پاسخ به پرسش‌های متداول درباره تزریق بوتاکس و اثرات آن – بخش چهارم

پاسخ به پرسش‌های متداول درباره تزریق بوتاکس و اثرات آن - بخش چهارم - ترنجان

پاسخ به پرسش‌های متداول درباره تزریق بوتاکس و اثرات آن – بخش چهارم

تقریباً در کل صورتم چین‌وچروک دیده می‌شود! در کدام نواحی استفاده از تزریق بوتاکس مناسب/بی‌خطر/کارآمد است؟

بوتاکس درمان بی‌خطر و مؤثری برای کاهش چین‌وچروک‌های ناشی از تغییر حالات صورت مانند خطوط پیشانی در اثر بالا بردن ابروها به نشانه تعجب یا خطوط اخم بین چشم‌ها هنگام تمرکز، خشم یا چپ‌چپ نگاه کردن است. اگر در همه صورتتان چین‌وچروک دیده می‌شود بهتر است فقط در ناحیه‌هایی که خطوط در اثر تغییر حالات صورت برجسته شده‌اند (پیشانی و اطراف چشم‌ها و خطوط لب‌ها) تزریق را انجام دهید. توصیه می‌شود برای اینکه متوجه شوید درمان‌های دیگری هم در کنار تزریق بوتاکس مؤثر هستند یا نه با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

چشم چپ من دچار پتوز مادرزادی است و جراحی شده است. آیا تزریق بوتاکس دوباره موجب افتادگی موقتی یا دائمی آن می‌شود؟ آیا عضلات ضعیف آن را ضعیف‌تر می‌کند؟

بوتاکس اگر به‌طور صحیح تزریق شود منجر به پتوز دائمی یا حتی افتادگی موقتی پلک نمی‌شود. اگر نوروتوکسین، عضلات بالابرنده پلک را تحت تأثیر قرار ندهد، احتمالاً درمان موفقی خواهید داشت. حدس می‌زنم جراحی موفقی داشته‌اید و کاملاً بهبود یافته‌اید. توصیه می‌کنم حداقل تا ۶ ماه پس از جراحی، تزریق ضد چروک انجام ندهید.

من ۲۷ ساله هستم و مدتی است که بوتاکس تزریق نمی‌کنم. متوجه شده‌ام که چشم‌هایم دچار افتادگی شده‌اند. آیا این اتفاق طبیعی است؟

اگر احساس می‌کنید در سن ۲۷ سالگی پلک‌هایتان دچار افتادگی شده‌اند، توصیه می‌کنم به متخصص چشم مراجعه کنید تا احتمال وجود بیماری‌های دیگری را که منجر به افتادگی پلک‌ها می‌شوند حذف کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنم که عکس‌های یک یا دو سال قبلتان را هم همراهتان ببرید تا تغییرات پلک‌ها بهتر مشخص شوند. بوتاکس موجب پتوز دائمی یا افتادگی پلک نمی‌شود. حتی اگر بیش‌ از حد تزریق کرده باشید، اثرات آن از بین خواهد رفت.

عملکرد بوتاکس چگونه است؟

سال‌ها خندیدن، لبخند زدن و اخم کردن موجب آشکار شدن چین‌وچروک و خطوط ناشی از تغییر حالات صورت می‌شود. بوتاکس یک نورومدولاتور تزریقی است که عضلات مسبب بروز چین‌وچروک و خطوط عمیق را سست می‌کند. وقتی عضلات صورت نتوانند منقبض شوند، چین‌وچروک ایجاد نمی‌شود.

نورومدولاتورها کدام نواحی را درمان می‌کنند؟

نورومدولاتورها بسیاری از نواحی صورت را ازجمله خطوط اخم، چین‌وچروک‌های پیشانی، خطوط کنار چشم، خطوط اطراف لب و حتی چین‌وچروک گردن و قفسه سینه را درمان می‌کنند.

آیا بوتاکس نوعی فیلر است؟

بوتاکس، فیلر نیست. فیلرها حجم دهنده هستند و چین‌وچروک‌هایی را که روی صورت ثابت هستند پر می‌کنند تا ظاهری جوان‌تر به شما ببخشند. بوتاکس نوعی نورومدولاتور است که مانع از حرکت عضلات می‌شود.

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

ماندگاری بوتاکس معمولاً ۳ تا ۴ ماه است اما تجربه افراد در این زمینه متفاوت است. بهتر است بیماران وقتی اثرات بوتاکس از بین رفت دوباره تزریق را انجام دهند.

آیا دیسپورت مانند بوتاکس است؟

دیسپورت هم یک نورومدولاتور دیگر است که مانند بوتاکس عمل می‌کند. بیماران می‌توانند هم بوتاکس و هم دیسپورت را جداگانه امتحان کنند و درمان مناسب خود را انتخاب کنند.

آیا می‌توان بوتاکس و دیسپورت را جایگزین یکدیگر کرد؟

جایگزین کردن نوروتوکسین‌ها (بوتاکس، دیسپورت یا ژئومین) به‌جای یکدیگر هیچ اشکالی ندارد. دکتر ایزاک توصیه می‌کند که بیماران همه آن‌ها را امتحان کنند و محصولی را انتخاب کنند که برایشان مناسب‌تر است. همه این محصولات درصورتی‌که به‌درستی آماده و تزریق شوند، مشابه هستند.

آیا تزریق بوتاکس به درمان تعریق بیش‌ از حد کمک می‌کند؟

بله، تزریق بوتاکس، دیسپورت یا ژئومین به درمان‌ هایپرهیدروز یا تعریق بیش‌ از حد کمک می‌کند. تزریق نوروتوکسین به زیر بغل یا کف دست، میزان تعریق را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

آیا می‌توانم پس از تزریق ضد چروک صورتم را بشویم یا حمام کنم؟ آیا می‌توانم رانندگی کنم؟

رانندگی کردن و شستن صورت بلافاصله پس از تزریق ضد چروک اشکالی ندارد اما نباید صورت را ماساژ دهید. من به بیمارانم توصیه می‌کنم که تا ۲ ساعت پس از تزریق دراز نکشند.

بهترین گزینه برای حجیم کردن لب‌های نازک کدام است؟

اگر می‌خواهید لب‌هایتان حجیم شوند، بهتر است از فیلر هیالورونیک اسید مانند رستیلان یا جودرم استفاده کنید. بوتاکس، عضلات مسبب بروز چین‌وچروک را سست می‌کند و گزینه مناسبی برای پیشانی، خطوط اخم و خطوط اطراف چشم است اما فیلرها به ناحیه مور نظر حجم می‌دهند و برای حجیم کردن لب‌ها مناسب هستند. من از بوتاکس برای کاهش قدرت عضلاتی استفاده می‌کنم که به لب‌های اطراف دهان فشار می‌آورند تا خطوط عمودی لب یا «خطوط سیگار» را کاهش دهم. ممکن است ۴ واحد بوتاکس کمی لب‌ها را حجیم کند اما من برای این منظور بوتاکس را انتخاب نمی‌کنم. توصیه می‌کنم برای اینکه بدانید چه مقدار فیلر برای حجیم کردن لبتان لازم است با متخصص پوست مشورت کنید.