ملانومای متاستاتیک – علائم این بیماری چیست و چه کسانی بیشتر در خطر ابتلای به آن قرار دارند

ملانومای متاستاتیک چیست؟ - ترنجان

ملانومای متاستاتیک – علائم این بیماری چیست و چه کسانی بیشتر در خطر ابتلای به آن قرار دارند

وقتی خبر ابتلا به ملانومای متاستاتیک را می‌شنوید، نمی‌توانید آن را باور کنید. اما اگر این بیماری را بیشتر بشناسید، برای باور آن آماده‌تر می‌شوید.
«متاستاتیک» بدان معناست که ملانوما، نوعی سرطان پوست، در یک بخش از بدن یا بیشتر منتشر شده است. باوجوداینکه درمانی قطعی برای آن وجود ندارد اما درمان‌های کنترلی انجام می‌شود.
این نوع سرطان از سلول‌های تولیدکننده ملانین، رنگ‌دانه‌ای که رنگ پوست را تعیین می‌کند، آغاز می‌شود. ممکن است در هر قسمتی از بدن منتشر شود اما معمولاً اول سراغ غدد لنفاوی (شبکه‌ای از غدد که با عفونت مقابله می‌کنند) نزدیک به محل تشکیل خود می‌شود.
از آنجا می‌تواند به ارگان‌هایی مانند مغز، ریه‌ها، کبد، استخوان‌ها و نواحی پوستی دیگر حرکت کند ازجمله مناطقی که از محل تشکیلش (پزشکان به آن «محل اولیه» می‌گویند) دور هستند.
شاید شنیده باشید که به آن ملانومای «مرحله چهار» یا «پیشرفته» می‌گویند.

چشم‌انداز این بیماری چیست؟

در هر فردی متفاوت است. پزشک بر اساس اطلاعاتی مانند محل سرطان، میزان انتشار آن و سرعت رشد آن، به شما می‌گوید باید انتظار چه چیزی را داشته باشید.
با حمایت و درمان‌های مختلف، افراد مبتلا به این بیماری زندگی طولانی‌تر و بهتری خواهند داشت. اخیراً داروهای متعددی تأیید شده‌اند اولین داروها پس از یک دهه. پژوهشگران همچنان در حال بررسی داروهای جدید هستند.

علل

اشعه فرابنفش خورشید علت اصلی بروز این بیماری است. نور مصنوعی خورشید (مانند نوری که در تخت‌های برنزه کننده هست) هم می‌تواند محرک آن باشد. پرتوی فرابنفش، دی.ان.ای. موجود در سلول‌های پوست را تخریب می‌کند، آن‌ها را به فعالیت وامی‌دارد تا به‌سرعت تکثیر و سرطانی شوند.
ممکن است ملانوما پس از قرار گرفتن شدید در معرض اشعه فرابنفش (مثلاً آفتاب‌سوختگی بسیار بد) اتفاق بیفتد، خصوصاً در افرادی که ژن‌هایشان، آن‌ها را در معرض ریسک ابتلا به بیماری قرار می‌دهد. اما ممکن است به دلیل قرار گرفتن روزانه در معرض اشعه فرابنفش، بدون سوختگی و طی مدت‌زمانی طولانی اتفاق بیفتد.

چه کسانی در خطر هستند؟

هرکسی ممکن است به ملانوما مبتلا شود ازجمله افرادی که پوستی تیره دارند. اما احتمال ابتلا در افرادی که پوستشان سفید است، خصوصاً اگر موها و چشمان روشن داشته باشند، بیشتر است.
در موارد زیر، احتمال ابتلا به ملانوما افزایش می‌یابد:

 • سابقه آفتاب‌سوختگی‌های همراه با تاول، خصوصاً در دوران کودکی یا نوجوانی.
 • داشتن چندین خال بزرگ یا تعداد بسیار زیادی خال کوچک شامل خال‌های روی صورت و لکه‌های قهوه‌ای.

خال بزرگ یا کوچک - ترنجان

 • سابقه خال‌های غیرمعمول در خانواده.
 • سابقه ابتلای خودتان به هر یک از انواع سرطان پوست یا در خانواده.
 • ضعف سیستم ایمنی

ملانومای متاستاتیک کدام قسمت بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

ملانوما معمولاً روی شکم، کمر، سر یا گردن مردان و روی بازوها و پاهای زنان دیده می‌شود. اما ممکن است در هر نقطه از بدن ازجمله نقاطی که انتظارش را ندارید مثل کف دست‌ها، ناخن‌ها، کف پاها و حتی آلت تناسلی دیده شود.

علائم ملانومای متاستاتیک

ملانوما معمولاً شبیه به خال است یا از خال‌ها شروع می‌شود. اکثراً مشکی یا قهوه‌ای هستند اما ممکن است رنگ پوست، صورتی، قرمز، بنفش، آبی یا سفید هم باشند.
گاهی تغییر در خال یا پوست عادی، اولین نشانه هشداردهنده ملانومای پیشرفته است. سنخ‌های دیگر بستگی به محل انتشار سرطان دارد:

 • غدد لنفاوی. شاید سفت، متورم و دردناک باشند.
 • پوست. شاید زیر پوستتان، توده‌های سفت احساس کنید.
 • ریه‌ها. شاید نفستان بند بیاید یا سرفه‌ای داشته باشید که خوب نمی‌شود.
 • کبد. شاید در سمت راست شکمتان (زیر دنده‌های سمت راست) احساس درد داشته باشید یا اشتهایتان مثل همیشه نباشد.
 • استخوان‌ها. شاید در استخوان‌ها احساس درد کنید.

درد استخوان‌ها - ترنجان

 • مغز. نشانه‌های هشداردهنده شاید شامل سردردی باشد که خوب نمی‌شود، ضعف یا بی‌حسی در بازوها یا پاها، تشنج و تغییر در شخصیت یا حالات روحی.

علائم دیگر شامل کاهش وزن و احساس خستگی شدید یا ناخوشی عمومی است.
همه این علائم ممکن است در اثر عوارض دیگر باشد پس برای اینکه مطمئن شوید حتماً به پزشک مراجعه کنید. برای تشخیص ملانومای متاستاتیک باید آزمایش بدهید. زمانی که بیماری تشخیص داده شد، پزشک فوراً بهترین درمان ممکن برای بیماری شما را آغاز خواهد کرد.

شما نیاز به حامی دارید

شما نیاز به حامی دارید - ترنجان

اگر خودتان یا یکی از عزیزانتان مبتلا به ملانوما است، کمک بخواهید. پزشکان، پرستاران، خانواده و اجتماع دوست دارند در کنارتان باشند. آن‌ها را از حالتان باخبر کنید و بگویید چه‌کاری برایتان می‌توانند انجام دهند.
داشتن کسی که درباره آنچه بر شما می‌رود، با او صحبت کنید هم کمک خواهد کرد. از پزشک بخواهید که مشاوری به شما معرفی کند که سابقه مشاوره با افراد مبتلا به سرطان را دارد.
گروه‌های حمایتی هم مفید خواهند بود زیرا می‌توانید با افرادی وقت بگذرانید که شما را می‌فهمند زیرا خودشان هم با همین چالش‌ها روبه‌رو هستند.
وب‌سایت انجمن سرطان آمریکا، خدمات و برنامه‌های حمایتی در محل و به‌صورت آنلاین را به شما معرفی خواهد.

این مطالب را نیز بخوانید: