هم‌چنین کتاب نسخه پریکون را به من معرفی کرد که متخصص پوست امریکایی دکتر نیکولاس پریکون نوشته بود. توضیحات این کتاب درباره تأثیر مواد غذایی روی پوست زندگی و صورت من را تغییر داد. پوست من از زمانی که به پیشنهادهایش عمل می‌کنم، بسیار شفاف‌تر شده است. هنوز هم گاهی آکنه و جوش می‌زنم اما فقط وقتی که تقلب می‌کنم و کربوهیدرات تصفیه شده می‌خورم.
یکی از چیزهایی که از کتاب پریکون یاد گرفتم این کتاب زمانی که در سال ۲۰۰۲ منتشر شد شهرت بسیاری به دست آورد و تا امروز هم این شهرت را حفظ کرده است این بود که قند خون بالایی که در اثر خوردن شیرینی و آرد ایجاد می‌شود، خودش را به کلاژن‌های سلول‌های پوست می‌چسباند. این قند، پوست را از شکل می‌اندازد و درنهایت به شکل چین‌وچروک دیده می‌شود. فردای روزی که یک بشقاب بزرگ پاستا یا یک دسر بزرگ خورده‌اید پوستتان را بررسی کنید. حتماً از شدت پف‌کردگی و خستگی پوستتان متعجب خواهید شد. راه‌حل؟ مصرف مواد غذایی سفید را به حداقل برسانید. بیشتر غلات سرشار از فیبر استفاده کنید. و از نوشیدنی‌های شیرین به‌کلی دوری کنید. توقف مصرف لبنیات و گوشت کمک بزرگی به بهتر شدن پوست من کرده است.
امروزه جامعه پزشکی معتقد است که رژیم غذایی بر پوست تأثیر می‌گذارد. با رعایت نکات زیر، من پوستم را در بهترین حالت نگه‌ می‌دارم.

چای سبز بنوشید

چای سبز بنوشید - ترنجان

چای سبز سرشار از آنتی‌اکسیدان از سرطان پوست و آسیب‌های ناشی از اشعه فرابنفش به دی. ان. ای. جلوگیری می‌کند. اما قند خواص چای سبز را از بین می‌برد. پس چای سبز آماده شیرین مصرف نکنید. به‌جای آن خودتان دست‌به‌کار شوید، دم‌نوش چای سبز تازه بیشترین آنتی‌اکسیدان را دارد.

بخارپز کنید

بخارپز کنید - ترنجان

یکی دیگر از کتاب‌های محبوب من، پوست تو، جوان‌تر: اسرار علمی جدید برای از بین بردن اثرات افزایش سن، نوشته دوستم آلن لوگان است.
طبق گفته لوگان، آشپزی با دمای خشک و بالا مانند بریان کردن، کباب کردن یا سرخ کردن باعث شکل‌گیری محصولات نهایی قندی شده پیشرفته در مواد غذایی می‌شود (این پدیده در قسمت‌های قهوه‌ای غذای پخته‌شده دیده می‌شود). آن‌ها به کلاژن در پوست شما می‌چسبند و ممکن است باعث بروز چین‌وچروک شوند. سعی کنید در اکثر موارد، مواد غذایی را به‌صورت آب‌پز، بخارپز و یا خورشت آماده کنید.

هرروز مکمل روغن ماهی مصرف کنید

هرروز مکمل روغن ماهی مصرف کنید - ترنجان

چند سال قبل من اودو اراسموس را ملاقات کردم. دانشمندی که مغز متفکر مکمل‌های «روغن اودو» و نویسنده کتاب چربی درمانگر و چربی قاتل است. او پوست دستم را نیشگون گرفت. او گفت: «بدن تو به‌اندازه کافی امگا-۳ دریافت نمی‌کند. پوست تو باید نرم‌تر و مرتجع‌تر باشد» از همان موقع هرروز روغن ماهی مصرف می‌کنم و پوستم نرم‌تر است. طبق تحقیقی در سال ۲۰۰۸، گنجاندن روزانه یک گرم روغن ماهی در رژیم غذایی و مصرف آن به مدت سه ماه، قابلیت ارتجاعی پوست را افزایش می‌دهد.

میوه‌ها و سبزی‌های پررنگ را انتخاب کنید

میوه‌ها و سبزی‌های پررنگ را انتخاب کنید - ترنجان

مواد غذایی پررنگ، مخصوصاً قرمز یا بنفش تیره (مثل کلم قرمز، انار، توت‌ها) سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت و پوست را زیباتر می‌کنند. آنتی‌اکسیدان آنتوسیانین موجود در توت‌ها و انگور قرمز، خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش می‌دهد، از آسیب رسیدن به کلاژن جلوگیری می‌کند و حتی گردش خون در سلول‌های پوست را افزایش می‌دهد.