پاسخ به پرسش‌های متداول درباره تزریق بوتاکس و اثرات آن – بخش سوم

پاسخ به پرسش‌های متداول درباره تزریق بوتاکس و اثرات آن - بخش سوم - ترنجان

پاسخ به پرسش‌های متداول درباره تزریق بوتاکس و اثرات آن – بخش سوم

تأثیر تزریق دیسپورت در ناحیه گوشه چشم چه زمانی آشکار می‌شود؟ ۳ روز از تزریق من می‌گذرد و هنوز نتیجه‌ای مشاهده نکرده‌ام.

تأثیر آن در برخی افراد زودتر دیده می‌شود اما برخی بیماران باید ۵ تا ۷ روز صبر کنند. صبور باشید و اگر پس از ۱۰ روز هنوز نتیجه‌ای نداشته برای ارزیابی مجدد به پزشکتان مراجعه کنید.

چه مدت پس از تزریق بوتاکس تأثیر آن کاملاً آشکار می‌شود؟ هر فرد چند بار می‌تواند بوتاکس تزریق کند؟ می‌دانم که هر ۴ ماه یک‌بار باید تزریق انجام شود اما محدودیتی در مدت‌زمان ادامه درمان‌ها وجود دارد؟

تأثیر بوتاکس پس از ۳ تا ۴ روز آشکار می‌شود. اما در برخی از بیماران من حداکثر پس از ۲ هفته نتایج آشکار شده است. بهتر است هر ۳ تا ۴ ماه یک‌بار دوباره تزریق انجام شود زیرا تأثیر بوتاکس به‌تدریج از بین می‌رود. در مورد پرسش دوم باید بگویم که محدودیتی در مدت‌زمان تزریق درمان ضد چروک وجود ندارد. این درمانی فوق‌العاده است.

می‌خواهم در ناحیه پیشانی تزریق بوتاکس انجام دهم اما نمی‌دانم که فرد تزریق کننده بوتاکس باید چه میزان تحصیلات یا چه صلاحیتی داشته باشد.

توصیه می‌کنم که همیشه به یک متخصص پوست یا پزشکی که در زمینه تزریق بوتاکس آموزش‌دیده مراجعه کنید. قوانین ایالات مختلف در زمینه افراد دارای صلاحیت در زمینه تزریق درمان‌های ضد پیری یا فیلرهای صورت متفاوت است. بهتر است قبل از انجام هر نوع درمان درباره نوع آموزش، صلاحیت‌ها و تجربه فرد موردنظر پرس‌وجو کنید.

آیا پس از تزریق بوتاکس می‌توان ورزش کرد یا تأثیر آن را کاهش می‌دهد؟

به نوع ورزش بستگی دارد. توصیه می‌کنم تا ۲ ساعت بعد از تزریق بوتاکس، ورزش‌های خوابیده (مانند وزنه زدن) یا هر نوع ورزشی که بدن را در حالت وارونه قرار می‌دهد (یوگا) انجام ندهید. شواهدی مبنی بر اینکه ورزش کردن پس از تزریق درمان ضد چروک، تأثیر آن را کاهش می‌دهد، وجود ندارد.

مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس چیست؟

یکی از مزایای بوتاکس این است که پس از تزریق مراقبت چندانی نمی‌خواهد. توصیه می‌کنم تا دو ساعت پس از تزریق دراز نکشید و بلافاصله ناحیه تزریق را ماساژ ندهید. واقعاً اقدام دیگری لازم نیست انجام دهید.

اگر در ناحیه‌ای بیش‌ از حد بوتاکس تزریق شده باشد، پادزهری برای کاهش اثرات آن در مدت کوتاه‌تر وجود دارد؟

متأسفانه اثرات بوتاکس از بین نمی‌رود. به همین دلیل حتماً باید برای درمان تزریقی به متخصص پوست مراجعه کنید. بهترین راه‌حل این است که صبر کنید تا اثرات بوتاکس از بین برود که ۳ تا ۴ ماه طول می‌کشد.

آیا ژئومین به کاهش تعریق بیش‌ از حد (هایپرهیدروز) کمک می‌کند؟

ژئومین برای جلوگیری از هایپرهیدروز زیر بغل آزمایش و تأثیر مثبت آن ثابت شده است و سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده هم آن را تأیید کرده است. ژئومین از آزاد شدن ماده‌ای شیمیایی که محرک فعال‌سازی غدد عرق است، جلوگیری می‌کند. اثر آن معمولاً حدود سه ماه باقی می‌ماند اما در برخی افراد تا یک سال هم ماندگاری دارد.

۱۰ روز پیش دخترم را از شیر گرفتم. ۳ روز پس‌ازآن، ۱۵ واحد بوتاکس تزریق کردم. دوباره پستان‌هایم پرشیر شده‌اند. برای تسکین درد باید آن‌ها را بدوشم. می‌توانم این شیر را به دختر ۱ ساله‌ام بدهم یا پس از یک هفته هنوز هم خطرناک است؟

متأسفانه هیچ تحقیق جدیدی درباره شیردهی و بوتاکس انجام نشده است پس نمی‌دانیم که هم‌زمانی این دو کاملاً بی‌خطر است یا نه. تا زمانی که تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام نشده است، بهتر است هنگام بارداری یا شیردهی از بوتاکس استفاده نکنید.

من ۲۵ ساله هستم و متوجه شدم زیر چشم‌هایم چین‌وچروک‌هایی آشکار شده است. آیا می‌توانم تزریق ضد چروک انجام دهم؟

بوتاکس روشی پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز چین‌وچروک‌های جدید هم هست پس هرچه زودتر درمان را شروع کنید، بهتر است. معمولاً برای درمان چین‌وچروک زیر چشم از بوتاکس استفاده نمی‌شود. گزینه‌های دیگر ازجمله فیلرها یا درمان با فرکانس رادیویی شاید مناسب‌تر باشند. توصیه می‌کنم با یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک که در این حوزه تخصص دارند، مشورت کنید.