۵ ماده‌ی مغذی که مصرف آن‌ها به بهبود کیفیت پوست شما کمک می‌کند

۵ ماده‌ی مغذی که مصرف آن‌ها به بهبود کیفیت پوست شما کمک می‌کند - ترنجان

۵ ماده‌ی مغذی که مصرف آن‌ها به بهبود کیفیت پوست شما کمک می‌کند

بهتر است صادق باشیم: همه ما پوستی زیبا و درخشان می‌خواهیم. هر جا که سرک بکشید، لوسیون، دارو یا کرم دیگری وجود دارد که وعده درخشندگی جوانی می‌دهد. نتایج یگ پژوهش نشان می‌دهد که هرآنچه وارد بدن می‌شود اگر به‌درستی انتخاب شود می‌تواند به داشتن پوستی فوق‌العاده کمک کند. در این مقاله درباره پنج ماده غذایی ضروری که مصرف آن‌ها به بهبود کیفیت پوست کمک می‌کند صحبت خواهیم کرد.

مصرف چه موادی موجب بهبود کیفیت پوست می‌شود؟

انبه - ترنجان

انبه: این سوپرمیوه حاوی مواد غذایی مغذی برای داشتن پوستی سالم است: ویتامین سی.، ویتامین آ./بتا کاروتین و فولات. یک فنجان انبه، ۱۰۰% نیاز روزانه به ویتامین سی. را تأمین می‌کند. این میوه آنتی‌اکسیدانی به تشکیل کلاژن، ترمیم زخم و بازسازی کمک می‌کند. این پژوهش نشان می‌دهد که ویتامین سی. با ترمیم پوست در حال پیر شدن ارتباط دارد. پژوهشی نشان می‌دهد که افرادی که ویتامین سی. بیشتری مصرف می‌کنند، چین‌وچروک کمتری دارند و خشکی و نازک شدن پوست که با پیر شدن آن مرتبط است در آن‌ها کاهش می‌یابد. برای داشتن پوستی زیبا، اسموتی هلو و انبه را امتحان کنید.

کلم پیچ - ترنجان

کلم پیچ: به‌عنوان یکی از مواد غذایی سرشار از مواد مغذی، تعجبی ندارد که کلم پیچ به بهبود کیفیت پوست هم کمک کند. کلم پیچ سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های قوی مانند ویتامین آ. و سی. و کاروتینوئیدهاست تا به مقابله با فشار قرار گرفتن در معرض نور خورشید و آلاینده‌های محیطی دیگر که موجب چین‌وچروک و زردرنگ شدن پوست می‌شوند، کمک کند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که سطح پایین ویتامین آ. در پوست موجب چین‌وچروک بیشتر می‌شود. کلم پیچ سرشار از آهن و ویتامین بی.۶ هم هست که موها را پرتر و درخشان‌تر می‌کند. یک فنجان کلم پیچ، ۱۸۰% نیاز روزانه به ویتامین آ. و ۲۰۰% نیاز روزانه به ویتامین سی. را تأمین می‌کند. همه این‌ها فقط در ۳۶ کالری گنجانده شده‌اند! نمی‌دانید چگونه باید کلم پیچ را وارد روتین زیبایی‌تان کنید؟ طرز تهیه سالاد کلم پیچ با پرتقال را یاد بگیرید.

سالمون - ترنجان

سالمون: اسیدهای چرب امگا-۳ که در ماهی‌های چربی مثل سالمون یافت می‌شوند، علاوه بر مزایایی که برای سلامت قلب دارند برای سلامت پوست و بهبود کیفیت پوست هم اهمیت دارند. پژوهشی که در ژورنال کالج تغذیه آمریکا منتشر شده است، نشان می‌دهد که افراد مسنی که در طول زندگی خود ماهی بیشتری خورده‌اند نسبت به افراد مسنی که گوشت بیشتری خورده‌اند، چین‌وچروک کمتری دارند. امگا-۳های موجود در سالمون به پیشگیری از سرطان پوست هم کمک می‌کنند. پژوهشگران در پژوهشی درباره سرطان پوست دریافته‌اند که خطر ابتلا به سرطان سلول‌های سنگفرشی پوست در افرادی که رژیم غذایی‌شان سرشار از روغن‌های ماهی و چربی‌های امگا-۳ دیگر بوده است، ۲۹% کمتر از افرادی است که چربی‌های امگا-۳ بسیار کمی مصرف کرده‌اند. سالمون و ماهی‌های دیگری که سرشار از چربی‌های امگا-۳ هستند را به‌راحتی می‌توان در رژیم غذایی «زیبایی» وارد کرد. برخی از غذاهای موردعلاقه من با سالمون عبارتند از: سالمون زنجبیلی کبابی و سالمون با عدس و گیاه خردل آغشته به کره.

چای - ترنجان

چای: چای حاوی ترکیباتی به نام پلی‌فنول است که خاصیت آنتی‌اکسیدانی بسیار زیاد دارند. به استناد برخی پژوهش‌ها، پلی‌فنول‌ها به پیشگیری از سرطان‌های پوست ناشی از نور خورشید کمک می‌کنند. چای سبز سرشار از ترکیبی به نام ای.جی.سی.جی. است که پوست را جوان نگه می‌دارد. چای تلخ علاوه بر مزایایی که برای زیبایی دارد همیشه انتخابی خوب و بدون کالری برای آب‌رسانی به بدن است.

سویای آب پز در غلاف - ترنجان

سویای آب پز در غلاف: حتماً در کنار غذای خود، سویای آب پز در غلاف هم میل کنید زیرا ایزوفلاون‌های موجود در آن (و همه غذاهایی که با سویا درست می‌شوند) به پیشگیری از تخریب کلاژن، سفت و بدون چروک نگه‌داشتن پوست کمک می‌کنند. در پژوهشی به موش‌ها مواد غذایی غنی در ایزوفلاون‌ها خورانده شد و سپس آن‌ها در معرض اشعه فرابنفش قرار گرفتند. پ.ست این موش‌ها چین‌وچروک کمتری نسبت به موش‌هایی که ایزوفلاون نخورده بودند داشتند.
تغییرات کوچک منجر به نتایج بزرگ می‌شوند. فکر می‌کنید امروز چه قدمی برای سلامتی‌تان می‌توانید بردارید؟

این مطالب را نیز بخوانید: