نکات کلیدی برای داشتن پوستی لطیف و شفاف – بخش دوم

نکات کلیدی برای داشتن پوستی لطیف و شفاف - بخش دوم - ترنجان

نکات کلیدی برای داشتن پوستی لطیف و شفاف – بخش دوم

در مطلب قبل برخی نکات کلیدی برای داشتن پوستی لطیف و شفاف را باهم مرور کردیم. در این مطلب به بررسی نکات باقی مانده می‌پردازیم.

از محصولات چرب مخصوص مو استفاده نکنید

از محصولات چرب مخصوص مو استفاده نکنید - ترنجان

استفاده بیش‌ازحد از محصولاتی چون واکس مو یا ژل مو وقتی موهایتان با صورتتان تماس پیدا می‌کنند، موجب مسدود شدن منافذ پوست می‌شود. اگر موهایتان چرب است، هرروز آن را با شامپوی مخصوص موهای چرب بشویید. هنگام استفاده از اسپری یا ژل مو، صورتتان را بپوشانید.

موهایتان را از روی صورتتان کنار بزنید

موهایتان را از روی صورتتان کنار بزنید - ترنجان

موهایتان بلند است؟ هنگام خواب آن‌ها را کنار بزنید تا پوستتان را تحریک نکنند. در طول روز هم موهایتان را از صورتتان کنار بزنید. چرا؟ موها دارای چربی هستند و ممکن است موجب بروز جوش شوند حتی اگر از محصولات مخصوص مو استفاده نکرده باشید.

به پوستتان دست نزنید

به پوستتان دست نزنید - ترنجان

به صورتتان دست نزنید یا آن را نسابید زیرا موجب بدتر شدن آکنه می‌شود. سعی کنید تلفن همراهتان را طوری نگه دارید که پوست صورتتان تماس نداشت باشد. صورتان را به دستانتان تکیه ندهید زیرا روی دست‌ها چربی و میکروب‌هایی وجود دارند که ممکن است جوش‌ها را تحریک کنند. عرق هم آکنه را بدتر می‌کند. پس از ورزش کردن و تعریق، پوستتان را بشویید.

از وسایلی که در اختیار دارید استفاده کنید

از وسایلی که در اختیار دارید استفاده کنید - ترنجان

هنگام پخش کردن کرم‌ها یا آرایش کردن از پنبه، گوش پاک‌کن پنبه‌ای یا اپلیکاتورهای تمیز استفاده کنید. از آن‌ها استفاده مجدد نکنید. اگر از دست‌هایتان استفاده می‌کنید، ابتدا آن‌ها را بشویید و فقط از نوک انگشتانتان استفاده کنید. قبل از آرایش کردن، پوستتان را تمیز کنید.

از مرطوب‌کننده بدون چربی استفاده کنید

از مرطوب‌کننده بدون چربی استفاده کنید - ترنجان

مرطوب‌کننده‌ای انتخاب کنید که برچسب «ضد انسداد منافذ» دارد. نگران مرطوب کردن نواحی مستعد بروز آکنه هستید؟ نگران نباشید. یک محصول خوب، به تسکین پوست تحریک‌شده کمک می‌کند و بروز آکنه را کنترل می‌کند.

جوش‌هایتان را نترکانید

جوش‌هایتان را نترکانید - ترنجان

با این کار فقط مشکل را بیشتر می‌کنید. فشار دادن جوش‌ها مواد عفونی را به داخل پوست می‌راند و موجب التهاب بیشتر و بر جای ماندن جای زخم می‌شود. با این وسوسه مقابله کنید تا جوش‌ها زودتر بهبود یابند و اثرشان باقی نماند.

این مطالب را نیز بخوانید:

داروهای آکنه را طبق دستورالعمل مصرف کنید

داروهای آکنه را طبق دستورالعمل مصرف کنید - ترنجان

رهایی از آکنه به‌سرعت انجام نمی‌گیرد. داروهای ضدآکنه یک‌شبه اثر نمی‌کنند. بسیاری از داروها را باید هرروز و به مدت چندین هفته استفاده کرد تا اثر کنند. بهبودی برخی آکنه‌ها تا ۶ ماه طول می‌کشد. پس‌ازآن هم مراقبت ابتدایی از پوست حمام روزانه و شستن دست‌ها و صورت با صابون ملایم کافی نیست. شاید لازم باشد حتی پس از پاک شدن پوست از آکنه، استفاده از دارو را ادامه دهید. دستورالعمل پزشک را رعایت کنید. استفاده بیش‌ازحد لازم یا کمتر از آن، تأثیری نخواهد داشت.

درباره همه راه‌های درمانی آکنه اطلاعات کسب کنید

درباره همه راه‌های درمانی آکنه اطلاعات کسب کنید - ترنجان

اگر روش‌هایی که هم‌اکنون استفاده کنید نتیجه نداده‌اند، با پزشک یا متخصص پوست درباره گزینه‌های دیگر صحبت کنید. انواع مختلفی از داروها به پاک‌سازی پوست کمک می‌کنند. برخی از آن‌ها نیازمند نسخه پزشک هستند.

این مطالب را نیز بخوانید: