علائم پوستولوز کف دست‌ و پا چیست و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟

پوستولوز کف دست‌ و پا چیست؟ - ترنجان

علائم پوستولوز کف دست‌ و پا چیست و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟

اگر کف دست‌ها یا کف پاهایتان تاول یا ترک‌هایی مشاهده می‌کنید که توضیحی برای آن ندارید به متخصص پوست مراجعه کنید. شاید دچار پوستولوز کف دست‌ و پا شده باشید.
پوستولوز کف دست‌ و پا، یک اختلال خودایمنی است یعنی بدنتان برای مقابله با سلول‌های خود، آنتی‌بادی ارسال می‌کند.
پوستولوز کف دست‌ و پا درمان قطعی ندارد اما شاید با درمان‌های موقتی از بین برود و دیگر بازنگردد. اما ممکن است باز هم برگردد.

علائم پوستولوز کف دست‌ و پا چیست؟

علائم پوستولوز - ترنجان

پوستولوز کف دست‌ و پا ابتدا به‌صورت تاول‌های بسیار ریز با چرک زردرنگ پدیدار می‌شود. درنهایت، این تاول‌ها به رنگ قهوه‌ای درآمده و فلس مانند می‌شوند. پوستولوز کف دست‌ و پا موجب ایجاد ترک‌های دردناک در پوست هم می‌شود. تاول‌ها و تب‌خال‌ها راه رفتن و استفاده از دست‌ها را بدون درد کشیدن دشوار می‌کند.

علل بروز پوستولوز کف دست‌ و پا

علل پوستولوز - ترنجان

علت آن مشخص نیست اما با سیگار کشیدن ارتباط دارد. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که بیش از ۹۰% افرادی که دچار این عارضه هستند، سیگار می‌کشند یا زمانی سیگاری بوده‌اند.
نیکوتین موجود در محصولات تنباکو بر سلول‌های پوست تأثیر می‌گذارد و موجب التهاب غدد تعریق، مخصوصاً روی دست‌ها و پاها می‌شوند. اگر سیگار را ترک کنید شاید علائم بهتر شوند.
هر بزرگ‌سالی ممکن است دچار این عارضه شود. اما بیشتر در زنان دیده می‌شود تا مردان و معمولاً در افراد ۴۰ تا ۶۰ سال بروز می‌یابد.
حدود ۲۴% از افراد مبتلا به پوستولوز کف دست‌وپا، دچار پسوریازیس هم هستند. پسوریازیس زمانی اتفاق می‌افتند که چرخه حیات پوست تغییر می‌کند و سلول‌های پوست به‌سرعت تکثیر شده و فلس‌های کلفت و نقره‌ای‌رنگ و نواحی قرمز و خشک و همراه با خارش ایجاد می‌شود.

تشخیص پوستولوز کف دست‌ و پا

برای تشخیص پوستولوز کف دست‌ و پا، پزشک پوست را بررسی می‌کند. در اکثر مواقع، با تراشیدن پوست یا با استفاده از ابزاری شبیه به گوش پاک‌کن از ناحیه نمونه‌برداری می‌کند که این فرایند دردناک نیست.
گاهی باید برای تشخیص پوستولوز کف دست‌ و پا، تکه کوچکی از پوست برداشته شود. آن ناحیه بی‌حس خواهد شد و پس از نمونه‌برداری احتمالاً چند بخیه زده می‌شود. پزشک زیر میکروسکوپ، بافت را مشاهده می‌کند تا تشخیص دهد دچار پوستولوز کف دست‌ و پا شده‌اید یا نه.

درمان‌ها

با وجود اینکه درمان قطعی برای پوستولوز کف دست‌ و پا وجود ندارد اما درمان‌های موقتی مفید خواهند بود. این درمان‌ها شامل:

 • استروئیدهای موضعی. این کرم‌ها که با باند استریل یا پوشش وینیل روی موضع قرار داده می‌شوند، درمان ضدالتهاب هستند. این درمان برای کاهش التهاب، تورم و درد مفید است.
 • قطران زغال‌سنگ. این پماد برای بهبود تاول‌ها و کاهش خارش آن‌ها مفید است. قطرات زغال‌سنگ تولید سلول‌های پوستی را کند می‌کند و به پوست‌ریزی کمک می‌کند تا پوست ضخیم نشود.
 • قرص‌های آسیترتین. این قرص‌ها که از مشتقات ویتامین آ. هستند به کنترل پوستولوز کف دست‌ و پا کمک می‌کنند. اما آسیترتین ممکن است عوارض جانبی قوی داشته باشد پس برای همه مناسب نیست. زنان باردار یا زنانی که شاید باردار شوند نباید از آن استفاده کنند. مردانی که قصد بچه‌دار شدن دارند هم باید قبل از مصرف آن با پزشک مشورت کنند.
 • نوردرمانی یا پی.یو.وی.ای. این درمان شامل استفاده از دارو همراه با نور فرابنفش است که رشد پوست را کند می‌کند و برای مدتی طولانی، علائم را کاهش می‌دهد.

چه‌کار می‌توان کرد

رعایت نکات زیر احتمالاً به بهتر شدن حالتان کمک می‌کند:

 • اگر سیگار می‌کشید، ترک کنید.
 • از ژل بدن‌شوی و وان حبابی استفاده نکنید. از صابون حاوی مرطوب‌کننده استفاده کنید.
 • از پوستتان محافظت کنید. هنگام استفاده از آب، شوینده‌های خانگی یا کار در باغچه از دستکش وینیل استفاده کنید.
 • جوراب ۱۰۰% نخی بپوشید و از کفش‌هایی که از محصولات مصنوعی ساخته شده استفاده نکنید.
 • مراقب باشید. هر جراحتی حتی خفیف‌ترین آن برای پوستتان سنگین است و اگر دچار جراحت شده‌اید از باندهای ضد آب استفاده کنید.
 • نواحی دچار عارضه را تمیز نگه دارید.
 • به دست‌ها و پاهایتان استراحت زیاد بدهید.

این مطالب را نیز بخوانید: