مراقبت از پوست در ۴۰ سالگی

مراقبت از پوست در 40 سالگی - ترنجان

مراقبت از پوست در ۴۰ سالگی

در دوران ۴۰ سالگی، پوست انعطاف و درخشندگی خود را از دست می‌دهد. یک روش مراقبتی مداوم می‌تواند به شفافیت و نرمی پوست کمک کند.
در دوره‌ی چهل سالگی، پوست تحت‌تأثیر کم‌خوابی،‌ نوسان‌های هورمونی و استرس قرار دارد. پزشکان می‌گویند: «چروک‌ها عمیق‌تر و پوست شل‌تر می‌شود چون سطح استروژن، که تضمین‌کننده‌ی کلاژن و انعطاف است، در این سن پایین آمده است.» خطوطی که فک را متمایز می‌کنند، محوتر می‌شود و اولین نشانه‌های شکل‌گرفتن غبغب ظاهر می‌شود. احتمالاً در این دوره کم‌کم متوجه از بین رفتن شفافیت و درخشندگی پوست هم می‌شوید.
برخی پزشکان می‌گویند: «ویتامین A موضعی عملکرد ضد پیری بسیار قوی دارد. چون ترمیم و تقسیم سلولی را منظم می‌کند،‌ تغییر رنگدانه‌های پوست را کاهش می‌دهد و کلاژن سطحی و جدید را بیشتر تحریک می‌کند.» هر چقدر این پروسه‌ی درمانی ترمیم‌کننده و پیشگرانه را زودتر آغاز کنید، زمان بیشتری برای تقویت و بهبود ظاهری یعنی شفافیت، نرمی و روشن‌تر شدن پوست‌تان دارید.

مراقبت از پوست در 40 سالگی - ترنجان
از آن‌جا که انواع مختلف پوست، میزان مقاومت متفاوتی در برابر ویتامین A دارند، بهتر است با یک پماد رتینول-بدون نیاز به نسخه‌ی پزشک- (یک عنصر مشتق شده که بدن آن را به اسید ویتامین A تبدیل می‌کند) شروع کنید. بعد از آنکه مقاومت پوست در برابر ویتامین A بالا رفت از پزشک بخواهید ویتامین A  را به میزان لازم برای‌تان تجویز کند تا نرمی و لطافت پوست‌تان بیشتر شود.
اگر احساس کردید نمی‌توانید همه‌ی کارهای لازم برای مراقبت از پوست را انجام دهید، از محصولات چندمنظوره استفاده کنید. یک کرم بالم بیوتی آب‌ر‌سان با SPF یا کرمی که بتوانید قبل از خواب از آن استفاده کنید.
دوره‌ی چهل سالگی بهترین زمان برای رسیدگی به اختلال رنگدانه‌های پوستی از جمله ملاسما (تغییر رنگدانه‌های ناشی از هورمون‌ها) و لکه‌های ناشی از نور آفتاب است. پزشکان می‌گویند: «هر دو نوع اختلال بی‌رنگ شدن پوست می‌تواند ظاهر شما را ناخوشایند کند و بهتر است هر چه سریع‌تر برای برطرف کردن آن اقدام کنید تا بعدها نیاز نباشد برای نتیجه‌ی دلخواه‌تان تلاش بیشتری بکنید.» او پیشنهاد می‌کند از مواد طبیعی مثل ریشه‌ی گیاه شیرین‌بیان یا پماد ترکیبی هیدروکینون استفاده کنید.

این مطالب را نیز بخوانید: