مراقبت از پوست کودک – چگونه از پوست کودک خود در تابستان مراقبت کنیم

مراقبت از پوست کودک - چگونه از پوست کودک خود در تابستان مراقبت کنیم - ترنجان

مراقبت از پوست کودک – چگونه از پوست کودک خود در تابستان مراقبت کنیم

یکی از مسئولیت‌های مهم والدین، مراقبت از  پوست کودک در طول گرم‌ترین ماه‌های سال است. مراقبت از پوست کودکان در فصل تابستان با آنکه وقت بیشتری می‌برد اما کار زیاد پیچیده‌ای نیست.

گزش حشرات

گزش حشرات - ترنجان

نیش حشرات می‌تواند از یک ناراحتی پوستی جزئی تا ایجاد عفونت کامل در کودکان اثرگذار باشد.
اولین روش دفاعی شما در برابر نیش حشرات این است که از همان ابتدا از بروز آن جلوگیری کنید.
توصیه می‌شود که از رفتن به مناطقی که در مجاورت زنبورها یا پشه‌ها است اجتناب کنید، روی ظرف نوشیدنی‌های شیرین که حشرات را به دور خود جمع می‌کند، بپوشانید و برای پنجره‌ها توری تهیه کرده و نصب کنید.
اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که حشرات زیادی در آن هستند، همیشه از مواد دافع حشرات استفاده کنید. اما مراقبت باشید که همیشه دستورالعمل‌های محصول را به‌دقت بخوانید تا از آن به‌درستی استفاده کنید و ببینید کدام محصول مناسب است. شما می‌توانید از محصولات دافع حشرات دائمی یا ضد آفتاب‌های دافع حشرات استفاده کنید. حتی برچسب‌هایی وجود دارند که می‌توانید روی پوست یا لباس خود بچسبانید تا حشرات را دور کند.
اگر فرزند شما به نیش حشرات حساسیت داشته و دچار تورم پوستی شود، این واکنش تقریباً طبیعی است و در اغلب موارد نیازی به مراجعه به پزشک نیست. به‌منظور کاهش تورم، شما می‌توانید بر روی محل متورم، یخ بگذارید تا تورم کمتر شود. همچنین محل را به‌آرامی با صابون و آب شستشو دهید. اگر باز هم خارش و درد وجود داشته باشد، می‌توانید چند بار در روز و به‌منظور کاهش خارش و حساسیت از یک کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید.

حفاظت در برابر نور  خورشید

مراقبت از پوست کودک در برابر نور خورشید مسئولیت بسیار مهمی برای والدین است. فقط یک آفتاب‌سوختگی شدید در دوران کودکی می‌تواند تا دو برابر خطر ابتلا به ملانوما که مرگبارترین شکل سرطان پوست است را در آینده افزایش دهد. استفاده از کرم ضد آفتاب ممکن است برای کودک مشکل باشد. اما حتماً لازم است که این کار انجام شود.
توصیه می‌شود قبل از خارج شدن از خانه، به تمام بدن کودک کرم ضد آفتاب بزنید. از اسپری‌های ضد آفتاب در فضای بسته استفاده نکنید. چرا که ممکن است بخارهای این نوع ضد آفتاب‌ها به بینی و دهان کودک وارد شود.
انواع مختلفی از کرم‌های ضد آفتاب  وجود دارد که برای مراقبت از پوست کودک مناسب هستند. بهتر است کرم ضد آفتاب مخصوص کودک با ۳۰SPF خریداری کنید. حتی اگر فکر می‌کنید به اندازه لازم کرم ضد آفتاب را استفاده کرده‌اید بازهم مقدار بیشتری روی پوست بمالید. سعی کنید همیشه کرم ضد آفتاب را همراه خود داشته باشید تا در مواقع لزوم آن را تجدید کنید.
حتماً موقع بیرون بردن کودکان از خانه یک کلاه برایشان همراه داشته باشید. یک کلاه پهن از یک کلاه بیس‌بال به‌مراتب از پوست کودک بهتر محافظت می‌کند شما همچنین می‌توانید لباس‌هایی را تهیه کنید که مخصوص محافظت از پوست در برابر آفتاب هستند. به کودکان خود آموزش دهید که در زمان اوج تابش نور خورشید بین ساعت‌های ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر زیر نور مستقیم نباشند.

مراقبت از پوست کودک هنگام رفتن به ساحل و استخر

مراقبت از پوست هنگام رفتن به ساحل و استخر - ترنجان

رفتن به استخر یا ساحل می‌تواند روز سرگرم‌کننده‌ای برای فرزند شما باشد، اما باید در این زمان کاملاً به موارد مهم مراقبت از پوست کودک توجه کنید تا به دلیل تابش شدید نور خورشید، یک روز لذت‌بخش به تجربه‌ای ناخوشایند تبدیل نشود. قبل از اینکه خانه را ترک کنید، مقدار زیادی کرم  ضد آفتاب به پوست صورت و بدن کودک بمالید و آن را همراه خود داشته باشید.
از آنجاکه در محیط باز هستید می‌توانید از اسپری‌های ضد آفتاب هم استفاده کنید. علاوه بر این ضد آفتاب‌هایی وجود دارند که برای پوست مرطوب هستند و در چنین موقعیتی استفاده از آن بسیار ساده و بی‌دردسر است. پس از هر بار آب‌تنی کودک، شما باید مجدداً  به پوست او کرم ضد آفتاب بزنید. اما در صورت شنا نکردن می‌توانید هر ۲ ساعت یک‌بار آن را تجدید کنید.
پوست ممکن است به دلیل وجود کلر آب استخر یا نمک دریا، به‌راحتی خشک شود. بنابراین حتماً بعد از شنا کردن دوش گرفتن را فراموش نکنید و به پوست فرزند خود مرطوب‌کننده بزنید. این کار باعث می‌شود تا پوست کودک شما در اثر تماس با مواد شیمیایی داخل آب استخر دچار خارش و تحریک نشود.
اگر فرزند شما  دچار آفتاب‌سوختگی شد می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید و به او حجم زیادی مایعات بدهید. همچنین می‌توانید برای رفع آفتاب‌سوختگی از آلوئه‌ورا استفاده کنید و برای از بین بردن التهاب آن را مستقیماً روی پوست بمالید.
در صورت آفتاب‌سوختگی شدید کودک به پزشک مراجعه کنید. در این موارد ممکن است داروهای مسکن یا استامینوفن برای او تجویز شود. اگر پوست کودک شما بر اثر کرم‌ها و یا داروهای ضد آفتاب‌سوختگی، پوسته‌پوسته شد، مراقبت باشید که به آن دست نزند و پوست‌های خشک شده را نکند.