پاسخ به پرسش‌های متداول درباره تزریق بوتاکس و اثرات آن – بخش دوم

پاسخ به پرسش‌های متداول درباره تزریق بوتاکس و اثرات آن - بخش دوم - ترنجان

پاسخ به پرسش‌های متداول درباره تزریق بوتاکس و اثرات آن – بخش دوم

آیا فرد باردار می‌تواند از نورومدولاتور استفاده کند یا این کار خطرناک است؟

به دلیل اینکه در هیچ تحقیقی، عوارض نورومدولاتورها در زنان باردار بررسی نشده است، استفاده از آن‌ها هنگام بارداری توصیه نمی‌شود. لطفاً تا بعد از زایمان صبر کنید.

من ۱۸ ساله هستم اما می‌خواهم خطوط عمیق پیشانی‌ام را تا ابروها از بین برود. می‌توانم از بوتاکس استفاده کنم؟

استفاده از بوتاکس، روش بسیار خوبی برای جلوگیری از عمیق‌تر شدن چین‌وچروک‌هاست. بوتاکس، عضلاتی را که منجر به بروز چین‌وچروک می‌شوند، سست می‌کند و روشی فوق‌العاده برای افرادی است که به‌تازگی خطوطی روی پیشانی، ناحیه ابرومیان و گوشه چشم‌هایشان تشخیص داده‌اند. توصیه می‌کنم برای اینکه متوجه شوید که تزریق بوتاکس انتظارات شما را برای از بین رفتن خطوط پیشانی برآورده می‌کند یا نه، به متخصص پوست مراجعه کنید. اگر حتی زمانی که با صورتتان هیچ حالتی را ایجاد نکرده‌اید، چین‌وچروک‌های عمیق را می‌بینید احتمالاً علاوه بر تزریق بوتاکس به تزریق فیلرهای هیالورونیک (جودرم یا رستیلان) هم نیاز دارید.

چه زمانی تأثیر بوتاکس از بین می‌رود؟ من ۵ واحد به پیشانی‌ام تزریق کرده‌ام و صورتم بسیار وحشتناک و بدون احساس شده است.

به‌طور متوسط، تأثیر بوتاکس به‌تدریج طی ۳ تا ۴ ماه از بین می‌رود. دوز مورداستفاده شما کم بوده و احتمالاً زودتر هم از بین می‌رود. همیشه برای به دست آوردن بهترین نتیجه برای درمان چین‌وچروک‌ها به متخصص پوست مراجعه کنید.

آیا استفاده از بوتاکس در پستان‌ها از افتادگی آن‌ها جلوگیری می‌کند؟ پستان‌های من بسیار خوش‌فرم هستند و می‌خواهم همین‌طور باقی بمانند.

بوتاکس برای استفاده در ناحیه پستان ساخته نشده است و هیچ‌گونه شواهدی مبنی بر اینکه از افتادگی پستان‌ها جلوگیری می‌کند در دست نیست. بوتاکس از طریق ایجاد اختلال در ارتباط بین عصب‌ها و عضلات عمل می‌کند. بوتاکس مانع از انقباض و انبساط عضلات صورت در قسمت اتصال به پوست می‌شود و درنتیجه از بروز چین‌وچروک در پیشانی جلوگیری کرده و آن‌ها را محو می‌کند. اگر پستان‌هایتان بسیار کوچک هستند، تزریق بوتاکس در عضلات سینه‌ای بزرگ می‌تواند پستان‌های سایز A را بالا بکشد، البته این کاربرد تأیید نشده است. تزریق بوتاکس از افتادگی جلوگیری نمی‌کند.

آیا می‌توان کاری کرد که بوتاکس زودتر از بدن خارج شود؟ ابروهای من افتاده‌اند و پلک‌هایم پف‌دار هستند و ظاهری وحشتناک دارند.

متأسفانه راهی برای از بین بردن تأثیر بوتاکس وجود ندارد. باید ۳ تا ۴ ماه صبر کنید تا اثر آن به‌تدریج از بین برود. عوارض جانبی مانند افتادگی ابرو زمانی اتفاق می‌افتد که فردی بی‌تجربه مقدار بسیار زیادی بوتاکس تزریق کرده باشد یا بوتاکس را در ناحیه نامطلوبی تزریق کرده باشد. همیشه به متخصص پوستی مراجعه کنید که تجربه بسیار زیادی در زمینه درمان‌های تزریقی داشته باشد.

چند واحد بوتاکس برای حجیم کردن لب فوقانی لازم است؟

برای حجم دادن به لب‌ها، فیلرهای پوستی مانند جودرم و رستیلان بهتر از بوتاکس هستند. فیلرها با ژل حاوی هیالورونیک اسید خاصیت حجم دهندگی دارند و برای حجم دادن به لب‌ها بسیار بی‌خطر و کارآمد هستند. اما بوتاکس نوعی نورومدولاتور است که برای سست کردن عضلات مسبب چین‌وچروک استفاده می‌شود. پس به حجیم کردن لب‌ها کمک نمی‌کند و احتمالاً عملکرد عضلات اطراف دهان را دچار مشکل می‌کند.

آیا در طول درمان با آنتی‌بیوتیک می‌توانم فیلر تزریق کنم؟ من مترونیدازول و سیپروفلوکساسین مصرف می‌کنم.

با وجود اینکه منعی برای تزریق فیلر در طول درمان با این نوع آنتی‌بیوتیک‌ها وجود ندارد اما احتمالاً بهتر است که تا زمان پایان دوره درمان و از بین رفتن کامل عفونت صبر کنید. تزریق فیلر جراحتی به پوست وارد می‌کند و احتمال انتشار عفونت به محل زخم وجود دارد. همیشه به پزشک متخصص تزریق بوتاکس و فیلر، نوع داروهایی که مصرف می‌کنید را اطلاع دهید.

ماندگاری تأثیر دیسپورت نسبت به مواد تزریقی دیگر در ناحیه گوشه چشم چقدر بیشتر است؟

ماندگاری تأثیر دیسپورت نسبت به درمان‌های دیگر چین‌وچروک چندان قابل‌توجه نیست. تأثیر همه آن‌ها حدود ۳ تا ۴ ماه از زمان تزریق به گوشه چشم باقی می‌ماند. دیسپورت کمی سریع‌تر منتشر می‌شود و تأثیر خود را نشان می‌دهد. برای تزریق دیسپورت همیشه به یک متخصص پوست با تجربه مراجعه کنید.