ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های مناسب برای مراقبت از پوست – بخش دوم

ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های مناسب برای مراقبت از پوست - بخش دوم - ترنجان

ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های مناسب برای مراقبت از پوست – بخش دوم

رتینوئیک اسید

رتینوئیک اسید - ترنجان

رتینوئیک اسید، شکل فعال ویتامین آ. در پوست است و طبق عقیده پزشکان، «استاندارد طلایی» مراقبت از پوست است. رتینوئیک اسید موضعی چین‌وچروک‌های سطحی، لکه‌های پیری و زمختی پوست در اثر نور خورشید را درمان می‌کند. در پژوهشی که در ژورنال درماتولوژیکال ساینس منتشرشده، پژوهشگران دریافته‌اند که درمان با رتینوئیک اسید، فیبرهای الاستیک را که موجب کشیده شدن پوست می‌شوند، بازمی‌گرداند و بروز چین‌وچروک‌ها را کاهش می‌دهد.
رتینوئیک اسید به شکل کرم و ژل در بازار وجود دارد و معمولاً یک‌ بار در روز استفاده می‌شود. با وجود اینکه متخصصان پوست در گذشته اعتقاد داشتند که رتینوئید اسید موجب حساس‌تر شدن پوست در برابر نور خورشید می‌شود اما امروزه می‌دانند که درواقع از پوست در برابر آسیب بیشتر ناشی از نور خورشید محافظت می‌کند.
اگر رتینوئیک اسید را در غلظت بسیار بالا و زیاد استفاده کنید موجب قرمزی، خشکی شدید و پوسته‌پوسته شدن پوست می‌شود. پزشکان پیشنهاد می‌کنند که با غلظت پایین (محصولات رتینوئیک اسید در ژل‌ها ۰٫۰۱% و در کرم‌ها ۰٫۱%) شروع کنید و هر دو یا سه شب یک‌ بار از آن استفاده کنید تا آسیب ناشی از نور را به‌آرامی از بین ببرد.

فلاونوئیدها (چای سبز و شکلات)

فلاونوئیدها (چای سبز و شکلات) - ترنجان

چای سبز و حتی شکلات می‌تواند پوستتان را بهبود بخشد. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که فلاونوئیدهای موجود در چای سبز، آنتی‌اکسیدان‌هایی قوی هستند که شاید از پوست در برابر سرطان و التهاب محافظت کنند. پژوهشی آلمانی که در ژورنال نوتریشن منتشرشده است، نشان می‌دهد که پوست زنانی که به مدت سه ماه شکلات داغ با غلظت بالای فلاونوئید نوشیده‌اند، لطیف‌تر و نرم‌تر از زنانی است که شکلات داغ با غلظت پایین فلاونوئید نوشیده‌اند.
پژوهشی دیگر در ژورنال آکادمی درماتولوژی آمریکا نشان می‌دهد که زنانی که پوستشان با عصاره چای سبز درمان شده است در برابر تأثیرات مضر نور خورشید مصونیت بیشتری دارند. پزشکان معتقدند که باوجود امیدبخش بودن نتایج، پژوهش‌های بیشتری باید صورت گیرد تا ثابت شود فلاونوئیدها مؤثر هستند و بهترین دوز مصرفی برای آن‌ها تعیین شود.

ویتامین‌های ب.

ویتامین‌های ب. - ترنجان

ویتامین‌های ب. برای همه سلول‌های بدن ازجمله سلول‌های پوست ضروری هستند. باید مواد غذایی سرشار از ویتامین ب. مانند مرغ، تخم‌مرغ و محصولات غلات غنی‌شده به حد کافی به بدن برسد زیرا کمبود ویتامین ب. موجب خارش و خشکی پوست می‌شود.
پژوهشی نشان می‌دهد که برخی ویتامین‌های ب. هنگام استعمال موضعی روی پوست هم مفید هستند.
مثلاً در پژوهشی روی موش‌های بی‌مو، پژوهشگران کاوازاکی ژاپن دریافتند که استعمال موضعی آنتی‌اکسیدان استخراج‌شده از ویتامین ب.۶ از پوست در برابر آسیب ناشی از نور خورشید محافظت می‌کند و چین‌وچروک‌ها را کاهش می‌دهد.

آنتی‌اکسیدان‌های دیگر

آنتی‌اکسیدان‌های دیگر - ترنجان

بسیاری از عصاره‌های گیاهی دیگر – خوراکی و موضعی جهت بررسی تأثیر مثبتشان روی پوست موردبررسی قرار گرفته‌اند. برخی از این گیاهان عبارتند از رزماری، رب (لیکوپین)، عصاره دانه انگور، انار و سویا. برخی کارشناسان تصور می‌کنند که ترکیبی از آنتی‌اکسیدان‌ها و عصاره‌های مختلف مؤثرتر از فقط یک محصول است. پژوهشگران هنوز به بهترین دوز و عصاره دست پیدا نکرده‌اند.

ارزیابی ادعاها درباره ویتامین‌ها برای مراقبت از پوست

شرکت‌ها معمولاً ادعا دارند که محصولاتشان، نتایج معجزه‌آسایی دارند اما این ادعاها را باور نکنید. باوجوداینکه مکمل‌های غذایی و مواد آرایشی-دارویی (محصولاتی که حاوی مواد آرایشی و دارویی هستند) به لحاظ ایمنی آزمایش شده‌اند اما مزایای آن‌ها در پژوهش‌ها تأیید نشده است.
با وجود اینکه ممکن است محصولی ادعا داشته باشد که حاوی آنتی‌اکسیدان‌های مفید مانند ویتامین سی. یا ای. است اما معمولاً تعیین مقدار دقیق این ویتامین‌ها در محصول دشوار است. ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها باید غلظتی کافی داشته و ترکیب آن‌ها صحیح باشد تا پایدار و مؤثر بمانند. اگر قصد دارید برای مراقبت از پوست خود از ویتامین یا آنتی‌اکسیدان استفاده کنید، بهتر است قبل از خرید با متخصص پوست مشورت کنید.

این مطالب را نیز بخوانید: