پوست در فصل پاییز – آشنایی با ۱۰ نکته‌ی کلیدی در رابطه با مراقبت از پوست در فصل پاییز

پوست در فصل پاییز - آشنایی با ۱۰ نکته‌ی کلیدی در رابطه با مراقبت از پوست در فصل پاییز - ترنجان

پوست در فصل پاییز – آشنایی با ۱۰ نکته‌ی کلیدی در رابطه با مراقبت از پوست در فصل پاییز

هرسال این اتفاق می‌افتد؛ در اواخر فصل تابستان بادهای ملایم شروع به وزیدن کرده و آب‌وهوای خنک از راه می‌رسد. در این وقت سال کم‌کم باید لباس‌های تابستانی را کنار گذاشته و از  ژاکت و شلوار جین استفاده کنید.
با این‌حال به خاطر داشته باشید که  پوشیدن شلوار جین و ژاکت نمی‌تواند از پوست در فصل پاییز به‌تنهایی محافظت کند و نباید مراقبت‌های پوستی را کنار بگذارید. یک رژیم مراقبت پوستی مناسب تفاوت بین پوست سالم و پوست خشک و پوسته‌پوسته را به شما نشان می‌دهد.
در اینجا به ۱۰ نکته برای مراقبت از پوست در فصل پاییز اشاره می‌کنیم.

۱- شوینده بدن را عوض کنید

شوینده بدن را عوض کنید - ترنجان

در فصل تابستان، ژل‌های شوینده میوه‌ای بسیار محبوب هستند، اما باید دقت کنید که ژل دوشی که استفاده می‌کنید باعث خشک شدن پوست در فصل پاییز نشود. باید در فصل سرما از ژل‌هایی استفاده کنید که فاقد صابون و آب‌رسان هستند. در فصل  پاییز و زمستان، بهتر است از شوینده‌های بدن کرمی به‌جای ژل‌های شست‌وشو استفاده کنید.
کرم دوش و شوینده‌های با اسانس شیر دو رایحه مناسب و ملایم برای فصل پاییز است. علاوه بر این دو رایحه می‌توانید به سراغ شوینده‌هایی با اسانس دانه‌های روغنی یا بوهای پاییزی دیگری مثل کوکی کدو یا جو هم بروید.

۲- از اسکراب‌های روغنی استفاده کنید

اسکراب‌های چرب برای فصل پاییز و زمستان مناسب هستند زیرا علاوه بر خاصیت لایه‌برداری حاوی روغن‌های مرطوب‌کننده هستند. تنوع اسکراب‌های روغنی هم بسیار زیاد است. شما می‌توانید از اسکراب‌هایی استفاده کنید که حجم روغن زیادی دارند که روی سطح اسکراب شناور می‌شود یا اسکراب‌هایی که صرفاً غلیظ‌تر هستند.

۳- هر روز از مرطوب‌کننده استفاده کنید

این نکته را هرگز فراموش نکنید که اگر می‌خواهید مانع از خشکی پوست در فصل پاییز شوید، باید هر روز پوستتان را مرطوب کنید. بهترین زمان برای استفاده از لوسیون‌های مرطوب‌کننده، پس از حمام است. در این زمان پوست شما رطوبت را بهتر جذب می‌کند.
برخی محصولات مانند لوسیون بدن کره کاکائو وازلین انتخاب بسیار خوبی است به دلیل تأثیر خارق‌العاده‌ای که در رطوبت‌رسانی دارد.

۴- پوستتان را بررسی کنید

هنگامی‌که فصل  تغییر می‌کند ممکن است تغییرات زیادی در پوست شما ایجاد شود. در این زمان برخی از افرادی که پوست چربی دارند، ممکن است متوجه شوند چربی پوستشان متعادل‌تر شده یا کسانی که پوست نرمالی دارند با تغییر فصل دچار خشکی ناگهانی شوند.
درنتیجه باید با سرد شدن هوا پوست خود را بررسی کنید تا ببینید آیا نیاز است محصولات مراقبت از پوست خود را مطابق با این تغییرات عوض کنید. اگر مطمئن نیستید که آیا باید در روتین مراقبتی پوست خود تغییری ایجاد کنید یا نه می‌توانید با یک مشاور و متخصص پوست مشورت کنید. متخصصین پوست در بسیاری از موارد با پرسیدن چند سؤال ساده می‌توانند بفهمند پوست شما به چه روتین مراقبتی نیاز دارد.

۵- روتین مراقبت پوستی خود را برنامه‌ریزی کنید

وقتی از ماسک‌های مختلف صورت؛ لایه‌بردارها و دیگر روش‌های مراقبت از پوست استفاده می‌کنید ممکن است فراموش کنید که آخرین بار کی لایه‌برداری کرده‌اید یا ماسک گذاشته‌اید. اگر کمی وقت بگذارید و روتین مراقبت از پوست خود را برنامه‌ریزی کنید دیگر دچار این سردرگمی نخواهید شد.
شاید به نظرتان خنده‌دار باشد، اما اگر به‌عنوان‌مثال بگویید صبح یکشنبه هر هفته زمان استفاده از ماسک صورت است و سه‌شنبه‌ها و جمعه‌ها وقت لایه‌برداری، دیگر گیج نخواهید شد. روتین مراقبت از پوستتان را مطابق با برنامه روزمره خود هماهنگ کنید و آن را به‌طور منظم اجرا کنید. با این کار، خیلی زود تأثیرات مثبت مراقبت‌های پوستی را خواهید دید.

۶- کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید

صرف اینکه این روزها در ساحل آفتاب نمی‌گیرید به این معنی نیست که می‌توانید این ۶ ماه از سال را بدون کرم ضد آفتاب سر کنید. به خاطر داشته باشید که استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب ضروری است، بنابراین آن را کنار نگذارید. در کنار ضد آفتاب از یک کرم مرطوب‌کننده با حداقل ۱۵ SPF استفاده کنید.

۷- پاهایتان را فراموش نکنید

پاهایتان را فراموش نکنید - ترنجان

این جمله را با خود تکرار کنید: پاییز و زمستان امسال حتماً از پاهایم مراقبت خواهم کرد. در این فصل پاهای شما مدت‌زمانی زیادی در چکمه و جوراب محبوس می‌شوند و اگر از پوست پاهایتان مراقبت کنید و لایه‌برداری را مرتب انجام دهید در فصل تابستان با خیال راحت دوباره می‌توانید صندل‌هایتان را بپوشید.
به‌علاوه، اگر پوست پاهایتان سالم باشد  احساس خوبی خواهید داشت. بنابراین یک اسکراب مخصوص پا بخرید و در حمام از آن استفاده کنید. این محصول را ۱-۲ بار در هفته استفاده کنید. با این کار پوست پای شما نرم و لطیف می‌شود.

۸. استفاده از روغن کوتیکول

یکی از نشانه‌های هوای سرد، ایجاد خشکی در لایه کوتیکول پوست است. در اکثر موارد کرم دستی که معمولاً استفاده می‌کنید به اندازه کافی برای از بین بردن خشکی کوتیکول مناسب نیستد. در نتیجه باید از روغن کوتیکول برای از بین بردن خشکی پوست استفاده کنید. با استفاده از روغن کوتیکول به‌سادگی می‌توانید از ترک‌خوردگی پوست در فصل پاییز و حالت دردناکی که در ماه‌های سرد ایجاد  می‌کند جلوگیری کنید.
روغن را روی کوتیکول بمالید تا جذب شود. برای تأثیرگذاری بیشتر و بهتر این کار را چند بار در هفته تکرار کنید.

۹- لاک  ناخن‌های روشن را کنار بگذارید

فصل سرما وقت خوبی است که نگاهی به لاک‌های ناخنتان بیندازید و ببینید که آیا رنگ‌های گرم مناسب فصل را دارید یا نه. لاک‌های صورتی و روشن را کنار بگذارید و به سراغ رنگ‌های قرمز و گرم یا حتی قهوه‌ای تیره بروید.

۱۰- کرم دستتان را عوض کنید

کرم دستتان را عوض کنید - ترنجان

دست‌های شما به‌صورت مداوم با آب سروکار دارد، بنابراین باید برای دست‌ها بیشتر از دیگر نقاط بدن از مرطوب‌کننده استفاده کنید. به همین دلیل بسیار مهم است که همیشه یک کرم دست مناسب در کیف‌دستی خود داشته باشید. وقتی خارج از منزل هستید و دست‌هایتان را می‌شویید می‌توانید به‌سرعت از کرم مرطوب‌کننده‌تان استفاده کنید.
حتی اگر شما عطر و بوی شدید لوسیون‌های مرطوب‌کننده را دوست نداشته باشید، می‌توانید یک کرم ساده و بدون عطر تهیه و استفاده کنید.