بارداری – ۱۰ نکته مهم برای مراقبت از پوست در دوران بارداری

بارداری - 10 نکته مهم برای مراقبت از پوست در دوران بارداری - ترنجان

بارداری – ۱۰ نکته مهم برای مراقبت از پوست در دوران بارداری

بارداری انواع مسائل غیرمنتظره برای بانوان به همراه دارد و بسیاری از آن‌ها از مشکلات پوستی رنج می‌برند. به یاد داشته باشید که حتی عجیب‌ترین تغییرات پوستی مربوط به دوران بارداری، طبیعی و معمولاً موقتی است پس به خودتان روحیه دهید و با این ۱۰ توصیه خود را برای ۹ ماه آینده آماده کنید.

۱- به‌خوبی پاک‌سازی کنید

شما ممکن است یکی از افراد خوش‌شانسی باشید که با داشتن صورتی درخشان در طول بارداری به همه پز می‌دهند یا ممکن است یکی از آن‌هایی باشید که صورتتان مثل دوران دبیرستان پر از جوش است. در حالی‌که نمی‌توانید کار زیادی برای تغییرات هورمونی خود انجام دهید، ولی می‌توانید مطمئن شوید که با پاک‌سازی مرتب پوست و حذف آلودگی‌ها و مواد آرایشی از منافذ پوستتان، مشکلی به دیگر مشکلاتتان اضافه نمی‌شود.

۲- بیشتر مراقب خورشید باشید

یکی دیگر از عوارض بارداری که خیلی ایده­‌آ­ل نیست، حساسیت به نور خورشید است. به دلیل اینکه نباید در دوران بارداری از ضد آفتاب‌های شیمیایی استفاده کنید، بیشتر در معرض آفتاب‌سوختگی هستید. بهترین توصیه این است که با در سایه ماندن و یا پوشیدن کلاه‌های لبه پهن در معرض آفتاب نباشید. برای خودتان یک ضد آفتاب مخصوص دوران بارداری که حاوی اکسید روی است بخرید هرچند ممکن است استفاده از آن کمی سخت باشد ولی ارزشش را دارد.

۳- از مواد سمی اجتناب کنید

در حالی‌که همه می‌دانند در دوران بارداری باید از خوردن ماهی خام و گوشت‌های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس دوری کنند اما وقتی صحبت از مراقبت‌های پوستی است، اینکه از چه چیزی باید دوری کنند روشن نیست. بیش از ۱۰ ماده شیمیایی وجود دارد که باید در هنگام بارداری از آن‌ها دوری کنید، ازجمله پارابن‌ها، فتالات، فرمالدهید، تولوئن، ضد آفتاب‌های شیمیایی، دی‌هیدروکسی استون (DHA) و کلرید آلومینیوم.

۴- در دورا ن بارداری از مصرف داروهای مخصوص آکنه اجتناب کنید

اگر از داروهای خوراکی یا موضعی مخصوص آکنه استفاده می‌کنید قبل از اینکه باردار شوید استفاده از آن‌ها را متوقف کنید. داروهایی مانند آکوتان، رتین آ و دیگر رتینوئیدهای موضعی از طریق پوستتان در جریان خونتان و نوزادتان جذب می‌شوند. همچنین محصولات حاوی سالیسیلیک اسید و بتاهیدروکسی اسید را نیز مصرف نکنید، زیرا اطلاعات بسیار کمی درباره اثرات این مواد شیمیایی روی جنین‌ها وجود دارد.

۵- از روغن بدن استفاده کنید

ترک‌های پوستی اغلب ارثی هستند اگر قرار باشد پوستتان ترک بردارد به‌ هر حال این اتفاق می‌افتد. با این‌ حال، با استفاده از یک روغن طبیعی بسیار خوب، مانند روغن بادام شیرین می‌توانید بروز این ترک‌های پوستی را به حداقل برسانید. این روغن را روزانه بر روی شکم، پستان‌ها و باسن بمالید.

۶- ورزش کنید

ورزش کنید - ترنجان

برای بسیاری از خانم‌های باردار بلند شدن از روی مبل و رفتن تا یخچال برای برداشتن بستنی به‌اندازه کافی نوعی ورزش تلقی می‌شود. اگر بتوانید تحمل کنید، حداقل یک‌ بار در روز ورزش کنید تا جریان خونتان افزایش پیدا کند و مواد مغذی به پوستتان برسد. ترشح اندورفین موجب می‌شود که شادتر شوید و خوب بخوابید.

۷- بیشتر آب بنوشید

اگر یک قانون زیبایی وجود داشته باشد که همه آن را می‌دانند، این است که آب زیادی بنوشید و بارداری باعث می‌شود که این قانون اهمیت بیشتری پیدا کند. بدنتان برای اینکه همه مواد موردنیاز نوزاد را تأمین کند، عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد: اول مواد مغذی و آب به نوزاد داده می‌شود، سپس بقیه مواد پس‌مانده به مادر داده می‌شود (به ادامه زندگی‌تان خوش آمدید!). نوشیدن مقدار خیلی زیاد آب موجب می‌شود بدنتان هیدراته شده و عملکرد سیستم بدنتان افزایش یابد، که به‌ نوبه خود موجب می‌شود صورتتان روشن‌تر و پرتر به نظر برسد. حتی اگر حالت تهوع شدیدی دارید، در طول روز همیشه به‌طور مداوم آب بخورید، چند قطره آب‌لیمو به آب اضافه کنید تا طعم بهتری داشته باشد.

۸- ساده آرایش کنید

آرایش روزانه خود را ساده‌تر کنید و تا حتی امکان از محصولات بدون مواد شیمیایی استفاده کنید. در رژلب‌ها و فونداسیون‌ها و محصولات موردعلاقه‌مان که به نظر می‌رسد مواد شیمیایی کمتری دارند و برای بدن ضرری ندارند، مقدار زیادی مواد بسیاری وجود دارد. سعی کنید در دوران بارداری، قانون «کم نیز زیاد است» را در پیش بگیرید و یا از فونداسیون‌ها یا مرطوب‌کننده‌های رنگی مخصوص دوران بارداری استفاده کنید. به فروشگاه مواد غذایی-بهداشتی محل زندگی خود بروید و سعی کنید محصول جایگزینی با مواد طبیعی پیدا کنید. همچنین ممکن است در طول چند هفته و یا بیشتر پوستتان از حالت چرب به خشک تبدیل شود: محصولات مراقبت از پوست و لوازم‌آرایشی خود را با توجه به نیازهای در حال تغییر پوستتان تنظیم کنید.

۹- بیش‌ از حد لایه‌برداری نکنید

در حال حاضر، در حال تولید یک انسان هستید و پوستتان حساس‌تر شده است. وقتی‌که پوستتان را پاک می‌کنید یا در حال لایه‌برداری یا استفاده از مرطوب‌کننده‌ها هستید با پوستتان ملایم‌تر برخورد کنید. پوست ظریفتان خیلی راحت‌تر از قبل زخم می‌شود، پس از ترکاندن جوش‌ها و یا کندن زخم‌ها اجتناب کنید.

۱۰- آرامش داشته باشید

آرامش داشته باشید - ترنجان

به نظر خیلی آشکار است اما آرامش برای پوستتان به‌قدری مهم است که حتی می‌توان گفت بهترین روش مراقبت از پوست است. گفتنش راحت‌تر از انجام دادنش است، اما می‌دانیم که ماساژ قبل از زایمان و یا ماساژ صورت برای کنترل استرستان بسیار عالی است و درنتیجه باعث می‌شود که صورتتان روشن‌تر و سالم‌تر به نظر برسد.