مراقبت از پوست در ۵۰ سالگی: تغییرات پوست را چگونه کنترل کنیم

مراقبت از پوست در ۵۰ سالگی: تغییرات پوست را چگونه کنترل کنیم - ترنجان

مراقبت از پوست در ۵۰ سالگی: تغییرات پوست را چگونه کنترل کنیم

تغییرات هورمونی می‌تواند بافت و قابلیت ارتجاعی پوست را تحت‌تأثیر قرار دهد. یک روش مداوم و مناسبِ مراقبتی کمک می‌کند پوست ظاهر بهتر (و حس بهتری) داشته باشد.
به گفته‌ی پزشکان، «در این سن آسیب‌های ناشی از آفتاب متراکم شده است. « و وقتی با کاهش توانایی ترمیمی پوست همزمان می‌شود، لکه‌های تیره‌ی روی پوست بیشتر می‌شوند. تغییر رنگ غیرمتجانس در پوست و گاهی بالا رفتن بیش از حد خشکی، واکنش‌پذیری و قرمزی می‌توانند از عوامل افزایش این لکه‌ها باشند. به گفته‌ی پزشکان استرس هم می‌تواند باعث عود کردن رزاسه شود. به خاطر تغییرات هورمونی دوران یائسگی، این بیماری بسیار در بین زنان رایج است.
کنترل میزان استرس و انجام فعالیت‌هایی که اضطراب را از بین می‌برند؛ مانند ورزش منظم و دور شدن از امواج ابزارآلات تکنولوژیک، می‌تواند مفید باشد. دوری از نور مستقیم آفتاب، سیگار کشیدن و استفاده از محصولات مراقبت از پوست ملایم ( بدون بو و رنگ) هم می‌تواند مفید باشد. اما اگر حساسیت‌ها، مانند قرمزشدگی،‌ گرگرفتگی و آکنه مثل جوش‌ها از بین نرفتند، به پزشک مراجعه کنید تا بتواند موارد را جداگانه بررسی کند.

مراقبت از پوست در ۵۰ سالگی - ترنجان

به گفته‌ی پزشکان، «خصوصاً در دوره‌ی دو ساله ورود به یائسگی، باید از پاک‌کننده‌های ملایم استفاده کنید و دیگر از اسکراب‌های قوی یا لایه‌بردارهای شیمیایی مثل گلیکولیک یا اسید سالیسیلیک که چربی محافظ طبیعی پوست را از بین می‌بردند، استفاده نکنید.
در این دوران با شل شدن بافت پوست و کاهش شفافیت هم مواجه می‌شویم. یائسگی و هورمون‌های ضعیف از جمله DHEA در این رنگ پریدگی و تضعیف کلی بافت پوست نقش دارند. به گفته‌یپزشکان، برای کنترل افتادگی پوست از مرطوب کننده‌هایی استفاده کنید که مخصوص رده‌ی سنی خاص و ویژگی‌های مربوط به آن، مثل تغییرات هورمونی هستند.
به گفته‌ی پزشکان در بعضی از افراد، افتادگی و خشکی پوست از دور چشم‌ها که پوست بسیار نازکی دارد، آغاز می‌شود. تا جایی که ممکن است از هر عناصری که کلاژن را تحریک می‌کنند، مانند پپتیدها یا عامل‌های رشد استفاده کنید. عامل‌های رشد‌ پروتئین‌هایی هستند که باعث تحریک فیبروبلاست‌ها می‌شوند تا کلاژن جدید ساخته شود، این فرآیند به کم‌شدن خطوط ریز کمک کرده و لایه‌های محافظتی پوست را بازسازی می‌کند. در نتیجه پوست صاف‌تر و نرم‌تر می‌شود.

این مطالب را نیز بخوانید: