نکات کلیدی برای داشتن پوستی لطیف و شفاف – بخش اول

نکات کلیدی برای داشتن پوستی لطیف و شفاف - بخش اول - ترنجان

نکات کلیدی برای داشتن پوستی لطیف و شفاف – بخش اول

کیست که نخواهد پوستی لطیف و شفاف داشته باشد؟! در این مطلب و مطلب بعد نکاتی کلیدی که رعایت آن‌ها برای داشتن پوستی لطیف و شفاف الزامی است را باهم مرور می‌کنیم.

قدم به قدم تا رسیدن به پوستی لطیف و شفاف

پوست پاک: مرحله‌به‌مرحله - ترنجان

همیشه نمی‌توان از بروز جوش پیشگیری کرد. جوش و آکنه معمولاً روی صورت، گردن، قفسه سینه، کمر و شانه‌ها دیده می‌شود زیرا بیشترین غدد چربی در این نواحی قرار دارند. تقریباً همه افراد جوش می‌زنند اما درمان بروز آن را کنترل می‌کند.

این مطالب را نیز بخوانید:

سخت نگیرید

سخت نگیرید - ترنجان

افراط ممکن است پوست را تحریک و آکنه را بدتر کند، اسکراب­‌های زبر و صابون‌های حاوی مواد شیمیایی قوی هم همین‌طور. بهتر است، نواحی مستعد بروز آکنه را دو بار در روز با شوینده ملایم و آب گرم بشویید تا احتمال تحریک پوست کاهش یابد.

این مطالب را نیز بخوانید:

هنگام شستشو از شوینده‌های بدون چربی استفاده کنید

هنگام شستشو از شوینده‌های بدون چربی استفاده کنید - ترنجان

صابون‌ها و شوینده‌های بدون چربی، منافذ پوست را مسدود می‌کنند یا موجب بروز جوش‌های سرسیاه، آکنه و جوش‌های سرسفید می‌شوند. محصولاتی را بخرید که برچسب «بدون چربی»، «ضدآکنه» یا «ضد انسداد منافذ» دارند. برخی از این محصولات حاوی موادی مانند بنزوئیل پروکساید و سالیسیلیک اسید هستند که متخصصان پوست خرید آن‌ها را توصیه کرده‌اند. لیفتان باید لطیف باشد می‌توانید از لیف مخصوص نوزادان استفاده کنید و باید هر بار از لیف تمیز استفاده کنید.

از مواد غذایی موردعلاقه‌تان لذت ببرید

از مواد غذایی موردعلاقه‌تان لذت ببرید - ترنجان

باور غلط این است که مواد غذایی چرب یا شکلات مستقیماً منجر به بروز جوش می‌شوند. آکنه وقتی بروز می‌یابد که منافذ پوست با چربی‌ها، سلول‌های پوستی و باکتری‌های نرمال مسدود شود و موجب التهاب شود. اگر برخی مواد غذایی موجب بروز آکنه روی پوستتان می‌شوند، آن‌ها را مصرف نکنید. اما ضرورتی ندارد که جهت داشتن پوستی پاک از خوردن پیتزا یا شکلات خودداری کنید.

این مطالب را نیز بخوانید:

از لوازم‌آرایش سبک استفاده کنید

از لوازم‌آرایش سبک استفاده کنید - ترنجان

لوازم‌آرایش بدون چربی استفاده کنید. چگونه تشخیص دهیم که لوازم‌آرایش بدون چربی است؟ این راهنمای ساده را دنبال کنید: فونداسیون یا رژ گونه چرب، منافذ پوست را مسدود می‌کنند. لوازم‌آرایش معدنی که سبک و پودری هستند، معمولاً منافذ را مسدود نمی‌کنند. روی برچسب لوازم‌آرایش باید «ضد انسداد منافذ» نوشته شده باشد.

این مطالب را نیز بخوانید:

همه‌چیز، بدون چربی

همه‌چیز، بدون چربی - ترنجان

اگر آرایش می‌کنید، از فونداسیون بدون چربی استفاده کنید. هرچقدر هم خسته باشید باید قبل از خواب آرایشتان را پاک‌کنید.

آفتاب نگیرید و پوستتان را برنزه نکنید

آفتاب نگیرید و پوستتان را برنزه نکنید - ترنجان

برخلاف باور عمومی، برنزه کردن، پوست را پاک نمی‌کند. اشعه فرابنفش خطر ابتلا به سرطان پوست، پیری زودرس و بروز چین‌وچروک را افزایش می‌دهد. زیر نور خورشید دراز نکشید و از اتاقک‌های سولاریوم استفاده نکنید. برخی داروهای موضعی که معمولاً برای درمان آکنه تجویز می‌شوند، مانند رتینوئیدها، پوست را نسبت به آسیب‌دیدگی حاصل از اشعه فرابنفش حساس‌تر می‌کند. بنابراین، همیشه از کرم ضدآفتاب استفاده کنید و زمان کمی را در نور خورشید صرف کنید.

کرم ضدآفتاب مناسب بخرید

کرم ضدآفتاب مناسب بخرید - ترنجان

از مرطوب‌کننده یا کرم ضدآفتاب بدون چربی با ۳۰SPF یا بیشتر و مقاوم در برابر اشعه UVB و UVA استفاده کنید. محصولات «ضد انسداد منافذ» را انتخاب کنید. در استفاده از کرم ضدآفتاب صرفه‌جویی نکنید و هر ۲ ساعت یک‌بار آن را تجدید کنید.

محصولات مرتبط:

کرم دور چشم ویتامینه گیاهی ترنجان کرم ضد آفتاب شیرین بیان - ترنجان