برخی مواد آلرژی‌زا و علل شایع آلرژی پوستی را بهتر بشناسید

برخی مواد آلرژی‌زا و علل شایع آلرژی پوستی را بهتر بشناسید - ترنجان

برخی مواد آلرژی‌زا و علل شایع آلرژی پوستی را بهتر بشناسید

آیا پس از استفاده از دستکش لاتکس یا زیورآلات نیکلی دچار راش شدید؟ درست است که متخصص آلرژی باید تشخیص نهایی را بدهد اما احتمالاً دچار آلرژی پوستی شده‌اید.
تماس با عوامل مختلفی باعث واکنش آلرژیک می‌شود. محرک آلرژی چه گیاه باشد، مانند پیچک سمی، چه ماده‌ای شیمیایی در لوازم‌آرایش، بهترین دفاع، پرهیز از آن است.

علل شایع آلرژی پوستی

پیچک سمی، بلوط سمی و سماق سمی

وقتی بخشی از برگ این گیاهان آسیب می‌بیند، روغنی به نام اروشیال از آن خارج می‌شود. اگر این روغن روی پوست بمالد موجب بروز راش قرمزرنگی همراه با خارش و برآمده یا تاول می‌شود.
می‌توان این راش را با کمپرس مرطوب، لوسیون کالامین، حمام جو یا کرم هیدروکورتیزون درمان کرد. اما اگر واکنش شدید بود یا روغن این گیاهان را تنفس کردید (احتمالاً در اثر سوزاندن آن‌ها) فوراً به پزشک مراجعه کنید.

نیکل

این فلز در ساخت همه‌چیز استفاده می‌شود، از زیورآلات گرفته تا کمربند، قاب عینک و گیره کاغذ و علت اصلی آلرژی‌های پوستی است. اگر آرایشگر، فروشنده، کارمند تشریفات یا نظافتچی خانه هستید یا با فلزات سروکار دارید، بیشتر در خطر بروز واکنش هستید.
اگر نسبت به نیکل موجود در چیزی که می‌خورید آلرژی دارید، در اطراف انگشتتان برآمدگی‌هایی به نام اگزمای دیسهیدروتیک دست یا پامفولیکس ایجاد می‌شود.
درمانی برای آلرژی به نیکل وجود ندارد پس باید پوشیدن یا استفاده از هر آنچه حاوی آن است را متوقف کنید. می‌توانید روی زیورآلاتتان لاک ناخن بزنید تا بین فلز و پوست سدی ایجاد شود و باهم تماس پیدا نکنند.

لاتکس یا لاستیک

شیره درخت کائوچو با ماده‌ای شیمیایی ترکیب می‌شود و برای تولید محصولات زیر از آن استفاده می‌شود:

 • دستکش لاستیکی
 • کاندوم
 • پاک‌کن
 • سوتین‌ها و گن‌های الاستیک
 • بادکنک

آلرژی ممکن است خفیف باشد مثل بروز راش روی دست‌ها پس از استفاده از دستکش، یا خطر مرگ در پی داشته باشد. واکنش شدید، آنافلاکسی نام دارد که ممکن است به‌سرعت در کل بدن منتشر شود و تنفس را سخت کند.
پرستارها و افرادی که جراحی‌های زیادی داشته‌اند بیش از همه در خطر هستند.

پوشاک

بروز راش روی بالاتنه پس از پوشیدن پیراهن یا روی پاها پس از پوشیدن برخی کفش‌ها یا جوراب‌ها احتمالاً در اثر آلرژی است. شاید پس از پوشیدن لباسی نو هم دچار واکنش شوید.
محرک این آلرژی احتمالاً رنگ‌ها یا مواد شیمیایی دیگری است که برای تولید پارچه استفاده شده‌اند (مثلاً به‌منظور ضدچروک شدن آن) یا حتی فیبرهای خود پوشاک.
برای پیشگیری از واکنش، لباس‌های تازه خود را قبل از پوشیدن، بشویید. شاید مجبور شوید که از پارچه‌های نخی یا ترکیبات نخی ارگانیک استفاده کنید.

مواد نگه‌دارنده

نوعی مواد شیمیایی به نام آزادکننده‌های فرمالدئید و پارابن‌ها موجب ماندگاری محصولات آرایشی و بهداشتی می‌شوند. این نوع مواد شیمیایی با نام‌های برومونیتروپروپان، اوره دیازولیدینیل، ایزوتیازولینون، پابا و کواترنیوم-۱۵ روی برچسب محصولات دیده می‌شوند. این مواد در محصولات زیر یافت می‌شوند:

 • شامپو و نرم‌کننده مو
 • ضدآفتاب
 • لوسیون و مرطوب‌کننده
 • لوازم‌آرایش
 • رنگ مو
 • تاتوی موقتی

از صابون ملایم استفاده کنید و از هر چیزی که موجب بروز راش می‌شود، دوری کنید.

رایحه‌ها

رایحه‌ها، قلب ادوکلن، عطر و دئودورانت هستند. به صابون صورت و بدن افزوده می‌شوند. در محصولات شوینده و جهت پوشش بوی بد هم استفاده می‌شوند.
تشخیص آلرژی به یک رایحه دشوار است زیرا نام برخی مواد تشکیل‌دهنده همیشه روی برچسب‌ها نوشته نمی‌شوند. حتی محصولات «غیرمعطر» یا «ضدآلرژی» هم ممکن است حاوی کمی رایحه باشند.
ماساژ تراپیست‌ها بیشتر در معرض بروز آلرژی به این رایحه‌ها هستند.

داروها

برخی داروها در کرم‌ها و پمادهای بدون نیاز به نسخه، مشکلات پوستی را وخیم‌تر می‌کنند. در محصولاتی که بریدگی‌ها، خراش‌ها، سوختگی‌ها، خارش، گزیدگی و نیش حشرات، تب‌خال‌ها، دندان‌درد، گوش‌درد و سرفه را درمان می‌کنند مراقب داروهای زیر باشید:

 • باسیتراسین
 • بنزوکائین
 • هیدروکورتیزون
 • نئومیسین

اشعه فرابنفش

ممکن است در صورت استفاده از برخی محصولات یا ترکیبی از آن‌ها روی پوست و سپس قرار گرفتن در زیر نور خورشید یا استفاده از تخت‌های برنزه دچار راش یا کهیر شوید. این عارضه، آفتاب‌سوختگی نیست اما به آن شباهت دارد. این نوع مواد شیمیایی فقط با قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش موجب بروز واکنش می‌شوند.

این مطالب را نیز بخوانید: