ترفندها و نکاتی موثر برای مراقبت از پوست دردوران نوجوانی

ترفندها و نکاتی موثر برای مراقبت از پوست دردوران نوجوانی - ترنجان

ترفندها و نکاتی موثر برای مراقبت از پوست دردوران نوجوانی

آیا نوجوانی هستید که به دنبال ترفندهایی برای مراقبت از پوست خود است؟ شاید تجربه‌ای شبیه به مریم ۱۵ساله داشته‌اید. او از لوسیون مشهوری استفاده می‌کرد اما بعد از چند هفته متوجه شد که این لوسیون منافد پوستش را مسدود می‌کند و موجب بروز آکنه‌های فراوان روی صورتش می‌شود. او بالاخره شیوه صحیح تمیز کردن صورتش را فهمید و حالا مرطوب‌کننده‌ای برای پوست خشکش استفاده می‌کند که موجب بروز آکنه نمی‌شود.

چه نوع پوستی دارید؟

قبل از اینکه بتوانید از پوستتان مراقبت کنید و آن را سالم نگه دارید، باید نوع پوستتان را شناسایی کنید. عمدتاً چهار نوع پوست داریم؛ معمولی، خشک، چرب و ترکیبی:

۱- مراقبت از پوست معمولی

پوست معمولی رنگی ملایم و یکدست، و بافتی لطیف دارد و هیچ‌گونه پوسته، جوش یا نقطه قرمزی روی آن مشخص نیست. منافذ پوست به‌سختی دیده می‌شوند و سطح پوست نه خشک است نه چرب. پوست معمولی عیوب زیادی ندارد زیرا مقدار آب و چربی آن متعادل است و خون در آن به‌خوبی گردش به می‌کند.
اگر پوستتان معمولی است، روزی دو تا سه بار آن را با شوینده ملایم یا صابون و آب بشویید تا چرک و عرق از روی آن پاک شود.

۲- مراقبت از پوست خشک

پوست خشک، کدر، زبر، پوسته‌پوسته و همراه با خارش است و منافذ تقریباً نامرئی دارد. پوست معمولاً به دلیل پوست‌اندازی غیرمعمول سلول‌های لایه خارجی، خشک می‌شود. در حالت عادی، روان کننده‌هایی که حاصل روغن‌های طبیعی بدن هستند، کمک می‌کنند تا آب پوست از بین نرود.
اگر پوستتان خشک است، هرروز صورتتان را با شوینده ملایم بشویید. این کار از خشک‌تر شدن پوست جلوگیری می‌کند. پس از شستشو، پوستتان را با لوسیون غیرالکلی و غیر عطری مرطوب کنید.
از دوش خیلی داغ، دماهای بالا و رطوبت زیاد هم بر حذر باشید زیرا رطوبت پوستتان را از بین می‌برد. حتی استفاده از صابون و شستشوی یا مالش بیش‌ازاندازه هم خشکی پوست را افزایش می‌دهد. بسیاری از نوجوانان در طول زمستان پوست خشک‌تری دارند زیرا رطوبت هوا کم است و بخاری‌ها هوای داغ و خشک را وارد اتاق‌های بسته می‌کنند.
اگر پوستتان خیلی خشک است، حدود ۲۰ دقیقه حمام گرم بگیرید. از صابون یا محصولات خشک‌کننده دیگر استفاده نکنید. وقتی از وان خارج شدید، بدنتان را آهسته خشک کنید سپس به کل بدنتان روغن معدنی (که در بسیاری از سوپرمارکت‌ها و داروخانه‌ها موجود است) یا لوسیون غیرالکلی و غیر عطری بمالید. دوباره بدنتان را آهسته خشک کنید. روغن یا لوسیون رطوبت را که موجب نرم و لطیف شدن پوست می‌شود، در پوست حبس می‌کنند.

۳- مراقبت از پوست چرب

پوست چرب در معرض آکنه قرار دارد و دارای منافذ باز، جوش سرسیاه، کورک و براق است. به دلیل اینکه هورمون‌ها بر تولید چربی تأثیر می‌گذارند، پس هر چیزی بر هورمون‌ها تأثیر بگذارد، پوست شما را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد. برخی متخصصان معتقدند که استرس یا خواب ناکافی، ممکن است موجب بروز آکنه شود. بسیاری از نوجوانان می‌دانند که خود آکنه هم استرس را زیاد می‌کند!
برای تمیز نگه‌داشتن پوست چرب، آن را سه بار در روز با صابون و آب بشویید. اگر باید صورتتان را در مدرسه تمیز کنید، می‌توانید از دستمال‌های پاک‌کننده موجود در داروخانه‌ها استفاده کنید تا چربی و چرک اضافی سطح پوست را از بین ببرد.
اگر کورک زده‌اید هرگز آن را فشار ندهید یا نترکانید زیرا التهاب آن بیشتر می‌شود، آکنه بدتر می‌شود و حتی جای آن روی پوستتان می‌ماند.
از محصولات مخصوص پوست و مواد آرایشی «غیر جوش زا» استفاده کنید زیرا منافذ پوست را مسدود نمی‌کنند. موهایتان را توی صورتتان نریزید و هرروز آن‌ها را بشویید تا چربی کاهش یابد.

۴- مراقبت از پوست معمولی/ترکیبی

احتمالاً پیشانی، بینی و چانه چربی دارید و پوست نقاط دیگر بدنتان خشک است. منافذ پوستتان بزرگ است و احتمالاً جوش سرسیاه دارید.
پوست معمولی/ترکیبی یا بسیار خشک یا به شد چرب است و گونه‌ها زبر هستند. بسته به فصلی که در آن هستیم میزان چربی و خشکی پوست هم تغییر می‌کند. پوست معمولاً در آب‌وهوای سرد، خشک‌تر است.
اگر پوستتان معمولی/ترکیبی است برای از بین بردن چربی اضافی روی پوست، روزی دو یا سه بار صورتتان را با آب و صابون بشویید. نقاط خشک پوست را مرطوب کنید.

۴ روش ساده برای مراقبت از پوست بمنظور داشتن پوستی سالم

۱- تمیز کردن

برای از بین بردن چرک، چربی و پوست مرده باید هرروز پوستتان را تمیز کنید. شستن پوست موجب از بین رفتن چربی اضافی و درنتیجه جلوگیری از آکنه می‌شود.
اگر پوستتان چرب یا معمولی/ترکیبی است از پاک‌کننده روزانه‌ای استفاده کنید که حاوی سالیسیلیک اسید است. این ماده در بسیاری از «شستشو دهنده‌های آکنه» مانند محصولات نوتروجینا وجود دارد. سالیسیلیک اسید تولید چربی را کنترل می‌کند و آب‌رسانی را افزایش می‌دهد.
پاک‌کننده‌ای که حاوی سالیسیلیک اسید است به از بین بردن سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند. این محصول برای نوجوانانی که تحمل کرم‌های دارویی رتینوئید (مثل رتین-آ و رنووا) را ندارند، مفید است. برای اطمینان از وجود این مواد، برچسب روی پاک‌کننده را بخوانید.
برای پاک کردن آرایش چشم، خصوصاً ریمل ضد آب، محصولاتی وجود دارند که فرمول آن‌ها مخصوص ناحیه چشم است. اما برخی پاک‌کننده‌های ملایم صورت هم به‌خوبی آرایش چشم و صورت را پاک می‌کنند و هم پوست را تمیز می‌کنند. محصولاتی را انتخاب کنید که بدون عطر هستند تا ناحیه دور چشم تحریک نشود.

تمیز کردن - ترنجان۲- آب‌رسانی کردن/مرطوب کردن

آب‌رسانی کردن یعنی افزودن آب مثل وقتی‌که صورتتان را می‌شویید یا حمام می‌روید. مرطوب کردن یعنی افزودن آب، روغن یا هر دو.
هر نوع پوستی که داشته باشید معمولاً باید هرروز صبح و عصر با استفاده از مرطوب‌کننده‌ای که مشکلات پوستی را تشدید نمی‌کند، آن را مرطوب کنید.
مثلاً کرم‌های سنگین را روی پوست چرب که مستعد جوش است، نمالید. مرطوب‌کننده پوست چرب باید بدون چرب باشد اما ویژگی آب‌رسانی داشته باشد. همیشه پس از پاک کردن و آب‌رسانی، پوستتان را مرطوب کنید.

آب‌رسانی کردن/مرطوب کردن - ترنجان۳- درمان

بسیاری از نوجوانان باید عوارض پوستی‌شان (مانند آکنه که هنگام مسدود شدن منافذ سطح پوست ایجاد می‌شود) را درمان کنند. آکنه وقتی بروز می‌کند که غدد چربی، چربی بسیار زیادی تولید می‌کنند و منافذ با چرک، باکتری‌ها و آلودگی‌ها مسدود می‌شوند. گاهی مرطوب‌کننده‌ها و لوازم‌آرایشی چرب موجب بروز آکنه می‌شوند. چربی‌ها یا رنگ‌های موجود در محصولات مخصوص مو با انسداد منافذ، آکنه را تشدید می‌کنند.
درست است که صابون‌ها و آستریجنت‌ها چربی پوست را از بین می‌برند اما تولید چربی را تغییر نمی‌دهند. اسکراب گاهی موجب تحریک پوست می‌شود که خود عاملی برای بروز آکنه است.
محصولات پوستی حاوی بنزوئیل پروکساید در صورت استفاده اندک (روزی یک‌بار هنگام عصر) به درمان آکنه خفیف کمک می‌کنند. هدف درمان همه مناطق چرب صورت است پیشانی، چانه، بینی و گونه‌ها نه‌فقط جایی که جوش زده است. درمان مناطق مستعد آکنه، اقدامی پیشگیرانه است.
برخی از این محصولات درصورتی‌که بیش‌ازحد استفاده شوند، موجب خشکی شدید پوست می‌شوند. اگر احساس سوزش کردید، پوستتان را با آب و صابون ملایم بشویید. روز بعد دوباره از بنزوئیل پروکساید استفاده کنید.
برخی محصولات از بین برنده آکنه که بدون نسخه تهیه می‌شوند موجب واکنش‌های نادر اما شدید آلرژیک یا تحریک شدید پوست می‌شوند. اگر علائمی چون تنگ شدن گلو، دشواری در تنفس، احساس غش یا التهاب صورت یا زبان داشتید، فوراً به اورژانس مراجعه کنید. اگر کهیر زدید یا به خارش افتادید، استفاده از محصول را متوقف کنید. علائم از چند دقیقه تا چندین روز پس از استفاده ممکن است در هرکجای بدن ظاهر شوند.
بنزوئیل پروکساید را باید هرروز به مدت حداقل یک ماه استفاده کنید تا اثر کند. باید کمی صبور باشید.

۴- محافظت کردن

پس از پاک کردن پوست هرروز باید از آن در برابر نور خورشید و عوامل محیطی دیگر محافظت کنید. در تمام طول سال از مرطوب‌کننده یا فونداسیونی استفاده کنید که دارای ضد آفتاب با ۳۰SPF یا بالاتر و مقاوم در برابر UVA و UVB است.
استفاده از کرم ضد آفتاب همراه با پوشیدن لباس‌های محافظت‌کننده مانند بلوزهای آستین‌بلند، شلوارهای بلند و کلاه‌های دارای نقاب پهن، و پرهیز از آفتاب هنگام اوج تابش اشعه فرابنفش (از ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر) می‌تواند در جلوگیری از سرطان پوست و پیری زودرس مؤثر باشد.

چرا باید پوست را مرطوب کرد؟

بخش اعظم پوست سالم را آب تشکیل می‌دهد. معمولاً آب از داخل پوست به سمت لایه خارجی حرکت می‌کند. وقتی پوست دچار کمبود آب باشد، خشک و پوسته‌پوسته می‌شود. بدون رطوبت کافی، پوست خشک و کدر به نظر می‌رسد. در طول زمستان، هوای یخ‌زده بیرون و جریان هوای گرم خانه همه‌چیز را بدتر می‌کند. می‌توانید با استفاده از مرطوب‌کننده و نوشیدن مقدار زیادی آب، این کاهش رطوبت پوست را جبران کنید.
مرطوب‌کننده محصولی است که عملکرد آن افزایش ذخیره آب لایه بالایی پوست است. مرطوب‌کننده‌ای را انتخاب کنید که حاوی ضد آفتاب باشد تا از پوستتان در برابر اشعه خورشید حفاظت کند. اگر پوستی حساس دارید از مرطوب‌کننده‌های عطری استفاده نکنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

فرقی نمی‌کند که چه نوع پوستی دارید، هرگاه در مورد درمان آکنه یا عوارض پوستی دیگر تردید کردید به متخصص پوست و مو مراجعه کنید. مراقبت هرروزه از پوست کلید دور ماندن از عوارض پوستی جدی‌تر است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟ - ترنجان

این مطالب را نیز بخوانید: